بانک ها برای انتقال پول واکسن کرونا مجوز اختصاصی از آمریکا می خواهند

به گزارش زرین گراف، تهران (پانا) - رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه به دلیل فشارهایی که آمریکا بر بانک های مختلف اروپایی آورده ، آنها از کار با ایران می ترسند، گفت با وجود اینکه مصرف واکسن کرونا، معین بوده، بانک مقصد در صورتی حاضر است پول را دریافت کند که مجوز اختصاصی توسط آمریکا صادر شود.

بانک ها برای انتقال پول واکسن کرونا مجوز اختصاصی از آمریکا می خواهند

به گزارش بانک مرکزی، این روزها برآورد های زیادی در فضای رسانه ای کشور برای خرید واکسن کرونا مطرح شده است؛ مردم جزییات این موضوع را نمی دانند که مانع جدی برای خرید واکسن کرونا چیست. مشکل کجاست و چرا ایجاد شده است؟

به دلیل وجود همین ابهام ها، عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی به ارائه توضیحاتی با موضوع خرید واکسن کرونا و مسائل مترتب بر پرداخت هزینه های مربوطه پرداخته است.

در روزهای گذشته خبرهای متفاوتی در رابطه با واکسن کرونا و پرداخت پول آن مطرح شده است. از یک طرف، آمریکا و برخی رسانه ها اعلام کرده اند که مجوز برای خرید واکسن کرونا صادر شده و برای خرید آن مسئله ای وجود ندارد؛ از طرف دیگر اعلام شده است که در این راه موانعی که ناشی از تحریم هاست وجود دارد. اکنون مشکل پرداخت پول واکسن کرونا چیست؟

خرید کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی به هیچ عنوان نباید مشمول تحریم باشند و نباید نیازمند دریافت هیچ مجوزی باشند.

البته همه تحریم های آمریکا علیه ایران از نظر ما نامشروع و خلاف حقوق بین الملل است و هیچ مبنای قابل قبولی برای آنها وجود ندارد؛ اما دولت ترامپ در راستای سیاست فشار حداکثری یا به عبارت بهتر زورگویی و یکجانبه گرایی حداکثری، همه قواعد حقوق بین الملل را زیرپا گذاشته که یکی از آنها تحریم کل نظام مالی ایران و همه بانک های ایرانی است. همین که آمریکا بانک مرکزی و همه بانک های ایرانی را تحریم می کند و صادرات نفت، محصولات پتروشیمی و سایر اقلام صادراتی ایران را تحریم می کند، نشان دهنده این است که هیچ حد و مرزی در اعمال فشار علیه مردم ایران قائل نیست.

دروغگویی آمریکا در این ادعا که واردات دارو و غذا و اقلام بشردوستانه برای ایران تحریم نیست، با کمی تأمل روشن می شود. فرض کنیم آمریکایی ها در اعمال سیاست فشار حداکثری پیروز می شدند و می توانستند صادرات نفت و سایر اقلام را به صفر برسانند (البته مشخص شد که پیروز نشدند و هیچ وقت پیروز نخواهند شد)، اما اگر این اتفاق می افتاد، واردات دارو و غذا با چه منابعی باید انجام می شد؟ کشور برای اینکه بتواند واردات انجام دهد نیاز به صادرات دارد. بدون صادرات چگونه می توان واردات انجام داد؟ آمریکایی ها از سوی دیگر اعلام کرده اند که همه بانک ها و موسسات مالی ایران تحریم هستند. واردات اقلام بشردوستانه نیاز به بانک دارد. بدون بانک چگونه می توان واردات انجام داد؟ البته همانطور که گفتم، تمام سیاست های تحریمی دولت ترامپ تا به امروز شکست خورده است و اگرچه مسائلی برای مردم عزیز کشورمان ایجاد شده اما اهدافی که از این سیاست دنبال میکردند هیچکدام محقق نشده است.

آیا در مورد خرید واکسن کرونا مانعی برای پرداخت پول از طرف ایران وجود دارد؟

وزارت بهداشت ایران، برای خرید واکسن کرونا توافقاتی با کوواکس داشته است. مبلغ مشخصی هم باید از طرف ایران پرداخت شود که بخشی از آن به عنوان پیش پرداخت باید به حساب ذینفع در یک بانک اروپایی پرداخت شود.

همین که این پرداخت برای واکسن کروناست و فرستنده و ذینفع پول هم مشخص است باید کفایت کند و نباید هیچ دلیل و سند دیگری برای این موضوع نیاز باشد، مورد مصرف واکسن کرونا مشخص است و هیچ کارکرد دیگری ندارد اما به دلیل فشارهایی که آمریکایی ها بر بانک های مختلف اروپایی آورده اند و آنها را از کار با ایران ترسانده اند و جریمه های بسیار سنگینی را علیه آنها تحمیل کرده اند.

بانک مقصد در صورتی حاضر است پول را دریافت کند که مجوز اختصاصی و موردی توسط آمریکا صادر شود و همه مراحل انتقال پول به صراحت در آن ذکر شود. اکنون، مجوزی که صادر شده است مربوط به تبدیل منابع وون ایران در بانک های کره جنوبی به دلار آمریکا از طریق یک بانک آمریکایی و سپس انتقال آن به بانک مقصد است.

در این مجوز هم هیچ تضمینی برای رسیدن پول به مقصد وجود ندارد. آمریکایی ها به صراحت قید کرده اند که هر لحظه و در هر مرحله می توانند مجوزی که صادر کرده اند را لغو کنند.

این موضوع می تواند شامل مرحله ای باشد که پول به صورت دلار آمریکا نزد یک بانک آمریکایی است. سوال اینجاست که اگر خرید دارو و غذا تحریم نیست، لغو مجوزی که برای این کار صادر می شود چه معنایی می تواند داشته باشد؟ نکته دیگر اینجاست که آمریکایی ها یک مجوز عمومی برای اقلام بشردوستانه صادر کرده اند که بانک های خارجی حاضر به پذیرش آن نیستند. البته بانک های خارجی با ایران دشمنی ندارند و علاقه مند هستند که اینگونه جابجایی را انجام دهند اما ترس آنها از عملکرد آمریکا و سابقه بد آمریکاست که در بسیاری از موارد، بانک ها را به دلایل واهی و به خاطر انجام تراکنش های مالی، میلیاردها دلار جریمه کردهاند.

چرا به جای استفاده از منابع کره، از منابع دیگری استفاده نمی شود که راحت تر بتوان به حساب مقصد منتقل کرد؟

چرا باید مجوز صادر شده ایران را محدود به استفاده از منابع مشخصی کند؟ ایران در کشورهای مختلف منابع دارد و بنا به تشخیص و تصمیم خود باید بتواند از هر منبعی که در اختیار دارد برای خرید واکسن استفاده کند. بانک مرکزی مسئله ای با استفاده از کانال های مختلف برای پرداخت ندارد و می تواند این کار را انجام دهد. آمریکا تلاش کرده است که مجوز را به نحوی صادر کند که از غیر عملیاتی ترین کانال باشد و در نهایت، خرید واکسن محقق نشود اما در ظاهر بتواند بگوید که مشکل و مانعی ایجاد نکرده است.

این سوال هم مطرح شده است که اگر آمریکا برای واردات دارو و اقلام پزشکی مانع ایجاد می کند؛ چطور سایر داروها به کشور وارد می شوند و موجود هستند؟

سایر اقلام دارویی، تولید کنندگان و عرضه کنندگان متعددی دارند و با وجود تحریم ها، تلاش می شود تا از کانال های مختلف پرداخت های آنها انجام شود و آن اقلام وارد کشور شوند، البته آمریکایی ها اگر بفهمند که وجه مربوط به سایر اقلام دارویی چگونه پرداخت خواهد شد و بدانند که می توانند با کمبود آن اقلام، برای بخش قابل توجهی از مردم مشکل ایجاد کنند به طور قطع مانع از انتقال آن داروها نیز خواهند شد.

با راهکارهایی که اتخاذ شده است، پرداخت های مربوط به آنها از کانال هایی که برای آمریکا قابل رصد و تحریم نیست انجام می شود، دولت ترامپ به گمان خود فرصتی به دست آورده که می تواند با مانع تراشی و ممانعت از انجام پرداخت، بخش قابل توجهی از مردم را دچار مشکل کند و سیاست شکست خورده فشار حداکثری را اجرایی کند. با این حال این سیاست، نتیجه ای ندارد و تنها سابقه آنها نزد مردم ایران خرابتر خواهد شد.

از سوی دیگر این اطمینان را به مردم می دهیم که خرید واکسن از دیگر کشورها که مورد تایید وزارت بهداشت باشد در دستور کار خواهد بود و امیدواریم به زودی خبرهای خوشی در این زمینه اعلام کنیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 3 بهمن 1399 بروزرسانی: 3 بهمن 1399 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 577

به "بانک ها برای انتقال پول واکسن کرونا مجوز اختصاصی از آمریکا می خواهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانک ها برای انتقال پول واکسن کرونا مجوز اختصاصی از آمریکا می خواهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید