منابع آمریکایی: کاخ سفید با فشار سیاسی بدنبال ارائه واکسن کرونا پیش از تائیدیه نهایی است

به گزارش زرین گراف، بعضی منابع آمریکایی اعلام نموده اند که فشار سیاسی بسیار زیادی از سوی کاخ سفید بر روی نهادها و موسسات دولتی برای اعلام تائیدیه درمان و حتی ارائه واکسن تا پیش از برگزاری انتخابات در حال اعمال است.

منابع آمریکایی: کاخ سفید با فشار سیاسی بدنبال ارائه واکسن کرونا پیش از تائیدیه نهایی است

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل آمریکا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی آمریکا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی آمریکا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های آمریکا انتخاب کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، عملکرد دونالد ترامپ، رئیس جمهور جنجالی آمریکا در ارتباط با بحران شیوع کرونا در آمریکا همچنان مورد نقد و آنالیز کارشناسان و تحلیلگران آمریکایی است.

در این ارتباط استفان کولینسون، گزارشگر مطرح سی ان ان در گزارشی با عنوان ترامپ درس های مرتبط با شکست مقابله با بحران کرونا را به دلایل انتخاباتی نادیده می گیرد، به آنالیز و نقد عملکرد ترامپ برای مقابله با شیوع کرونا در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری پرداخته است.

کولینسون در گزارش خود می گوید: عملکرد ناقص و مرگبار دونالد ترامپ در واکنش سرهم بندی شده و عجولانه در مقابل بحران شیوع کرونا و بازگشت فوری و غیرکارشناسی و عادی سازی شرایط جامعه اقدامی خطرناک است و این اقدامات در حالی صورت می گیرد که ویروس کورنا همچنان در کمین شهروندان به سر می برد، اگرچه ممکن است که ترامپ باردیگر همان اشتباهات گذشته درباره کرونا را تکرار کند. وقتی که همزمان با ناآرامی ها و اعتراضات علیه نژادپرستی در شهرهای آمریکا، توجهی به بحران بهداشتی فعلی نمی نماید، معین است که او فشار خود را برای شروع بکار مشاغل و عادی نشان دادن شرایط مالی به کار می گیرد و خواستار بازگشت دانش آموزان به کلاس های درس می گردد. از سوی دیگر در حالی که رئیس جمهور آمریکا از خستگی و درماندگی میلیون ها آمریکایی به دلیل شیوع ویروس کرونا مطلع است، درخواست او برای بازگشایی کسب و کارها بدون ارائه راه حلی امن و مطمئن که بتواند زندگی را در شرایط کرونایی امن و مطئن سازد، نشانه دیگری از آن است که ترامپ مسائل سیاسی را بر توصیه های علمی ترجیح می دهد. این روزها که آمار قربانیان کرونا در آمریکا از 184 هزار نفر فراتر رفته، مقامات کاخ سفید و نزدیکان ترامپ امیدوارند که ترامپ بیشتر درگیر همان اعتراضات ضدنژادپرستی علیه برخورد خشونت بار پلیس باشد و بیشتر غرق در همین اغتشاشات و مانور دادن بر روی اعتراضات باشد، تا این اغتشاشات بتواند ناتوانی و عدم مدیریت ترامپ درباره شیوع و همه گیری کرونا را پنهان کند. حتی پس از کنوانسیون اخیر جمهوری خواستار که با نادیده دریافت اصول بهداشتی و محدودیت های ناشی از همه گیری کرونا برگزار گردید، ترامپ اقدام به انتشار بیانیه عجولانه دیگری کرد و در آن مدعی پیروزی بر بدترین بیماری و بحران بهداشتی طی 100 سال گذشته شد و گفت: ما کار بزرگی در ارتباط با کووید-19 دادیم، اگرچه دنبال کسب اعتبار از این کار نیستیم.

نویسنده سی ان ان در ادامه با انتقاد از ادعاهای ترامپ می گوید: واقعیت ماجرا که در این میان گفته نشده، این است که خیلی از آمریکایی ها تا قبل از برگزاری انتخابات به کرونا مبتلا خواهند شد و هزاران نفر دیگر بخاطر این بیماری جان شان را از دست خواهند داد و همین موضوع نیز به محور تبلیغاتی دموکرات ها و رقیب انتخاباتی ترامپ بدل شده که از رئیس جمهور آمریکا به دلیل عدم مدیریت بحران شیوع کرونا انتقاد می نمایند، از جمله آن جا که جو بایدن، رقیب ترامپ، او را به نادیده دریافت شرایط کرونا در آمریکا متهم کرد و گفت ترس مردم آمریکا از ابتلا به کرونا و مرگ به دلیل عملکرد ضعیف ترامپ است و این عملکرد ضعیف و ناتوانی ترامپ باعث شده تا کنون ده ها هزار نفر از مردم آمریکا جان خود را از دست بدهند.

در ادامه گزارش به نقل از بعضی منابع نزدیک به دولت ترامپ که نامشان فاش نشده، آمده است: گزارش های مورد اعتماد از منابع دولتی شاغل در کابینه ترامپ حاکی از آن است که بسیاری از مقامات کاخ سفید امید خود را برای توقف کرونا در آمریکا از دست داده اند و در این شرایط آن ها استراتژی بازگشایی و عادی سازی اوضاع را در پیش گرفته اند. این استراتژی در شرایطی دنبال می گردد که همزمان فشار سیاسی بسیار زیادی از سوی کاخ سفید بر روی نهادها و موسسات دولتی برای اعلام تائیدیه درمان و حتی ارائه واکسن کرونا قبل از انجام فاز سوم آزمایش های بالینی و قبل از دریافت تائیدیه نهایی پزشکی دنبال می گردد. این اقدامات و فشارها از سوی ترامپ به این جهت است تا او نتایج سیاسی کوتاه مدت مورد نظر تا قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را به دست آورد، اگرچه این اقدام ممکن است نتایج علمی بسیار وخیم و خطرناکی را نیز به همراه داشته باشد.

در این ارتباط دکتر تام فریدن، مسئول سابق مرکز کنترل و پیش گیری بیماری ها در آمریکا با اشاره به ارائه زودهنگام واکسن کرونا گفته است که ما با خطر بازگشت سریع و خطرناک کرونا روبرو هستیم و این کار به مانند یک گام به جلو و سه گام بازگشت به عقب است و این اتفاقی است که با بازگشایی زودهنگام ایالت های جنوبی از سوی دولت خواهد افتاد و آن چه با بازگشایی مدارس خواهیم دید، افزایش بسیار زیاد مبتلایان به کرونا خواهد بود که دولت را باردیگر مجبور خواهد نمود خیلی سریع مدارس را دوباره تعطیل کند. به گفته این مقام بهداشتی سابق آمریکا، واکسن کرونا بسیار ارزشمند هستند و نباید با عجله بکار گرفته شوند، چون این واکسن تنها ابزار کنترل همه گیری و شیوع کرونا هستند.

در ادامه گزارش گفته شده است: بی صبری فزاینده و همیشگی ترامپ حالا باعث شده تا گزارش های متعددی در دسترس باشد که حاکی از پذیرش و دنبال کردن استراتژی ایمنی گله ای از سوی کاخ سفید در مقابله با کرونا است، روشی که مطلوب مشاور جدید ترامپ، دکتر اسکات اطلس نیز هست. این روش اجازه خواهد داد تا ویروس کرونا به میزان گسترده و بسیار زیادی در جامعه تکثیر گردد تا مقاومت بدنی و بهداشتی عمومی در برابر این ویروس ایجاد گردد. اما کارشناسان پزشکی مستقل هشدار داده اند که چنین مسیری می تواند در بلند مدت به مرگ میلیون ها شهروند آمریکایی منجر گردد. اگرچه دکتر اطلس مشاور ترامپ نیز حمایت از استراتژی ایمنی گله ای را انکار نموده است، اما یک مقام دولتی که نامش فاش نشده به سی ان ان گفته است که سیاست ها و روش کار دکتر اطلس حاکی از پیگیری و اجرای ایمنی گله ای از سوی اوست، حتی اگر دولت به صورت رسمی پیگیری ایمنی گله ای را تائید نکند، اما شکست دولت ترامپ در مقابله با شیوع کرونا و عدم تمایل به پیگیری توصیه های کارشناسی برای استفاده از ماسک و ضرورت رعایت فاصله اجتماعی آشکارا نشان می دهد که کاخ سفید روش ایمنی گله ای را به صورت پیش فرض برای مقابله با کرونا دنبال می نماید.

نویسنده با نقد سیاست ایمنی گله ای که گفته شده از سوی دولت ترامپ برای مقابله با کرونا دنبال می گردد، همچنین به گفته بعضی کارشناسان آمریکایی از جمله، دکتر پیتر هوتز، رئیس مدرسه پزشکی دانشگاه بایلور استناد می نماید که گفته است: این که از دو میلیون آمریکایی، یک میلیون نفر بخواهد بمیرد، غیر قابل توجیه است و این شرایطی است که در سیاست ایمنی گله ای ممکن است اتفاق بیافتد.

گزارش با استناد به بعضی اظهارات مقامات آمریکایی که به سی ان ان خبر داده اند، می گوید: افراد نزدیک و داخل کابینه ترامپ همگی توصیه های پزشکی از جمله توصیه های دکتر آنتونی فائوچی، مدیر مؤسسه ملی آلرژی و بیماری های عفونی آمریکا را درباره مقابله با سرکوب و کوشش برای جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا نادیده گرفته و کنار زده اند. این در حالی است که در بیشتر کشورهای پیشرفته ابتلا و مرگ ناشی از کرونا بسیار کمتر شده، اما در آمریکا آمار مرگ و میر بر اثر کرونا همچنان در حال افزایش است.

نویسنده همچنین به بعضی رویدادهای پیش رو و تعطیلات در آمریکا از جمله تعطیلات روز کارگر اشاره می نماید که ممکن است این شرایط همگی باردیگر به افزایش چند برابری مبتلا به کرونا منجر گردد. همچنین بازگشایی مدارس و دانشگاه ها از دیگر نگرانی های پیش رو در آمریکا همزمان با بازگشایی دانشگاه ها و مدارس عنوان شده و نویسنده در این ارتباط گفته است که اگرچه بعضی مدارس و کالج های کوچکتر با مقررات سختگیرانه تر و انجام آزمایش های لازم به استقبال گشایش و شروع سال تحصیلی رفته اند، اما هر روز گزارش های بیشتری از مبتلایان به کرونا همزمان با برطرف محدودیت ها در ایالت ها منتشر می گردد و تا کنون از 37 ایالتی که بازگشایی کسب و کارها و بعضی مراکز آموزشی را شروع نموده اند، ابتلای حداقل 25 هزار نفر به وسیله دانشگاه ها و کالج ها تائید شده است.

در ادامه گزارش سی ان ان آمده است: درخواست ترامپ برای بازگشایی سریع ایالت ها باعث شده تا موجی افسارگسیخته از کرونا و مرگ در مناطق و ایالت هایی مانند نیویورک و کالیفرنیا به راه بیافتد و این مناطق با موج دوم شیوع کرونا روبرو شوند. در حال حاضر نیز و در شرایطی که حدود دو ماه دیگر آمریکا شاهد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود، وعده ترامپ برای بازگشایی سریع اقتصاد این کشور، می تواند موجی از شیوع کرونا را در آمریکا رقم زند. در این ارتباط نیز ترامپ در سخنرانی اخیر خود در نیوهمپشایر اعلام نموده که تصمیم دارد تا به زودی بازگشایی کامل مالی و بازگشت به روال عادی را از سر گیرد و به گفته او ایالت هایی که همچنان خود را در حالت قرنطینه نگه می دارند در واقع به مردم خودشان آسیب می زنند.

حال پس از ماه ها قرنطینه و محدودیت های ناشی از کرونا، بسیاری از شهروندان آمریکایی، برای بازگشت به شرایط عادی و نرمال بسیار کم تحمل هستند و در این شرایط فرصت خوبی است که بتوان خطر ابتلا به کرونا در جریان بازگشت به زندگی و شرایط عادی را مورد ارزیابی قرار داد، اگرچه دولت ترامپ اقداماتی مانند آزمایش های گسترده و محدودسازی مبتلایان را انجام نداده و همین شرایط می تواند خطر را در آمریکا دو چندان سازد.

به گفته گزارشگر سی ان ان ترامپ بجای انجام اقدامات محدودسازی شیوع کرونا، در عوض به کارهای دیگری پرداخته است، از جمله او خواستار شروع بعضی رویدادهای ورزشی شده تا از قبال برگزاری این رویدادها تبلیغات مورد نظر خود برای انتخابات ریاست جمهوری پیش رو را نیز دنبال کند. این ابتکارات و اقدامات ترامپ به نظر نمی رسد با هدف حل بحران فعلی کرونا باشد، بلکه کوششی برای نادیده انگاری علم و توصیه های پزشکی است. این فشار ترامپ برای برگزاری بعضی رویدادهای ورزشی در واقع جدیدترین نشانه های دست کم دریافت کرونا از سوی رئیس جمهور آمریکاست. این در حالی است که بجای این کارها بهتر بود تا ترامپ این موضوع را درک کند که ویروس کرونا هرگز از بین نمی رود و تنها راه بازگشایی مدارس و کسب و کارها و دانشگاه ها، فائق آمدن و غلبه بر زنجیره شیوع این ویروس است که رئیس جمهور آمریکا آن را به شدت نادیده گرفته است.

در سرانجام این یادداشت نویسنده تاکید دارد که رئیس جمهور آمریکا با توجه به نزدیک شدن به روزهای برگزاری انتخابات ترجیح می دهد که اهداف خود را دنبال کند و بحران شیوع کرونا را به طور کامل نادیده گرفته است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 29 مهر 1399 بروزرسانی: 29 مهر 1399 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 390

به "منابع آمریکایی: کاخ سفید با فشار سیاسی بدنبال ارائه واکسن کرونا پیش از تائیدیه نهایی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منابع آمریکایی: کاخ سفید با فشار سیاسی بدنبال ارائه واکسن کرونا پیش از تائیدیه نهایی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید