گل نظر کلدی؛ از بازسازی سنت های ادب فارسی تا ترمیم آسیب های عصر استالین

به گزارش زرین گراف، به گزارش خبرنگاران، حسن قریبی رییس سابق پژوهشگاه فرهنگ فارسی تاجیکی و رییس اداره روابط بین الملل فعلی فرهنگستان در گفت وگو با ایبنا ابتدا درگذشت استاد فقید گلنظر کلدی را به جامعه فرهنگی فارس زبانان تسلیت گفت و بیان نمود: شعر او که به عنوان سرود ملی تاجیکستان برگزیده شد، قطعا از میان چند اثر انتخاب شد و بی تردید مقام شاعر، روانی شعر و سنت موسیقیایی آن، که به سیاق سرود جمهوری تاجیکستان سوسیالیستی عصر شوروی بود، در این انتخاب مؤثر بوده است.

گل نظر کلدی؛ از بازسازی سنت های ادب فارسی تا ترمیم آسیب های عصر استالین

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

او اضافه نمود: گل نظر کلدی از جمله شاعران دوران تاجیکستان بود که در کنار یارانی چون استادان مؤمن قناعت، لایق شیرعلی، اسکندر ختلانی و گلرخسار و همراهانشان پس از گشایش های زبانی در عصر خروشچف، اوایل دهه 60 میلادی، با تمام بضاعت خود در پی بازسازی سنت های ادب فارسی و ترمیم آسیب های عصر استالین شدند. با توجه به نقش مخاطب در شعر معاصر تاجیکستان این حرکت در دوران استقلال با قوت بیشتر و با پشوانهٔ ایران فرهنگی ادامه یافت چنانکه او می گوید:

ما زادهٔ رستمیم و هم اجدادیم

ما خاک بزرگیم و ز یک بنیادیم

سرشار ز جوی مولیانیم همه

سرشار زلال آب رکن آبادیم

قریبی ادامه داد: بی گمان اندیشه های شاعر در شعرهای او گنجانده شده است و چنان که اشاره شد شاعران این دوره با حسرت از دست رفتن فرصت های فرهنگی در عصر شوروی و دریغاگوی هفتاد سال جدایی از فارس زبانان در اندیشه باز سازی بودند.

با من مگذار جان افگار مرا

چون عمر دقیقی مَشکن کار مرا

فردوسی دیگری نگوید پس من

شهنامهٔ حسرت دل زار مرا

او در پایان اظهار کرد: روان شاد گلنظر که در طول چهل ماه اقامت من در تاجیکستان در سمت رئیس پژوهشگاه فرهنگ فارسی تاجیکی از هیچ فرصتی برای تحکیم روابط فرهنگی فروگزار نبود:

دلا کمک ز فردوسی بیاموز

فداکاری ز فردوسی بیاموز

ز میدان رستمش بیرون نیاید

وطن داری ز فردوسی بیاموز

گفتنی است که یکی از اشعار گل نظر کلدی در سال 1991 به عنوان سرود ملی تاجیکستان جایگزین شعر ابوالقاسم لاهوتی شد که در تمجید مردم روس و دولت شوروی نوشته شده بود. گذشته از شعرگویی، گل نظر در نوشتن فیلم نامه هم تبحر داشت که تازه ترین اثرش در این زمینه فیلم نامه بخش دوم سریال در آرزوی پدر است. او بیست و چهار سال داشت که نخستین مجموعه شعرش با نام رسم سربازی را منتشر کرد و مورد استقبال شاعران زمان خود واقع شد. او که از جمله سرشناس ترین شاعران این دیار بود و اشعارش در اوکراین، ترکیه، روسیه، فرانسه، ایران و افغانستان هم به طبع رسیده است، فعالیت حرفه ای خود را در نشریه کامسال تاجیکستان آغاز کرد و مجموعه شعرش با نام زبان عاشقی در سال 1387 در انتشارات سروش چاپ شده است.

گلنظر کلدی روز 23مرداد(13 آگوست) بر اثر بیماری کرونا درگذشت.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 29 مرداد 1399 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 263

به "گل نظر کلدی؛ از بازسازی سنت های ادب فارسی تا ترمیم آسیب های عصر استالین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گل نظر کلدی؛ از بازسازی سنت های ادب فارسی تا ترمیم آسیب های عصر استالین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید