عارف: دانشگاه باید به محیط خارج از خود خط بدهد

به گزارش زرین گراف، تهران (پانا) - رئیس بنیاد امید ایرانیان معتقد است درحالیکه دانشگاه باید به خارج از محیط خودش خط بدهد؛ اما این روزها جنبش ها، نمایندگی یک حزب یا گروه را در دانشگاه بر عهده دارند.

عارف: دانشگاه باید به محیط خارج از خود خط بدهد

به گزارش ایسنا، محمدرضا عارف در همایش سیاسی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان، با بیان اینکه صندلی جوانان در گام دوم انقلاب موضوع مهمی است، گفت: توسعه علم و پژوهش موضوع مهمی است و یکی از دغدغه های کشور در دو دهه اخیر همین موضوع بوده است.

وی اضافه نمود: در این چهار دهه، راهبرد جنبش دانشجویی، مقابله با شاهنشاهی بود که انگیزه های متفاوتی داشت. نقطه عطف این راستا همراهی جنبش دانشجویی با رهبری امام راحل بود.

عارف با بیان اینکه در بحران های ملی این چهار دهه، شاهد جنبش های دانشجویی بودیم، یادآور شد: دانشجویان در همه عرصه ها حضور و مردم هم به این قشر تکیه و باور داشتند.

وی با اشاره به اینکه دانشجویان کسانی هستند که به دنبال اسم و رسم نبودند اظهار کرد: به رغم نقاط ضعفی که در دهه های گذشته به جنبش های دانشجویی وارد است، فعالیت های بسیار قوی و بادرنگی داشتند. جنبش دانشجویی به نگاه و سازوکار جدیدی برای ادامه کار احتیاج دارد. شاید روندی که در دهه های اول و دوم انقلاب داشتیم برای دهه پنجم قابل اجرا نباشد.

عارف با اشاره به اینکه کاهش همدلی و صمیمیت بین تشکل های اسلامی از اشکالات امروز فضای جنبش های دانشجویی است ، ادامه داد: عدم تحمل رقیب و کوشش برای حذف آن ها از دیگر آسیب هایی است که در سه دهه اخیر در تشکل ها و فعالیت های دانشجویی شاهد آن بوده ایم.

عارف با بیان اینکه تحمل و سعه صدر مسئله ایست که باید به ویژه در میان استادان دانشگاه افزایش پیدا کند، تاکید نمود: انشعاب های مختلف به جای وحدت و انسجام مسئله دیگری است که جنبش های دانشجویی با آن درگیرند. درگیر شدن با مسائل حاشیه ای که بی بهره هستند و گرفتاری های زیادی ایجاد می کردند از جمله این آسیب ها است.

رئیس بنیاد امید ایرانیان با اشاره به تاثیرپذیری دانشجویان از مسائل خارج از دانشگاه، گفت: دانشگاه باید به خارج از محیط خودش خط بدهد؛ اما این روزها شاهدیم که جنبش ها، نمایندگی یک حزب یا گروه را در دانشگاه بر عهده دارند. اگر یک گروه در دانشگاه حامی یک حزب باشد بلامانع است اما جنبش ها با سازوکاری که دارند نباید نمایندگی احزاب را برعهده بگیرند.

عارف تاکید نمود: اختلاف نظر چیز بدی نیست، این مسئله می تواند باعث حرکت نیز بگردد ولی آنجایی بد است که باعث دشمنی گردد، باید روی مسائل مشترک حرکت را آغاز کرد و به راستا ادامه داد.

وی ادامه داد: حفظ حرمت دانشگاه و دانشجو مسئله مهمی است. این مبحث از اصول پیشرفت کشور است.

رییس بنیاد امید ایرانیان گفت: دشمن چشم طمع به تجزیه کشور دوخته است، آن ها دیگر امیدی به سقوط انقلاب ندارند؛ اما رها نمی نمایند و به دنبال فروپاشی و تجزیه هستند، باید به این موضوعات پرداخته و با آگاهی از آن ها جلوگیری گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 28 اسفند 1399 بروزرسانی: 28 اسفند 1399 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 690

به "عارف: دانشگاه باید به محیط خارج از خود خط بدهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عارف: دانشگاه باید به محیط خارج از خود خط بدهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید