شرایط انتشار کتاب در آذر ماه امسال

به گزارش زرین گراف، ناشران تا سی ام آذر ماه امسال 5 هزار و 107 عنوان کتاب را در سایت موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران ثبت کردند.

شرایط انتشار کتاب در آذر ماه امسال

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ هیچکس بیشتر بدانید.

به گزارش خبرنگاران و به نقل از خبرنگاران ، اعلام وصول کتاب های منتشر شده و ثبت آن در سایت موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران یکی از شرایط حضور ناشران در نمایشگاه مجازی کتاب کرمان بود. برای همین به سراغ سایت موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران رفتیم تا ببینیم تعداد کتاب های ثبت شده در این سایت از اول تا سی ام آذر ماه، مهلت ثبت کتاب های منتشر شده در این سایت به چه میزان است.

ناشران تا سی ام آذر ماه امسال، 5 هزار و 107 عنوان کتاب در سایت موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران ثبت کردند. از میان این آثار 3 هزار و 519 عنوان تألیفی و هزار و 588 عنوان ترجمه بود. ناشران تهرانی 4 هزار و 157 عنوان و ناشران شهرستانی 951 عنوان کتاب منتشر کردند.

تعداد کتاب های چاپ اول 2 هزار و 871 و تجدید چاپ ها به 2 هزار و 237 عنوان می رسد. بیشترین متوسط شمارگان کتاب در حوزه کودک و نوجوان هم با 2 هزار و 52 نسخه دیده می گردد. کمترین میزان متوسط شمارگان کتاب هم به حوزه کلیات با شمارگان 548 نسخه اختصاص دارد. ارقام اعلام شده متوسط شمارگان کتاب است؛ یعنی امکان دارد در این حوزه ها کتاب هایی با بیشتر یا کمتر از این تعداد منتشر شده باشد.

متوسط شمارگان کتاب در حوزه ادبیات به هزار و 36 نسخه می رسد. در این حوزه هزار و 49 عنوان کتاب منتشر شده است. این مسئله نشان می دهد کتاب های حوزه ادبیات اعم از شعر، داستان کوتاه، داستان بلند، رمان و پژوهش های ادبی در انتشاراتی ها منتشر شدند. البته هنوز هم کتاب هایی در این حوزه هستند که از زیر چاپ بیرون نیامدند. مشکلاتی از جمله شیوع بیماری کرونا در کشور و اقتصاد نشر باعث شده است، کتاب های کمتری منتشر شوند. انتشار کتاب های کمتر از دید کسانی که تنها به آمار و کمیت توجه دارند یک تهدید است، اما اگر از بعد کیفی به مسئله نگاه کنیم می توان گفت انتشار کتاب های کمتر می تواند یک فرصت برای ناشر و مولف باشد تا در شرایط کنونی اقتصاد نشر کتاب های با کیفیت تری را وارد بازار نشر نمایند و از حجم کتاب های بی کیفیت در این بازار بکاهند.

تجربه نشان داده است مخاطبان حرفه ای کتاب از کتاب های خوب استقبال می نمایند و برایشان کیفیت کتاب منتشر شده اهمیت دارد. از سوی دیگر این مسئله برای مخاطب عام کتاب هم مهم است و انتشار بیشتر کتاب های باکیفیت می تواند سلیقه مخاطب عام کتاب را ارتقا دهد. در نتیجه این امر شاهد خواهیم بود کتاب های بی کیفیت یا منتشر نخواهند شد یا میزان انتشارشان کاهش می یابد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 7 بهمن 1399 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 585

به "شرایط انتشار کتاب در آذر ماه امسال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط انتشار کتاب در آذر ماه امسال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید