روزنامه روس: آمریکا برای احیای برجام به ایران امتیاز بدهد

به گزارش زرین گراف، دولت بایدن مواضع خود در قبال برجام را نرم تر نموده و سعی دارد اشتباه ترامپ در خروج از توافق هسته ای را اصلاح کند، البته با توجه به اصرار ایران بر لزوم لغو تحریم ها از جانب آمریکا، باید دید واشنگتن حاضر به دادن چه امتیازاتی به تهران خواهد شد.

روزنامه روس: آمریکا برای احیای برجام به ایران امتیاز بدهد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه ایزوستیا، چاپ مسکو، در تحلیلی نوشته است: دولت جو بایدن مواضع خود در برخورد با جمهوری اسلامی ایران را نرم تر نموده است. البته تحریم های ضدایرانی آمریکا هنوز لغو نشده، ولی واشنگتن دیگر اصرار ندارد که این تحریم ها از سوی سایر کشورها نیز اعمال شوند. همچنین از درخواست سابق دونالد ترامپ از سازمان ملل برای از سر گیری تحریم های بین المللی علیه تهران نیز صرف نظر شده است. هرچند این اقدامات بسیار کمتر از درخواست های ایران برای شروع مذاکرات است، ولی در هر صورت تهران این علامت تعیین را دریافت نموده که جو بایدن واقعاً قصد یافتن سازش در زمینه برنامه جامع اقدام مشترک را دارد.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

رئیس جمهوری جدید آمریکا در مبارزات انتخاباتی، از درخواست ترامپ از شورای امنیت برای احیای تحریم ها علیه ایران انتقاد زیادی نکرد، ولی یادآور شد که این خواسته غیرقابل اجرا بوده و مورد حمایت اعضای شورای امنیت قرار نخواهد گرفت. ضمن اینکه روابط ایالات متحده با متحدان اروپایی اش را پیچیده می نماید.

موضوع اینجاست که نه تنها روسیه و چین، بلکه سایر شرکت کنندگان در توافق هسته ای، یعنی انگلیس، فرانسه و آلمان هم با تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران مخالف هستند.

جو بایدن بیان کرد که آمادگی مذاکره با ایران پیرامون توافق هسته ای است. هرچند مقامات تهران مواضع قاطع خود درباره لزوم لغو تحریم های آمریکا برای احیای برجام را اعلام نموده و بر آن تأکید دارند.

در این بین، روسیه نیز به نوبه خویش کوشش می نماید که هدف اجرای کلیه تعهدات طرفین در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک تحقق یابد.

چند روز قبل سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه بیان کرد که دیپلمات های روسی طی روزهای اخیر کوشش نموده اند تا فرایند سیاسی پیرامون برجام را فعال نموده و در این راستا، مسکو ممکن است تماس هایی را نیز در این رابطه با واشنگتن برقرار کند.

به گفته وی، بدون برقراری تماس و بدون شرکت در مباحثات عملاً نمی توان به هیچ نتیجه ای رسید. اکنون فرصت مضاعفی برای حل و فصل مسائل بوجود آمده و باید از آن استفاده کرد.

ریابکوف گفت، طرف روسی آمادگی آمریکا برای مشارکت در نشست در حال فراهم سازی پیرامون برجام را مثبت ارزیابی نموده و معتقد است که این مسئله می تواند نخستین گام در جهت از سرگیری عملکرد طبیعی توافقنامه هسته ای با ایران باشد.

پیش از این، مقامات اتحادیه اروپا از آماده سازی شرایط برای نشست کشورهای شرکت کننده در برجام خبر داده و یادآور شدند که ایالات متحده نیز موافقت نموده تا در این نشست شرکت کند.

معاون وزیر خارجه روسیه در عین حال یادآور شد که هنوز نمی توان درباره سازمان دهی نشستی در سطح وزرای کشورهای شرکت کننده در برجام صحبتی به میان آورد.

یوری راگولییف کارشناس مسائل آمریکا در تبادل نظر با این روزنامه گفت: به نظر می رسد رئیس جمهوری جدید آمریکا واقعاً علاقه مند است که توافق هسته ای با ایران به شرایط کارآمدی اولیه خویش بازشود، چرا که این توافقنامه بین المللی در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما منعقد شد، بنابراین اگر بایدن اکنون از بازگشت به آن صرف نظر کند، به دونالد ترامپ شکست خورده است که معتقد بود این توافق بدی بوده و آمریکا به آن نیازی ندارد.

این کارشناس یادآور شد، البته امتیازات یکجانبه واشنگتن، در صورت عدم برداشتن گام متقابلی از سوی مقامات تهران هم بی فایده بوده و مذاکرات را به بن بست خواهد کشاند. وی اضافه کرد: نباید فراموش کرد که جمهوری اسلامی به لغو تحریم ها که یکی از شروط امضای برجام بود، اصرار دارد. ولی این کار آسانی نیست. در ایالات متحده ترجیح می دهند که تحریم ها تسهیل شود، نه آنکه بطور کامل لغو شود. البته باید بپذیریم که برداشتن چنین اقدامی دلایل اصولی دارد و بایدن به خوبی به این مسئله مطلع است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 30 فروردین 1400 بروزرسانی: 30 فروردین 1400 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 752

به "روزنامه روس: آمریکا برای احیای برجام به ایران امتیاز بدهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزنامه روس: آمریکا برای احیای برجام به ایران امتیاز بدهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید