سفیر میانمار در لندن برکنار شد

به گزارش زرین گراف، خبرنگاران : سفیر میانمار که به کودتای نظامی کشورش اعتراض کرده و خواستار آزادی رهبران دولت سابق شده بود، از مقام خود برکنار شد.

سفیر میانمار در لندن برکنار شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، کیاو زوار مین با صدور بیانیه ای که یک نسخه آن در رسانه های انگلیس منتشر شد، اعلام کرده که به دلیل سرپیچی از دستورات وزارت امور خارجه میانمار از کار برکنار شده است.

او در این بیانیه یادآور شده که از زمان وقوع کودتای نظامی در میانمار تلاش کرده تا از طریق رایزنی با سفرای سایر کشورها و شرکت در جلسات گروه های اپوزیسیون راه حلی مسالمت آمیز برای بحران کشورش پیدا کند.

این دیپلمات میانماری عنوان کرده که چیت وین وابسته نظامی سفارت میانمار در لندن، محل این سفارت را اشغال کرده و از دیشب اجازه ورود او به داخل ساختمان را نداده است. مین این شرایط را مشابه کودتای نظامی در میانمار توصیف و بیان نمود، این اقدام نه تنها توهین به مردم میانمار که به جامعه دمکراتیک بشمار می رود.

در همین حال وزیر امور خارجه انگلیس به این تحولات واکنش نشان داد و ضمن تحسین سفیر میانمار، اقدامات قلدرمآبانه دولت این کشور را محکوم کرد. دومینیک راب در توئیتی شرح داد که انگلیس خواستار خاتمه کودتای نظامی، خشونت های تکان دهنده در میانمار و بازگشت به دمکراسی است.

با این حال یک سخنگوی وزارت امور خارجه انگلیس بیان نمود که این کشور طبق مقررات دیپلماتیک، ناگزیر است که برکناری سفیر میانمار را بپذیرد.

کیاو زوار مین ماه گذشته میلادی ضمن محکوم کردن کودتای نظامی میانمار خواستار آزادی آنگ سان سوچی رئیس برکنار شده دولت میانمار شده بود.

دو ماه از کودتای اول فوریه (13 بهمن) در میانمار می گذرد و جنبش اعتراضی سراسری در شهرهای مختلف این کشور 54 میلیون نفری همچنان ادامه دارد و به فلج شدن اقتصاد و فعالیت های دولتی منجر شده است.

در هفته های اخیر سرکوب اعتراضات در میانمار شدت گرفته و سربازان ارتش و نیروهای پلیس این کشور ده ها تن از معترضان به کودتای نظامی در این کشور جنوب آسیا را به قتل رساندند.

ادامه اعتراضات و سرکوب ها در میانمار در حالی است که ساماندهی تظاهرات و همچنین پوشش تصویری اعتراضات توسط شهروند-خبرنگاران به علت قطع اینترنت موبایل سخت شده، هر چند هنوز ارتباط اینترنتی از طریق غیرموبایل امکان پذیر است. قطع خدمات اینترنت موجب به تاخیر افتادن جلسه استماع برای محاکمه آنگ سان سوچی رئیس برکنار شده دولت میانمار شد که قرار بود از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شود.

میانمار از زمان کودتای 13 بهمن در شرایط فوق العاده سراسری بوده و رهبران ارتش این کشور مسئولیت تمام امور دولتی را در دست دارند، اما اعلام حکومت نظامی گسترده در شهر یانگون نشانه ای از عزم رهبران نظامی برای اداره گسترده تر امور امنیتی با سربازان ارتش میانمار بجای نیروهای پلیس است.

انگلیس تا به امروز تمام ژنرال های دولت میانمار را تحریم کرده و هفته پیش هم یک هولدینگ تجاری متعلق به ارتش این کشور را در فهرست تحریم ها قرار داد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 10 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 10 اردیبهشت 1400 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 771

به "سفیر میانمار در لندن برکنار شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفیر میانمار در لندن برکنار شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید