محکومیت 18 نفر از معترضان بحرینی از سوی رژیم آل خلیفه

به گزارش زرین گراف، دادگاه عالی تجدید نظر بحرین احکام 18 نفر که از سوی مقامات امنیتی رژیم آل خلیفه به کوشش علیه امنیت ملی این کشور متهم شده اند را صادر کرد که بر این اساس هشت نفر از آن ها به حبس ابد محکوم شدند.

محکومیت 18 نفر از معترضان بحرینی از سوی رژیم آل خلیفه

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه الوطن بحرین امروز (چهارشنبه) نوشت که دادگاه عالی تجدیدنظر این کشور دیروز (سه شنبه) احکام این افراد که به کوشش برای تشکیل گروهی وابسته به جبهه مقاومت اسلامی متهم شده اند را صادر کرد.

بر اساس این گزارش، دادگاه عالی تجدید نظر رژیم آل خلیفه هشت نفر از این متهمان را به حبس ابد، 2 نفر را به 15 سال و 2 نفر دیگر را به 10 سال زندان محکوم کرد.

این دادگاه همچنین پنج متهم را به پنج سال زندان و یک متهم را به هفت سال زندان محکوم نموده است.

مقامات قضایی بحرین طبق معمول برای محکوم کردن مخالفان رژیم آل خلیفه که در اعتراضات مسالمت آمیز این کشور حضور داشته اند، دادعا کردند که این افراد در سال 2020 دستگیر شدند و بر اساس تحقیقات اجرا شده بعضی از آن ها در یک کشور خارجی حضور داشتند و حمایت اقتصادی و تدارکاتی دریافت می کردند.

رژیم بحرین مدعی شد که متهمان اصلی، گروهی را برای انجام عملیات تروریستی در داخل کشور ایجاد کردند و با استخدام سایر متهمان قصد بمب گذاری و هدف قرار دادن نیرو های امنیتی را داشتند.

مقامات رژیم آل خلیفه در ادامه ادعا های خود اضافه نمودند که بعضی از متهمان برای اجرای برنامه های خود آموزش استفاده از سلاح گرم و مواد منفجره را دیده اند.

روزنامه الوطن مدعی شد که در جریان تحقیقات دادستانی رژیم آل خلیفه، یکی از متهمان اعتراف کرد که در پادگان های حزب الله در عراق آموزش نظامی دیده و گفته است که پس از بازگشت به بحرین در محل زندگی خود در منطقه سار بعضی از متهمان را برای استفاده از سلاح آموزش داده است.

این روزنامه ادعا کرد که متهم یاد شده چندین بار مواد منفجره و مبالغی پول دریافت نموده و آن ها را در محل سکونت خود ذخیره نموده است.

همچنین وی برای انجام عملیات تروریستی در سال 2019 هنگامی که او و دیگران پلاک یک خودرو را به منظور انجام یک عمل پوششی به سرقت بردند، ماموریت داشته است.

روزنامه الوطن بحرین در ادامه این ادعاها، اضافه نمود که یکی دیگر از متهمان اعتراف کرد که برای منفجر کردن خط لوله انتقال نفت با یک وسیله منفجره و همچنین برای هدف قراردادن نیرو های گشت پلیس در پل اسفل در کوشش بوده است، اما عملیات اخیر به دلیل اینکه در روز مقرر هیچ یک از نیرو های گشتی پلیس در محل حاضر نبودند، لغو شد.

دادستانی بحرین این متهمان را به دریافت پول برای استفاده در عملیات های تروریستی، در اختیار داشتن اسلحه و مواد منفجره متهم نموده است.

انتشار اعترافات ادعایی مقامات امنیتی رژیم بحرینی در حالی صورت می گیرد که نهاد های حقوق بشری و بین المللی بار ها آل خلیفه را متهم به شکنجه زندانیان به منظور اعتراف به خواسته های بازجو ها نموده اند.

خبر صدور احکام این افراد که رژیم بحرین مدعی ارتباط آن ها با خارج و اقدام علیه امنیت عمومی کشور می باشد، در حالی انجام می گردد که مقامات بحرین هر چند وقت یکبار پس از آنکه از سوی سازمان های حقوق بشری برای نقض آشکار حقوق بشر در این کشور تحت فشار قرار می گیرند، اقدام به انتشار چنین اخباری می نمایند.

طی روز های گذشته درپی افزایش برخورد ها با زندانیان سیاسی در بحرین، مردم این کشور با برگزاری راهپیمایی و تجمع های اعتراض آمیز خواستار آزادی زندانیان سیاسی و برقراری دمکراسی در این کشور شده اند.

بعضی از سازمان های بین المللی و فعالان حقوق بشری نیز رژیم آل خلیفه و در راس آن شاه بحرین را به نقض حقوق شهروندان این کشور متهم نموده و وی را فردی فاسد، ظالم و پیمان شکن خوانده اند.

سید احمد الوداعی مدیر مرکز حقوق و دمکراسی بحرین (BIRD) امروز (چهارشنبه) با انتشار توییتی به انتقاد شدید از حمد بن عیسی آل خلیفه شاه این کشور پرداخت و نوشت: شاه بحرین پیمان شکن، فاسد، دزد ثروت مردم، متکبر و ظالم است.

وی از بحرینی ها خواست تا از مکر و فریب شاه این کشور برحذر باشند.

مرکز بین المللی حمایت از حقوق و آزادی ها که عضو ائتلاف دادگاه کیفری بین المللی است، اخیرا بر حق زندانیان سیاسی و خانواده های آن ها برای شکایت از شاه بحرین به خاطر شیوع ویروس کرونا در داخل زندان های این کشور تاکید نموده است.

مرکز بین المللی حمایت از حقوق و آزادی ها به مخالفت شاه بحرین با صدور دستور آزادی مخالفان و فعالان سیاسی زندانی - با وجود درخواست مکرر این مرکز از همان روز اول شیوع کرونا برای آزادی این زندانیان - اشاره نموده و گفته بود که زندانیان در شرایط غیرانسانی در زندان های بحرین به سرمی برند و پیشتر نیز برای اقرار به اتهامات خود، مورد شکنجه قرار گرفته بودند.

چند روز پیش نیز یوسف بن علوی وزیر خارجه پیشین عمان فاش کرد که شاه بحرین توصیه های رسمی عمان برای استفاده نکردن از خشونت علیه تظاهرنمایندگان مسالمت جو در بحرین را نادیده گرفته است.

بحرین از 14 فوریه سال 2011 میلادی شاهد انقلاب مردمی علیه رژیم آل خلیفه است.

مردم خواستار آزادی، برقراری عدالت و برطرف تبعیض و روی کار آمدن نظامی منتخب در کشورشان هستند.

برخورد خشونت آمیز رژیم بحرین با مردم معترض تا به امروز ده ها شهید و هزاران زخمی برجای گذاشته است.

رژیم آل خلیفه همچنین صد ها بحرینی را نیز سلب تابعیت نموده است.

گروه های مدافع حقوق بشر، بار ها رژیم آل خلیفه را به خاطر سرکوب مخالفان محکوم نموده و خواستار اصلاحات در نظام سیاسی این کشور شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 خرداد 1400 بروزرسانی: 5 خرداد 1400 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 816

به "محکومیت 18 نفر از معترضان بحرینی از سوی رژیم آل خلیفه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محکومیت 18 نفر از معترضان بحرینی از سوی رژیم آل خلیفه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید