داستان های سعدی شیرین سخن برای بچه ها کتاب شد

به گزارش زرین گراف، خبرنگاران: هشتمین جلد از مجموعه قصه های شیرین ایرانی با عنوان گلستان سعدی به قلم فرهاد حسن زاده توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسید.

داستان های سعدی شیرین سخن برای بچه ها کتاب شد

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرنگاران، تلخیص و بازآفرینی ادبیات کلاسیک زبان فارسی یکی از پربسامدترین آثار ادبی برای گروه سنی کودک و نوجوان است که به منظور آشنایی بیشتر این گروه سنی با فرهنگ ایرانی اسلامی انجام می گردد. سالانه تعداد زیادی از این دست از آثار روانه بازار کتاب می گردد و خانواده ها نیز به دلیل اطمینان از مضمون و محتوای کتاب ها و برای آشنایی بیشتر کودک با فرهنگ اصیل، رغبت بیشتری به خرید این نوع آثار دارند.

مجموعه قصه های شیرین ایرانی یکی از فعالیت های این حوزه است که برای گروه سنی د نوشته شده است. این مجموعه یکی از آثاری است که توسط دفتر ادبیات کودک و نوجوان حوزه هنری تهیه و از طرف انتشارات سوره مهر روانه بازار کتاب می گردد. کتاب گلستان سعدی از این مجموعه به قلم فرهاد حسن زاده نوشته و در شانزدهمین جشنواره کتاب کودک و نوجوان پیروز به دریافت لوح زرین شده است. حسن زاده در این کتاب علاوه بر گزینش تعدادی از حکایت های گلستان، به بازآفرینی آنها هم دست زده است.

وی پیش از این در مورد شیوه کار خود گفته بود: در بازنویسی تنها متن را ساده می نویسند، اما من در گلستان سعدی بازآفرینی انجام دادم. داستان های سعدی به شدت کوتاه هستند و در آنها مفاهیم بسیاری نهفته است، اما بچه ها با هیچ یک از این مفاهیم آشنا نیستند. بنابراین از دل هر داستان می توانیم چندین داستان بنویسیم.

حسن زاده ادامه داد: برای بازآفرینی گلستان سعدی داستان های آن را باز کردم و با حجم دادن به آنها، از یک قصه چند خطی یک قصه چند صفحه ای ساختم و این درست برعکس کاری است که سعدی انجام داده است.

پول به جانتان افتاده، مبارکتان باشد، همسایه فضول، بازی نه این است، حلوا و رنگین کمان، بزرگترین درس زندگی، به خاطر خدا نخوان، کبوتر با کبوتر باز با باز و ... از جمله حکایت هایی است که حسن زاده در این اثر گردآوری و بازآفرینی نموده است. در انتها کتاب نیز زندگی نامه سعدی به منظور معرفی بهتر یکی از سرشناس ترین مفاخر ایران به بچه ها و نوجوانان با زبان ساده روایت شده است. نویسنده در ادامه این زندگی نامه گریزی هر چند کوتاه به شیوه سخنوری سعدی می زند و سعی دارد تا به کودک بیاموزد که چرا سعدی را شیرین سخن می دانند.

جلد زیبای این کتاب با زبان ساده و جذاب حسن زاده خواندن حکایت های سعدی را برای مخاطب کودک و نوجوان شیرین تر می نماید. گلستان سعدی در شمارگان دو هزار و 500 نسخه به قیمت 130 هزار ریال توسط انتشارات سوره مهر روانه بازار کتاب شده است.

منبع: تسنیم
انتشار: 2 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 152

به "داستان های سعدی شیرین سخن برای بچه ها کتاب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داستان های سعدی شیرین سخن برای بچه ها کتاب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید