تغییر جهت تورم در ماه دوم سال؟

به گزارش زرین گراف، مرکز آمار این بار با سه روز تاخیر، اطلاعات مربوط به شاخص قیمت مصرف کننده در ماه دوم 1402 را منتشر کرد. در این آمار، بیش از هر چیز دیده می گردد که سرعت رشد تورم به صورت ماهانه (اردیبهشت سال جاری نسبت به فروردین) گرفته شده، اما به صورت سالانه فضای تورمی همچنان رو به بالاست.

تغییر جهت تورم در ماه دوم سال؟

به گزارش اعتماد، گزارش مرکز آمار نشان می دهد که تورم سالانه (12 ماه منتهی به اردیبهشت 1402 نسبت به 12 ماه منتهی به اردیبهشت 1401) نزدیک به 50 درصد بوده. این درحالی است که رقم تورم سالانه فروردین ماه، 47.6 درصد بود. بنا بر آخرین روایت مرکز آمار ایران، سبد مصرفی میانه ایرانیان نسبت به اردیبهشت سال گذشته 54.6 تورم تجربه نموده است. تورم سالانه اجاره خانه که پراکندگی زیادی در سطح کشور دارد، برای کل کشور 38.3درصد اعلام شده است. با این حساب، تورم بقیه سبد مصرفی 62،3درصد محاسبه می گردد.

تورم سه رقمی در بعضی خوراکی ها

نکته جالب در آمار تورم اردیبهشت ماه، شکل گیری تورم سه رقمی در بعضی خوراکی ها طی اردیبهشت سال جاری نسبت به اردیبهشت سال گذشته است. اردیبهشت سال گذشته دولت با حذف ارز ترجیحی 4200 تومانی، برنامه بزرگ خود با عنوان تکراری جراحی مالی را از سفره مردم شروع کرد و نتیجه این جراحی پرهزینه، حالا و بعد از یک سال در بخش خوراکی ها مشخص شده است.

به طور مثال، تورم سالانه گوشت قرمز و گوشت ماکیان 116.3درصد و روغن ها و چربی ها 202،5درصد به وسیله مرکز آمار گزارش شده است. یا در گروه شیر، پنیر و تخم مرغ تورم سالانه 81درصدی اتفاق افتاده است. این اتفاق موجب شده تا تورم نقطه به نقطه خوراکی ها در اردیبهشت ماله به بیش از 76 درصد برسد که عدد بسیار بالایی محسوب می گردد.

تورم ماهانه اردیبهشت ماه چقدر شد؟

شاخص کل قیمت مصرف کننده طی ماه اردیبهشت سال جاری، 2.8درصد رشد نموده است. بنابراین تورم ماهانه به روایت مرکز آمار ایران، 0.9 واحد درصد کمتر از فروردین سال جاری و 0،5 واحد درصد کمتر از اردیبهشت سال گذشته بوده است.

تورم ماهانه نشان می دهد قیمت کالا ها و خدمات مصرفی در اردیبهشت چه مقدار بیشتر از فروردین بوده است. نمودار بالای گزارش شرایط این شاخص را برای گروه های کالایی و خدمات مختلف به نمایش درآورده است. رشد سبد مصرفی بدون در نظر گرفتن اجاره 3.2درصد برای اردیبهشت محاسبه شده است. تورم ماهانه کالا ها 2.4 و تورم ماهانه خدمات 3.2درصد بوده است. اعمال افزایش قیمت ها در سال تازه عامل احتمالی پیشتاز شدن تورم حمل و نقل عمومی در اردیبهشت است. جدا از این بخش، تورم 6درصدی بهداشت و درمان در یک ماه قابل توجه است.

در مقایسه با اردیبهشت سال گذشته، تورم ماهانه بخشی از خوراکی ها مثل گوشت و تخم مرغ و نوشیدنی ها حتی افزایش یافته است. اما برای تعدادی از اقلام مثل روغن ها، هتل و رستوران و کلیت گروه حمل و نقل تورم اردیبهشت 1402 کمتر از اردیبهشت قبلی بوده است.

تورم شدید حمل و نقل

نکته جالبی که در انتشار آمار تازه تورم دیده می گردد اضافه شدن جزییات بیشتر به اطلاعات منتشر شده است. به طوری که زیرگروه های حمل و نقل، شامل سه بخش خرید وسیله حمل و نقل، استفاده از وسیله نقلیه شخصی و خدمات حمل و نقل عمومی هم برای اولین بار به تفکیک قرار گرفته اند.

بنا بر روایت مرکز آمار، تورم خرید وسیله حمل و نقل، یعنی عملا خرید خودرو و موتوسیکلت در اردیبهشت منفی 2.9 درصد بوده، اما در بازه نقطه به نقطه، یعنی اردیبهشت ماه سال گذشته تورم این بخش بیش از 75 درصد بوده است. ضمن اینکه تورم بخش حمل و نقل عمومی نیز در بازه یک ماهه 13 درصد و در بازه یکساله نزدیک به 50 درصد افزایش پیدا نموده است.

روند صعودی در تورم سالانه

شاخص دیگری از تورم به نوعی میانگین شاخص قیمت مصرف کننده در 12 ماهه منتهی به هر مقطع را با موقعیت مشابه خود در سال گذشته آنالیز می نماید. این شاخص تورمی حافظه بلندمدت تری دارد و دامنه بیشتری از تغییرات را شامل می گردد. همین موضوع هم موجب شده تا متغیر سوم تورمی در کشور، هواداران و در عین حال منتقدان خود را داشته باشد.

در هر صورت رقم منتشر شده از این شاخص در اردیبهشت سال جاری نشان می دهد تورم میانگین (سالانه) در کل، خوراکی و غیرخوراکی برخلاف دو متغیر دیگر مسیری صعودی داشته است. در همین رابطه تورم سالانه در اردیبهشت برابر با 49.1 درصد بوده و در بالاترین سطح خود در سال های گذشته قرار گرفته است. این رقم در خوراکی ها به 74.1 درصد و در کالا های غیرخوراکی به 38 درصد رسیده است.

منبع: فرارو
انتشار: 6 خرداد 1402 بروزرسانی: 6 خرداد 1402 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 1438

به "تغییر جهت تورم در ماه دوم سال؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییر جهت تورم در ماه دوم سال؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید