عجیب ترین آداب و رسوم شب یلدا در کشورهای مختلف جهان

به گزارش زرین گراف، عجیب ترین آداب و رسوم شب یلدا مربوط به کدام کشور است؟ آیا شب یلدا تنها در ایران جشن گرفته می گردد؟ آداب و رسوم شب یلدا در کشورهای مختلف جهان و کشورهای همسایه ایران چگونه برگزار می گردد؟ آداب و رسوم شب یلدا در کشورهای شرق دور و آمریکا و اروپا چگونه است؟ تحقیق در خصوص فلسفه شب یلدا در کشورهای مختلف جهان ما را به نتایج عجیبی می رساند. در این مقاله از سرویس در مجله خبرنگاران می توانید با عجیب ترین آداب و رسوم شب یلدا در کشورهای همسایه ایران و کشورهای مختلف جهان آشنا شوید.

عجیب ترین آداب و رسوم شب یلدا در کشورهای مختلف جهان

آداب و رسوم شب یلدا در ایران

با رسم و رسوم یلدا در شهرهای مختلف ایران تقریباً همگی کم و بیش آشنا هستیم. از خرید آجیل و شیرینی و تنقلات مختلف گرفته تا پختن مثل سبزی پلو با ماهی و مرغ، کوکو سبزی، انواع آش و در مجموع غذاهایی که یک جزء آن ها را سبزیجات مختلف تشکیل می دهند.

و انار و انواع شب چره و درست کردن هم از جمله آداب و رسوم شب یلدا برای ایرانیان است. خوردن اغلب این خوراکی ها هر کدام نماد و سمبل یک باور قدیمی است و ایرانیان از دوران باستان تا به امروز هر کدام از آن ها را به نیت خاصی میل می نمایند.

خواندن شعرهای حافظ و شاهنامه خوانی، شعرهای محلی هر منطقه که اغلب کتابت شده اند یا سینه به سینه از حافظه نسلی به نسل دیگر رسیده اند، یکی دیگر از آداب و رسوم دلنشین شب یلدای ایرانیان است. در برخی منطقه ها مثل ، تبریز، تهران و قزوین در آداب و رسوم شب یلدا انواع بازی و تفریح و گفتن قصه و متل در شب نشینی های شب یلدا هم رایج است.

برخی هم عادت دارند در شب یلدا به کوچکترها عیدی بدهند. در آداب و رسوم شب یلدا همدان کرسی برپا کردن یک سنت مهم است و مراسم شب یلدا برای تازه عروس هم در اغلب شهرهای ایران هنوز هم پا برجاست. در این رسم قدیمی خانواده داماد یا عروس برای تازه عروس ها انواع خوراکی، و را هدیه می برند.

اهمیت شب یلدا برای مسیحیان سرتاسر دنیا

می دانستید شب یلدا شب تولد عیسی مسیح هم هست؟ یک روایت جالب تاریخی حکایت از آن دارد که مسیحیان سرتاسر دنیا تا قرن چهارم میلادی آخرین شب پاییز و روز نخست دی ماه (21 دسامبر) را به عنوان تولد عیسی مسیح جشن می گرفتند اما بر اثر یک اشتباه عجیب از سوی مورخان در شمارش سال های کبیسه از قرن چهارم میلادی به بعد روز 25 دسامبر به عنوان جشن گرفته شد.

خلاصه فلسفه شب یلدا برای ایرانیان باستان

ایرانیان باستان آخرین روز ماه پاییز را شب تولد ایزد مهر یا میترا می دانستند و آن را جشن می گرفتند. رسمی که هنوز هم در نزد ایرانیان پا برجاست. شاید برایتان جالب باشد که بدانید به علت این تقارن شب یلدا که به عبارتی شب تولد مسیح هم هست هنوز در برخی کشورهای اروپایی، آفریقایی و آسیایی جشن گرفته می شود.

تحقیق در خصوص آداب و سنن و فلسفه شب یلدا در کشورهای مختلف دنیا ما را به اینجا می رساند که مردمان تمدن مایا اعتقاد داشتند دنیا در 21 دسامبر 2012 به انتها خواهد رسید که البته نرسید و همین امر نشان می دهد که آخرین روز ماه پاییز در تمدن های باستان چقدر اهمیت داشته است.

آداب و رسوم شب یلدا در کشورهای مختلف دنیا

شب یلدا نه تنها برای ما ایرانی ها، بلکه برای بسیاری از مردم دنیا اهمیت زیادی دارد. طولانی ترین شب سال زمانی ارزشمند برای جشن گرفتن، دور هم بودن و نیایش کردن است. از دیرباز تا به امروز مردم دنیا در این روز برای رزق و روزی بیشتر، از بین بردن شرارت ها و افزایش نور و برکت دعا می کردند و با برگزاری مراسم و جشن های مختلف این روز را به شیوه ای متفاوت جشن می گرفتند.

هر چند که خیلی از این آیین ها به خاطر افسانه ها و باورهای خرافی گذشتگان ایجاد شده اند، اما به هر حال بیشتر مردم دنیا هنوز هم به این جشن ها پایبند هستند و هر ساله با شوق و اشتیاق زیاد آن را جشن می گیرند.

آداب و رسوم شب یلدا در اروپا و آمریکا

آداب و رسوم شب یلدا در ایرلند؛ دیدنی نور خورشید از بالای تپه 5000 ساله

در ایرلند شب یلدا به گونه ای متفاوت و هیجان انگیزتر از کشورهای دیگر برگزار می شود. این روز تنها برای افرادی که به مقدار کافی خوش شانس هستند، جذابیت دارد. هر ساله هزاران نفر در قرعه کشی دیدنی نور خورشید از تپه نیوگرانج شرکت می نمایند و تنها 60 نفر در قرعه کشی انتخاب می شوند.

این 60 نفر می توانند از این تپه پنج هزار ساله طلوع خورشید را در طولانی ترین شب سال زمانی که نور خورشید از بالای آن عبور می نماید برای 17 دقیقه دیدن نمایند.

آداب و رسوم شب یلدا در اسکاتلند؛ مراسمی شبیه چهارشنبه سوری

اصلاً فکرش را هم می کردید اسکاتلندی ها شب یلدا را جشن بگیرند؟ در حقیقت مراسم آخرین روز ماه آذر و فصل پاییز در اسکاتلند به عنوان یکی از جشن های زمستانی برگزار می شود و به نوعی شب چهارشنبه سوری خودمان است.

این رسم که به آن هاگمانی می گویند از نیمه شب آغاز می شود و با روشن کردن آتش، خوردن انواع شیرینی، دسر و میوه های مختلف ادامه پیدا می نماید. اتفاقاً یک رسم جالب اسکاتلندی ها در شب یلدا هم این است که یک نفر به شکل و شمایل حاجی فیروز صورتش را سیاه می نماید با کاسه ای در دست به در خانه همسایه ها می رود تا هدیه هایی مثل نان و نمک، شکلات و میوه بگیرد.

آداب و رسوم شب یلدا در جامائیکا و آمریکا؛ کارناوال با ماسک

یکی از عجیب ترین آداب و رسوم شب یلدا در کشورهای دیگر در باهاماس، جامائیکا و آمریکا و البته غرب آفریقا برگزار می شود. در حقیقت این کشورها با جشن گرفتن آخرین روز پاییز به استقبال زمستان می روند.

برگزاری کارناوال های خیابانی با پخش موسیقی های سنتی و پوشاندن سر و صورت با ماسک های مختلف از کله شیر گرفته تا اسب و گاو و نمادهایی مثل شیطان و فرشته از جمله رسم و رسوم شب یلدا در کشورهایی مثل جامائیکا، ایالات کارولینا و ویرجینیا آمریکا و کشورهای غرب آفریقاست.

شب یلدا در روسیه؛ نان و پنیر و عسل

از جمله آداب و رسوم شب یلدا در کشورهای دیگر می توان به رسم روس ها اشاره نمود. آخرین روز پاییز در روسیه با آذین بندی خیابان ها همراه است. کلوچه، انواع شیرینی و غذای سنتی که شامل نان و پنیر و عسل است خوراک این شب است و نیایش و دعا بخشی دیگر از رسوم شب یلدا در روسیه است.

عجیب ترین آداب و رسوم شب یلدا در آمریکای جنوبی

تا حالا دست و پای خورشید را با طناب بسته اید؟ به نظر می رسد این رسم از جمله عجیب ترین آداب و رسوم شب یلدا در کشورهای قاره آمریکا باشد. بعد از شب یلدا و فرا رسیدن زمستان روزها کوتاه تر و شب ها طولانی تر می شوند. به همین دلیل در کشورهای آمریکای جنوبی مثل اکوادور و بولیوی رسم جالبی در این شب دارند.

قبل از غروب آفتاب با سر و صدا و ساز و دهل به ارتفاعات می روند و در آیینی نمادینی تظاهر می نمایند که دارند دست و پای خورشید را با طناب می بندند که غروب نکند. در قرن های گذشته این رسم در اسپانیا هم برقرار بوده است و مردم برای بستن خورشید با طناب به ارتفاعات ماچوپیچو می رفتند.

قربانی کردن حیوانات و بچه ها برای خدای خورشید

یک روایت دیگر هم وجود دارد. شهری باستانی که لقب شهر گمشده قوم اینکاها لقب گرفته، دیوارهایی سنگی دارد و در منطقه مقدسش معبدی به نام معبد خورشید هم دارد که اتاقی شامل سه پنجره است.

جالب است بدانید که در ابتدا در این جشن حیوانات و بچه ها را برای خدای خورشید قربانی می کردند. از آن جایی که است، اینکاها از ترس کمبود خورشید و طلوع نکردن آن دور هم جمع می شدند و قربانی می کردند.

اما اسپانیایی ها این کار را ممنوع کردند. امروزه این جشن با نمایش ها و پایکوبی هایی خیابانی برگزار می شود و مردم در این روز به خیابان ها می آیند و از موسیقی زنده و دیدنی کنسرت و نمایش لذت می برند.

عجیب ترین آداب و رسوم شب یلدا کشورهای همسایه ایران

آداب و رسوم شب یلدا در پاکستان

تحقیق در خصوص آداب و رسوم شب یلدا در کشورهای همسایه ایران هم شاید ما را به رسم و رسوم عجیبی برساند. برای مثال پاکستانی ها به عنوان قومی که روزگاری داد و ستد فرهنگی نزدیک تری با ایرانیان باستان داشتند، به عنوان یکی از مالکان معنوی شب یلدا با آداب ویژه خودشان برگزار می نمایند.

عجیب ترین آداب و رسوم پاکستانی ها در شب یلدا این است که در حالت ایستاده غسل نمایند و در همان زمان تکه ای نان هم باید در دست داشته باشند. این آیین در تمام روز ادامه دارد و انتها هنگام غروب انتها می پذیرد. بعد از آن حمام طولانی روشن کردن آتش، جشن و پایکوبی و خوردن آبگوشتی که با شکمبه بز درست شده حسابی می چسبد.

آداب و رسوم شب یلدا در ژاپن؛ حمام آب میوه

در میان آداب و رسوم شب یلدا در کشورهای مختلف دنیا یکی از عجیب ترین آداب و سنن یلدا را ژاپنی ها دارند. به قول معروف ژاپنی ها سرشان درد می نماید برای برگزاری آیین های سنتی. شب یلدا یکی از آیین های مهم برای ژاپنی ها برای خداحافظی با پاییز و رفتن به استقبال فصل زمستان است. در حقیقت یکی دیگر از عجیب ترین آداب و رسوم شب یلدا در کشورهای دیگر را ژاپنی ها برگزار می نمایند.

ژاپنی ها هم در این روز مثل پاکستانی ها یک دوش طولانی می گیرند اما نه با آب معمولی بلکه با آب مرکبات. ژاپنی ها معتقدند دوش گرفتن با آب مرکبات (yuzu bath) در آخرین روز پاییز باعث می شود که هم انرژی های منفی را از خودشان دور نمایند و هم در طول زمستان سرما نخورند.

در دوران باستان ژاپنی ها در وان آب مرکبات حمام می کردند اما حالا دیگر این رسم با انداختن چند عدد لیمو و پرتقال در یک وان پر از آب برگزار می شود.

جشن شب یلدا در تاجیکستان؛ پختن شیرینی هایی به شکل موجودات زنده

در ظاهر آداب و رسوم شب چله یا شب یلدا در تاجیکستان شباهت زیادی به ایران دارد. تاجیکی ها هم در شب یلدا مثل ما ایرانی ها دور هم جمع می شوند و انار، آجیل و هندوانه می خورند و حتی فال حافظ می گیرند.

اما قسمت جالب ماجرا این است که مردم تاجیکستان در شب یلدا شیرینی هایی شبیه به موجودات زنده درست می نمایند. آن ها در این روز از سقف خانه چرم آویزان می نمایند و در حیاط گندم می پاشند.

آداب و رسوم شب یلدا در کشورهای شرق آسیا

جشن شب یلدا در کره؛ رهایی از دست هیولای زمستان

در جریان تحقیق در خصوص آداب و رسوم شب یلدا در کشورهای مختلف دنیا به کشور کره جنوبی می رسیم. کره ای ها هم به برگزاری مراسم سنتی و آیینی علاقه ویژه ای دارند. مراسم شب یلدا در کشور کره جنوبی با ریختن یک آب مقدس در چهار گوشه اطراف خانه برای دور کردن ارواح خبیثه و هیولای زمستان که در پی غذایی برای روزهای سرد سال به خانه روستاییان سرک می کشد، آغاز می شود.

البته این یک افسانه قدیمی شرقی است اما هنوز هم برخی از کره ای ها به صورت نمادین این کار را انجام می دهند تا خیالشان از بابت در امان ماندن از شر هیولای زمستان راحت باشد. خوردن یک غذای سنتی متشکل از لوبیا قرمز و برنج سفید در شب یلدا یک رسم دیگر آخرین روز پاییز در این کشور است.

در مجموع اهالی شرق آسیا به آخرین روز پاییز و آغاز زمستان به چشم یک آیین مهم و حیاتی نگاه می نمایند و به آن دونگ ژی می گویند. آن ها شب نشینی در این شب طولانی را امری واجب می دانند. در کشورهایی مثل فیلیپین و ویتنام خوردن غذاهایی مثل کوفته برنجی و تانگ یوان رسم است.

در مجموع این شب نشینی در شرق آسیا از غروب آخرین روز پاییز آغاز می شود و تا پاسی از شب ادامه دارد. چرا که اعتقاد دارند بودن اعضای فامیل در این شب کنار هم همبستگی و پیوندهای خانوادگی را مستحکم تر می نماید.

آداب و رسوم شب یلدا در چین؛ خوردن کوفته چینی برای خوش بینی

ورود زمستان و طولانی ترین شب سال برای چینی ها روز مهمی تلقی می شود. در این روز همه خانواده ها دور هم جمع می شوند و با خوردن کوفته ها و غذاهایی مخصوص به همراه میوه های حاصل دسترنج خودشان از دور هم بودن لذت می برند. گفته می شود خوردن کوفته در شمال چین رایج است و تاریخچه آن به سال ها پیش بر می شود.

زمانی که فردی به نام ژانگ با مشاهده فقیرانی که در گوشه و کنار خیابان در حال یخ زدن بودند، متاثر می شود. او تصمیم می گیرد تا کوفته ای مخصوص با گوشت بره درست کند و بین همه فقرا پخش کند. از آن روز خوردن کوفته در شب یلدا به یک رسم در میان مردم شمال چین برای خوش یمنی آن تبدیل شده است. جالب است بدانید که مردم جنوب چین در این روز می خورند.

منبع: افق کوروش
انتشار: 22 آذر 1401 بروزرسانی: 22 آذر 1401 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 1363

به "عجیب ترین آداب و رسوم شب یلدا در کشورهای مختلف جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عجیب ترین آداب و رسوم شب یلدا در کشورهای مختلف جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید