آیا خواهر و برادر ناتنی از یک دیگر ارث می برند؟

به گزارش زرین گراف، گاهی مواقع، در میان خویشاوندان نسبی فرد فوت شده، یک یا چند خواهر و برادر ناتنی وجود داشته و لذا، مساله سهم الارث آن ها نیز مطرح می شود.

آیا خواهر و برادر ناتنی از یک دیگر ارث می برند؟

در قانون مدنی، دو گروه از خویشاوندان از متوفی ارث برده که شامل اقوام نسبی و سببی هستند. منظور از خویشاوندان نسبی، اقوامی است که به وسیله تولد و خون با فرد، رابطه خانوادگی دارند. خویشاوندان سببی، اقوامی هستند که پایه رابطه خویشاوندی آن ها ازدواج است. در این مطلب از خبرنگاران به موضوع سهم الارث خواهر و برادر ناتنی می پردازیم.

آیا خواهر و برادر ناتنی ارث می برند؟

منظور از خواهر و برادر ناتنی، خواهر و برادری است که صرفا یا به وسیله پدر یا به وسیله مادر، با فرد رابطه نسبی خواهری و برادری دارند. به عنوان مثال، اگر پدر الف، بعد از فوت مادر وی با زن دیگری ازدواج نموده و صاحب فرزندی به نام ب شوند، دراین صورت از آنجا که الف و ب، دارای یک پدر مشترک بوده اما مادران آنها متفاوت هستند، خواهر و برادر ناتنی هم خواهند بود. در مقابل مفهوم خواهر و برادر ناتنی، مفهوم خواهر و برادر تنی قرار داشته که به معنای خواهر و برادری است که هم پدر و هم مادر آن ها، یکی هستند.

بعلاوه قانون گذار، در هیچ یک از مواد قانون مدنی در مبحث ارث، از لفظ خواهر و برادر ناتنی و تنی، استفاده ننموده است. بلکه، در این قانون خواهر و برادر ناتنی پدری، اخوه ابی نامیده می شوند. نام خواهر و برادر ناتنی مادری، اخوه یا کلاله امی است. خواهر و برادر تنی نیز تحت عنوان اخوه ابوینی، در قانون مزبور، مورد اشاره قانون گذار، قرار گرفته اند.

طبق ماده 867 قانون مدنی: اشخاصی که … ارث می برند، عبارتند از پدر، دختر و دخترها، خواهر و خواهرهای ابی یا ابوینی و کلاله امی. همانطور که ملاحظه می شود، در این ماده به ارث بردن خواهران ابی (ناتنی پدری) و امی (ناتنی مادری) اشاره شده است.

بعلاوه، بر اساس ماده 918 این قانون: در صورت نبودن اخوه ابوینی، اخوه ابی، حصه ارث آن ها را می برند. اخوه ابوینی و اخوه ابی، هیچکدام اخوه امی را از ارث محروم نمی نمایند. بنابراین، به موجب این ماده، در نحوه تقسیم ارث متوفی، اخوه ابی (برادر و خواهر ناتنی پدری) و اخوه امی (برادر و خواهر ناتنی مادری) نیز تحت شرایطی، از متوفی، ارث می برند. اگر به مسائلی پیرامون طلاق علاقه دارید، به مطلب شرایط جدایی زن با داشتن حق طلاق مراجعه کنید.

مقدار سهم الارث خواهر و برادر ناتنی

  • اگر وارث میت، صرفا یک خواهر یا برادر ناتنی باشد، خود او تمام ترکه را به ارث می برد.
  • اگر متوفی هم خواهر و برادر تنی و هم خواهر و برادر ناتنی از پدر و مادر داشته باشد، خواهر و برادر ناتنی از جانب پدر، ارث نمی برند. ماترک میان خواهر و برادر تنی و ناتنی مادری، تقسیم می شود.
  • چنانچه وراث، شامل چند برادر و خواهر ناتنی پدری باشند، مقدار ارث خواهر و برادر ناتنی، بدین صورت مشخص شده که برادرها دو برابر خواهرها، سهم می برند. اگر وراث برادر و خواهر ناتنی مادری باشند، ترکه میان آن ها به صورت مساوی تقسیم می شود.
  • اگر وراث میت، هم خواهر و برادر ناتنی پدری و هم خواهر و برادر ناتنی مادری، همه با هم باشند، نحوه تقسییم ارث، بدین صورت خواهد بود: اگر، خواهر و برادر ناتنی مادری، یک نفر باشد، یک ششم ترکه را می برد. بقیه برای خواهر و برادر ناتنی پدری است. اگر خویشاوندان مادری، بیش از یک نفر باشند، یک سوم ترکه به آن ها رسیده و بقیه، برای خویشاوندان پدری است.

اگر علاوه بر خواهر و برادر ناتنی متوفی، جد پدری و مادری او نیز زنده باشند، مقدار ارث خواهر و برادر ناتنی، طبق قانون زیر، مشخص می شود:

در صورتی که خویشاوند مادری، یک خواهر و برادر ناتنی مادری باشد، یک ششم ترکه به وی رسیده و بقیه ترکه به سایر خویشاوندان پدری می رسد. اگر خویشاوند مادری، یک جد یا جده مادری باشد، یک سوم ترکه به وی رسیده و بقیه ترکه، به سایر خویشاوندان پدری می رسد. اگر خویشاوند مادری، بیش از یک نفر باشند، یک سوم ترکه به آن ها رسیده و بقیه ترکه، به سایر خویشاوندان پدری می رسد.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی مطلب اگر طلاق می خواهید باید به شوهرانتان پول دهید را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 24 مهر 1401 بروزرسانی: 24 مهر 1401 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 1341

به "آیا خواهر و برادر ناتنی از یک دیگر ارث می برند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا خواهر و برادر ناتنی از یک دیگر ارث می برند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید