رکوردهای تورمی در اردیبهشت 1400

به گزارش زرین گراف، خبرنگاران : تورم ماهانه خوراکی ها در اردیبهشت منفی شد. اما مقایسه این متغیر با سالهای گذشته نشان می دهد آنچه تورم را در سطح پایینتری قرار داده کاهش تورم در بخش غیرخوراکی بوده است.

رکوردهای تورمی در اردیبهشت 1400

به گزارش خبرنگاران، تورم ماهانه اردیبهشت 1400 پس از 16 ماه به کمتر از 1 درصد رسید اما تورم میانگین هنوز در سطح بالایی واقع شده است.

در کارنامه قیمت های مرکز آمار مشاهده میگردد تورم ماهانه اردیبهشت ماه امسال برابر با 0.7 درصد ثبت شده است. این در حالی است که تفکیک این متغیر به دو گروه خوراکی ها و غیرخوراکی ها نشان میدهد که در گروه خوراکی ها و آشامیدنی ها کالاها ارزانتر شده و متوسط تورم آن ها برابر با منفی 0.8 درصد بوده است. بنابراین آنچه موجب مثبت شدن تورم کل در این ماه شده به گروه غیر خوراکی ها اشاره داشته است.

مقایسه بخش های تورمی در اردیبهشت ماه سه سال 98 و 99 و 1400 رنشان می دهد اثر گذاری هر کدام از گروه ها چقدر تابع زمان بوده و چه ارتباطی با گروه های تورمی دارد؟

مقایسه تورم اردیبهشت ماه سه سال گذشته

آنالیز فرایند تورم خوراکی ها در اردیبهشت سه سال گذشته نشان می دهد کاهش نرخ تورم ثبت شده در بخش خوراکی های امسال در شهر ها بیشتر از روستاها بوده است. در حالی که در سال 98 برعکس این فرایند ثبت شده و بالاترین تورم در بخش روستاها برابر با منفی 1.2 درصد بوده است. درحالی که شهرها تنها از منفی 0.6 درصد کاهش نرخ رشد قیمت برخوردار بوده اند.

آنچه از تورم بخش های خوراکی در ماه اردیبهشت حداقل در سه سال گذشته برداشت می گردد آن است که گرانی این بخش در دومین ماه سال همیشه فرایندی نزولی داشته است. در همین رابطه در سال 98 این تورم منفی بوده و در سال 99 نیز در کمتر از یک درصد ثبت شده است. اما باز هم میزان تورم ماهانه کل در اردیبهشت امسال کمتر از دوسال دیگر بوده است.

آن چه سبب شده تا این متغیر در ماه دوم 1400 کمتر از دو سال گذشته تغییر کند رشد کمتر تغییر قیمت گروه غیر خوراکی در این ماه بوده است. گزارشهای مرکز آمار از شرایط تورمی سال های قبل نشان می دهد در بخش غیر خوراکی ها تورم ماهانه ثبت شده در امسال تقریبا یک واحد درصد کمتر از سال 98 و تقریبا 2 واحد درصد کمتر از سال 99 بوده است. به عبارت دیگر نقش کالاهای غیر خوراکی در کاهش تورم ماهانه اردیبهشت پررنگ تر از دیگر بخش ها بوده است.

آنالیز تورم در اجزای کوچکتر گویای آن است که کدام بخش گرانی کمتری را تجربه نموده است.

تورم ماهانه منفی بعضی کالاها

مشاهده دقیق شاخص قیمت ها نشان می دهد تورم ماهانه در8 گروه از اجزای تورمی کمتر از صفر بوده است. براساس گزارش جزئیات تورمی مرکز آمار بیشترین تورم منفی در گروه میوه و خشکبار اتفاق افتاده که برابر با منفی 10.3 درصد بوده است. به عبارت دیگر این گروه نسبت به ماه قبل 10.3 درصد ارزانتر شده است.

گروه ارتباطات نیز با منفی 1.5 درصد، دومین افت تورمی در این ماه را ثبت نموده است. پس از آن خوراکی ها، سبزیجات، گوشت قرمز، گوشت ماکیان و شیر و پنیر و تخم مرغ گروه های دیگری بودند که در این ماه دچار ارزانی شده اند.

مقایسه امسال با دو سال گذشته نشان دهنده آن است که تورم بخش های خوراکی، میوه و خشکبار و شیر پنیر و تخم مرغ منفی تر از این ارقام در دو سال قبل بوده است.

از آن سو در بخش سبزیجات، ماهیها و دخانیات تورم ثبت شده در امسال به مراتب بیشتر از تورم دو سال گذشته بوده و تورم در بخش سبزیجات در این سال از ارزانی بسیار کمتری نسبت به دو سال گذشته برخوردار بوده است.

در مقابل در آنالیز تورم ماهانه اجزای غیر خوراکی مشاهده می گردد در اردبیهشت امسال میزان تغییر قیمت ها در مرتبه پایین تری درمقایسه با سالهای 99 و 98 ثبت شده است. داده کاوی جز به جز گروه های تورمی نیز نشان داد نقش کالاهای غیر خوراکی در تورم ماهانه موثر تر از ماه های قبل بوده است.

اما در قابی دیگر تورم این ماه باوجود چنین سرعت گیری در اردیبهشت، هنوز در رده های بالایی واقع شده است. زیراتورم میانگین که متوسط شاخص قیمت مصرف کننده در 12 ماه اخیر را با متوسط این متغیر در موقعیت مشابه سال قبل نشان می دهد در سطح بالایی کماکان واقع شده است.

رکورد تورم میانگین در 18 ماه اخیر

از آنجا که تورم حافظه ای دراز مدت دارد و آنالیز بازه های زمانی بزرگتر درک صحیحتری را از شرایط قدرت خرید ارائه می دهد فرایند این متغیر نیز در مشخص گرانی کالاها حائز اهمیت است.

درهمین خصوص راستا تورم میانگین 12 ماهه در سال های اخیر نشان میدهد که این متغیر در اردیبهشت برابر با 41 درصد شده که بالاترین تورم میانگین در 18 ماه اخیر بوده است. پیش ازاین تورم میانگین در آبان 98 برابر با 41 درصدبوده و دراین مدت همیشه پایین تراز این رقم به ثبت می رسیده است.

جمع بندی تورم در اردیبهشت 1400

جمع بندی شرایط تورم در اردیبهشت امسال نشان می دهد به طور کلی در دومین ماه هر سال همیشه شاهد افت قیمت ها در بخش خوراکی ها هستیم. این افت قیمت تفاوت فاحشی را با سال های قبل نداشته اما آنچه موجب شده تا تورم ماهانه در اردیبهشت به کمترین حد خود در 16 ماه اخیر برسد افت ماهانه قیمت ها در بخش غیر خوراکی ها در مقایسه با ارقام ثبت شده این ماه در دو سال گذشته بوده است.

با این وجود فرایند تورم میانگین هنوز نشان می دهد وضع قیمت ها در فرایند 24 ماهه در بالاترین سطح خود واقع شده است.به عبارت دیگر در صورتی که فرایند کاهش نرخ رشد قیمت ها در ماه های بعد نیز ادامه داشته باشد می توان امیدوار به این کاهش در تورم میانگین نیز باشیم.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 6 تیر 1400 بروزرسانی: 6 تیر 1400 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 863

به "رکوردهای تورمی در اردیبهشت 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رکوردهای تورمی در اردیبهشت 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید