هشدار هواشناسی در پی تشدید فعالیت سامانه بارشی

به گزارش زرین گراف، تهران (پانا) - سازمان هواشناسی کشور نسبت به تشدید فعالیت سامانه بارشی از پنج شنبه(13 آبان ماه)تا شنبه (15 آبان ماه) هشدار داد.

هشدار هواشناسی در پی تشدید فعالیت سامانه بارشی

بر اساس هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی کشور، از روز پنجشنبه (13 آبان ماه) تا شنبه (15 آبان ماه) بارش شدید باران گاهی همراه با رعد و برق و وزش باد شدید موقت و درنواحی با اقلیم سرد و ارتفاعات بارش برف پیش بینی می گردد.

بر اساس این هشدار امروز (13 آبان ماه) استان های گیلان، مازندران، گلستان، تهران، قم، قزوین، البرز، مرکزی، نیمه غربی اصفهان، شمال غرب یزد، شمال فارس و غرب و شمال سمنان درگیر این شرایط جوی هستند. این شرایط جوی در روز آدینه (14 آبان ماه) برای استان های گیلان، مازندران، گلستان، نیمه غربی اصفهان، تهران، قم، البرز، قزوین، مرکزی، چهارمحال و بختیاری، شمال فارس، نیمه غربی یزد، ارتفاعات کرمان و شمال و غرب سمنان پیش بینی می گردد.

شنبه (15 آبان ماه) استان های قزوین، البرز، تهران، قم، مرکزی، چهارمحال و بختیاری، نوار غربی یزد، ارتفاعات کرمان، شمال فارس وغرب و شمال سمنان نیز این شرایط را تجربه خواهند کرد.

بر اساس این هشدار خطر وقوع آبگرفتگی معابر، بالا آمدن سطح آب رودخانه ها و جاری شدن روان آب در مسیل ها، لغزندگی جاده ها توام با کاهش دید، مه آلودگی همراه با تاخیر یا احتمال لغو پروازها، احتمال برخورد صاعقه و کولاک برف در منطقه ها کوهستانی و سردسیر وجود دارد.

با تشدید فعالیت این سامانه بارشی توصیه می گردد از تردد و توقف در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، انجام فعالیت های کوهنوردی، سفرهای غیر ضروری و تردد جاده ای پرهیز گردد. درصورت احتیاج به همراه داشتن تجهیزات زمستانی به ویژه هنگام عبور از گردنه های برفگیر، بازگشایی آب روهای درون شهری و دهانه پل ها، آمادگی راهداری برای بارش برف در گردنه ها و اتخاذ تمهیدات لازم جهت جابجایی عشایر کوچ نشین رو نیز لازم است.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ آورده است: سامانه دوم پرفشار سرد در سطح زمین از روز پنج شنبه (13 آبان ماه) تا آدینه (14 آبان ماه) فعالیت می نماید.

با ورود این سامانه کاهش دمای هوا به اندازه 6 تا 10 درجه سلسیوس در شمال غرب و استان های ساحلی خزر، کاهش دمای هوا به اندازه 8 تا 14 درجه سلسیوس در شمال شرق و نواحی مرکزی، کاهش دمای هوا به اندازه 5 تا 10 درجه سلسیوس در غرب کشور و کاهش دمای هوا به اندازه 7 تا 12 درجه سلسیوس در استان های جنوبی رشته کوه البرز شامل قزوین، البرز،تهران و سمنان قابل انتظار است.

منطقه اثر این سامانه، شمال ،غرب سواحل شمال، شمال شرق، استانهای مرکزی و غرب خواهد بود.

بر اثر ورود این سامانه احتمال افت فشار گاز و افزایش مصرف انرژی و احتمال وارد شدن خسارت به محصولات و ماشین آلات کشاورزی بر اثر سرد شدن هوا وجود دارد.

توصیه می گردد جابجایی محصولات برداشت شده باغی و زراعی به انبار، استفاده از ضدیخ در رادیاتورها و اتخاذ تمهیدات دیگری جهت پیشگیری از خسارات کشاورزی، احتیاط در تردد جاده ای و فعالیت های کوهنوردی و مدیریت در مصرف حامل های انرژی در اولویت قرار گیرد.

در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می گردد که پدیده ای جوی اثرات منفی در پی داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب گردد. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می گردد. هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می گردد تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 15 آذر 1400 بروزرسانی: 15 آذر 1400 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 1072

به "هشدار هواشناسی در پی تشدید فعالیت سامانه بارشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار هواشناسی در پی تشدید فعالیت سامانه بارشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید