خطیب زاده: منابع ایران در چین بلوکه نیست، بعضی جنگ سایبری علیه ماراه انداختند

به گزارش زرین گراف، خبرنگاران : سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه هیچ پولی از ایران در چین بلوکه نیست، گفت: ما منابعی در چین داریم که برای استفاده از بعضی اقلام مصرف می گردد.

خطیب زاده: منابع ایران در چین بلوکه نیست، بعضی جنگ سایبری علیه ماراه انداختند

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش خبرنگاران، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه صبح امروز(دوشنبه) در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه این پیغام را همه برای هم مخابره کنیم که کرونا را جدی بگیرید، اظهار کرد: همه باید به یکدیگر یاری کنیم تا بتوانیم موج جدید کرونا، که کل جهان را گرفته است، را با همدلی، همکاری و فداکاری کادر درمان با پیروزیت طی کنیم.

خطیب زاده با مروری بر گاه شمار سیاست خارجی کشور، گفت: 22 مهرماه آقای ظریف با همتای ژاپنی خود تماس تلفنی داشت و دو طرف در خصوص مسائل دوجانبه منطقه ای و بین المللی با یکدیگر گفتگو کردند.

بنابر گزارش مهر، وی ادامه داد: البته موضوع دسترسی به منابع اقتصادی ایران در ژاپن یکی از موضوعات جدی در این گفتگو بود و ما امیدواریم که طرف ژاپنی به تعهدات خود در چارچوب نظام حقوقی بین المللی کاملا شناخته شده عمل کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: 24 مهرماه نیز وزیر خارجه جمهوری آذربایجان تماس تلفنی با وزیر امور خارجه کشورمان داشت و در این گفتگو مشخصا در خصوص آخرین شرایط بحران قره باغ صحبت و گفتگو صورت گرفت.

خطیب زاده توضیح داد: 26 مهرماه نیز تماس تلفنی وزیر امور خارجه کشورمان با همتای عراقی خود انجام شد و در خصوص پیگیری تفاهماتی که در سفر هیئت عراقی به ایران اجرا شده بود، بحث و گفتگو شد انجام گرفت.

وی گفت: روز گذشته نیز آقای عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان وارد تهران شدند و دیدار مفصل را با وزیر امور خارجه داشتند و همچنین در این سفر دیدار هایی با مقامات جمهوری اسلامی ایران برنامه ریزی شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: محور تمام این دیدار ها تحولات در افغانستان، گفتگوهای بین الافغانی، موضوعات دوجانبه و مسائل فیمابینی است که در مرز وجود دارد. دامنه گسترده ای از این تحولات مورد بحث نهاده شده است.

خطیب زاده تاکید نمود: ما افغانستان آباد، مستقل، توسعه یافته و با صلح و ثبات را به نفع همه منطقه می دانیم و این خواست همیشگی تهران بوده است و در این راستا نیز تمامی کوشش خود را مبذول نموده ایم و خواهیم کرد.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران می تواند یاری موثری به گفتگو های اصیل بین الافغانی باشد، گفتگوهایی که باید بین برادران افغانی اعم از دولت، گروه های مختلف و طالبان برگزار گردد تا نتیجه آن سربلندی مردم و ملت افغانستان و پاسداری از دستاوردهای سال ها مقاومت این مردم باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره برداشتن تحریم های ظالمانه سازمان ملل و تحریمات تسلیحاتی گفت: محدودیت های تسلیحاتی ایران دیروز عصر ساعت 15 منقضی شد و ایران پیروز شد بار دیگر یکجانبه گرایی آمریکا را متوقف کند.

وی در رابطه با اصابت موشک ها و خمپاره ها در جنگ ارمنستان و آذربایجان و اقدام ایران اعلام کرد: خط قرمز ما امنیت شهروندان است و در سطوح مختلف اخطارها به آنها داده شده و بعضی توجیهات از طرف های مقابل بیان شده که قابل قبول نبوده است. امیدوار هستیم کاملا مراقب باشند تا اتفاقی نیافتد.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره ادعاهای هر روزه ترامپ برای مذاکرات اعلام کرد: پاسخ من همان پاسخ قبل است و مادامی که ایالات متحده به این باور نرسد که اقداماتش در مقابل ایران شکست خورده است چیزی تغییر نمی نماید. ما ملت شکیبا و محاسبه گری هستیم.

خطیب زاده در رابطه با چین گفت: بعضی اخبار نادرست در خصوص چین منتشر می گردد که متاسفانه اخبار درستی نیست. بانک های چینی بعضی محدودیت ها دارند و ما گفتگوی خود با چینی ها را داریم و این مهمترین بعد روابط ایران و چین است.

وی در رابطه با سفر همتی به عراق گفت: سفر در رابطه با بانک مرکزی ایران و عراق بود و خود ایشان جزییات را می گویند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در رابطه با اینکه آیا ایران در زمینه حضور نیروهای تکفیری در قره باغ هشداری داده است؟ اعلام کرد: من هم این فیلم را دیدم و بسیار منزجر شدم و نگران این موارد هستیم و از نزدیک پیگیری می کنیم. ما به هر دو طرف گفتیم اجازه ندهید این ماجرا از دست خارج گردد. حقوق نظامیان و غیرنظامیان را رعایت نمایند و به شهرها حمله ننمایند. سعی کردیم یاری کنیم تا بیگناهان و حتی اسرای جنگی آسیب نبینند.

خطیب زاده در رابطه با لغو تحریم های تسلیحاتی و ادعای روس ها مبنی بر پذیرفتن داوطلبانه محدودیت های پنج ساله در ایران اعلام کرد: آنچه دیروز ملغی شد 13 سال تحریم ایران و لغو قطعنامه هایی بود که روسیه و چین به آن رای مثبت داده بودن. روایات هسته ای روایات بسیار خواندنی از اقدامات دیپلمات ها بود. طرف غربی اصلا در زمینه تحریم تسلیحاتی حاضر به صحبت نبود. بعد از آن هم ایالات متحده حق خود را تحریم های نامحدود تسلیحاتی می دانست.

وی اضافه کرد: این مساله آخرین موضوعی بود که در شب توافق مورد بحث نهاده شد، به گونه ای که با جدیت دکتر ظریف، خانم وندی شرمن درخواست سرانجام جلسه کرد. ایران طی پنج سال گذشته نه ذره ای سیاست نظامی خود را براساس احتیاج تغییر داد و نه توسعه موشکی را. برداشتن تحریم های تسلیحاتی جز شکوه برای ملت ایران چیزی ندارد. در حوزه دارو و احتیاجهای اساسی مردم ایالات متحده سعی در فشار دارد و ما باید احتیاجهای مردم را تامین کنیم. 90 درصد احتیاجهای ایران احتیاجهای دفاعی است که در داخل فراوری می گردد. ایران مثل آمریکا نیست که رئیس جمهور به دنبال فروش سلاح کشتار جمعی در یمن باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در رابطه با آخرین رایزنی ها در خصوص هواپیمای اکراینی گفت: امروز هیئت اکراینی وارد ایران شد و جلسه خود را با معاون حقوقی وزارت خارجه شروع کرد. جبران خسارت خانواده ها و خطوط هواپیمایی در جریان است و طبق معاهداتی که ایران عضو آن است انجام خواهد شد. ادبیات سخیف و کلمات دور از ادب و رفتار غیر دیپلماتیک که از وزیر خارجه کانادا دیدید پشت درهای بسته نبود. پست درهای بسته مودب تر هستند و می دانند هیچ صندلی حقوقی در این مسأله ندارند. خیلی متاسفم که مردم کانادا باید چنین ادبیاتی را از وزیر خارجه کانادا بشنوند. دایره ادب ما اجازه نمی دهد مانند وزیر خارجه بی ادب کانادا صحبت کنیم.

خطیب زاده با بیان اینکه ما بدون هیجان و بدون اصرار بر موضوع خاصی به صادرات و واردات در چارچوب بین المللی اقدام خواهیم کرد. آمار و ارقام از هزینه های نظامی در منطقه اصلا به سمتی نیست که ایران یک دهم کشورهای دیگر داشته باشد. خرید نظامی که صفر است . ایران قدرت خود را از مردم می گیرد نه از سلاح و آن روزی که از مردم قدرت نگیرد سراغ سلاح می رود و آن روز اصلا اتفاق نخواهد افتاد.

وی در رابطه با رویکرد وزارت خارجه در خصوص گنجه اعلام کرد: موضع ایران رد هرگونه استفاده غیرانسانی از خشونت و جنگ است . جمله ای می گویم که هم برای آذربایجان مهم است هم ارمنستان و می گویم هدف وسیله را توجیه نمی نماید. هم در طرف آذربایجان هم ارمنستان بارها گفتیم نمی پذیریم سری بریده گردد و شهری مورد حمله قرار گیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اینکه آیا ما به اموال خود در چین دسترسی داریم، توضیح داد: ما از بدنه همین مردم هستیم و از آسمان نیامدیم که ندانیم درد ملت چیست. ملت در یک جنگ ناخواسته و تحمیلی از ایالات متحده هستند و ما هیچ چاره ای جز پیروزی نداریم. فشارها به طرز جنون آمیزی وجود دارد که بخاطر شکست های مکرری است که آمریکا می خورد. آنچه دیروز برداشته شد یکی از ابعاد دستاوردهای برجام بود. بخاطر فشارهای آمریکا و نقض عهد و پیمان سه کشور اروپایی دچار مشکلاتی بودیم اما این وظیفه دولت و حاکمیت را ذره ای کم نمی نماید و تا لحظه آخر با ملت هستیم و ملت با ماست .

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: خبر از ابتدا اساسا غلط است و اصلا پولی از ایران در چین بلوکه نیست. دشمنان می خواهند تمام منفعت ما را از بین ببرند. هیچ دو کشوری نیستند که در جهان مشکل نداشته باشند. ما با روسیه و کشورهای همسایه هم مشکلاتی داریم. ما منابعی در چین داریم که برای استفاده از بعضی اقلام مصرف می گردد. این جدا از بلوکه شدن اموال در عراق و .. است .

وی در خصوص حملات سایبری تاکید نمود: روزانه حمله های بسیار وسیع به نهادهای جمهوری اسلامی صورت می گیرد و بعضی کشورها علیه ایران جنگ سایبری راه انداختند ما در این جنگ ها ناتوان نیستیم و پاسخ های را دادیم اما مرجع پاسخگویی وزارت خارجه نیست.

خطیب زاده درباره اینکه آیا ایران در خصوص انتخابات آمریکا برنامه ای دارد و متمایل به انتخاب جو بایدن است؟، گفت: شما می شنوید فلان کشور مایل است ترامپ ببرد یا فلان کشور موافق است بایدن ببرد یا اتحادیه اروپا مایل است بایدن ببرد. اینها همه برآورد تحلیلگران است که در خصوص ایران هم گفته می گردد. واقعیت این است که برای ایران بخاطر استقلالی که دارد تفاوتی ندارد ترامپ ببرد یا بایدن. البته ترامپ جنایاتی مرتکب شده که بایدن مرتکب نشده است . باید منتظر بود و دید، ما براساس اتفاقات ایالات متحده تصمیم گیری می کنیم اما به معنای این نیست که ذره ای علاقه داشته باشیم این بگردد یا آن بگردد. حقوق مردم ایران باید تأمین گردد.

وی اضافه کرد: خود ترامپ می داند که با توصیه نابخردانه افرادی که دورش هستند در چه باتلاقی افتاد. جنایاتی که مرتکب شده از ذهن ما و ملت ایران نخواهد رفت. اگر پخش زنده نبود چند خاطره می گفتم که وقتی روز گفتگو فرارسید همه این موضوعات باید بحث می شد و مقامات ایران با ذره ذره پوست و خون برای ملت ایران حاضر شدند باز هم حاضر خواهند شد. اگر مصالح ملت ایران بر چیزی قرار بگیرد آن را انجام خواهد داد.

خطیب زاده در رابطه با ادعای فعالیت هسته ای ایران در سایت جدید، و واکنش وزارت خارجه در خصوص آن پاسخ داد: واکنش ما خنده است. همه بخندید. واقعاً این گروهک ورشکسته فرزندان این ملت را گروگان دریافتد، لباس تنشان می نمایند، سال ها مجرد نگاهشان می دارند و در خیابان های اروپا می گردانند برای دو دلار پول دریافت. این گروهک تروریستی خود فروریخته خدمت و نوکری صدام حسین که بزرگترین دشمن ملت بود را کردند که خنده دار است. اصلاً جدی نگیرید. خودشان هم باورشان نشد. خبر را گذرا دیدم اما واقعاً نگران فرزندان و عزیزانمان هستیم. دامان این ملت باز است تا تمام آنهایی که باورشان این است ایران را بسازند، برگردند. امروز به این بدبختی خود سرانجام دهند بهتر از فردا است.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اخبار مثبت از آزادسازی منابع ایران در کره جنوبی اعلام کرد: منابع ما در کره چند میلیارد است و مذاکرات ما برای تخصیص و انتقال این منابع از جمله دارو ادامه دارد و به کندی پیش می رود و این کندی اذیت می نماید. وزارت بهداشت به طور منظم و روزانه در حال رایزنی با طرف کره ای است. در سطحی که انتظار داشتیم محقق نشده است. دولت کره هرچه زودتر تعهدات خود را انجام دهد برای روابط ایران و کره بهتر است. دستاوردها مثبت بوده است و ما امیدواریم در این شرایط از منابع برای دارو و غذا استفاده کنیم البته منظورم مواد اولیه است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 6 آذر 1399 بروزرسانی: 6 آذر 1399 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 469

به "خطیب زاده: منابع ایران در چین بلوکه نیست، بعضی جنگ سایبری علیه ماراه انداختند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطیب زاده: منابع ایران در چین بلوکه نیست، بعضی جنگ سایبری علیه ماراه انداختند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید