آمریکا در پی انتقال افغان های همکار خود به سه کشور آسیای مرکزی است

به گزارش زرین گراف، بر اساس گفته سه منبع آگاه، دولت جو بایدن در حال بررسی است تا سه کشور حوزه آسیای مرکزی را مجاب به پذیرش موقت هزاران افغان همکار با نیروهای آمریکایی کند که حالا با خروج این نیروها بعد از 20 سال از کشورشان با تهدید طالبان روبرو هستند.

آمریکا در پی انتقال افغان های همکار خود به سه کشور آسیای مرکزی است

به نقل از خبرگزاری رویترز، آنها گفتند که واشنگتن در حال مذاکره با قزاقستان، تاجیکستان و ازبکستان در خصوص اجازه آنها به ورود این شهروندان افغانی که در خطر حمله هستند، است. دو تن از این منابع مقامهای آمریکایی هستند و همه آنها نامشان را فاش نکردند.

این سه منبع گفتند هنوز برقراری یک توافق با هیچ یک از این کشورها قریب الوقوع به نظر نمی رسد.

هزاران تن از مترجمان افغان بعد از دو دهه کار در کنار ارتش آمریکا با تهدیدات طالبان روبرو هستند. چند روز پیش آمریکا از برنامه اش برای کسب پناهندگی برای هزاران افغان آسیب پذیر در کشورهای دیگر برای آن که فرآیند درخواست ویزاشان برای آمریکا در امنیت طی شود، خبر داد اما واشنگتن مشخص نکرد که آنها کجا خواهند رفت.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید هم روز جمعه جزئیات بیشتری در این خصوص مطرح نکرد.

یک مقام ارشد دولت اظهار کرد: ما در حال شناسایی یک گروه از متقاضیان ویزا مهاجرتی ویژه که به نام مترجم کتبی و شفاهی و همینطور دیگر دسته بندی های در خطر که به ما کمک کرده اند، هستیم. آنها قبل از آنکه ما خروج نظامی خود را تا ماه سپتامبر تکمیل کنیم به جایی خارج از افغانستان منتقل خواهند شد تا فرآیند تقاضای ویزا خود را کامل کنند.

روز پنجشنبه آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا با همتایانش از تاجیکستان و ازبکستان دیدار کرد. وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه ای درباره این دیدارها گفت که در جریان آنها درباره افغانستان بحث شده اما جزئیات بیشتری ارائه نکرد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی همچنین ضمیر کابلوف، فرستاده ویژه ریاست جمهوری روسیه برای افغانستان اظهار کرد، آمریکا نمی تواند و نباید برنامه خروج سربازانش از افغانستان را تبدیل به فرآیند جابجا کردن تاسیسات نظامی خود به آسیای مرکزی کند.

کابلوف به خبرگزاری ریانووستی گفت: ما چنین سیگنالی را در سطوح مختلف به واشنگتن فرستاده ایم و من امیدوارم که آن را گوش کنند.

کابلوف رویارویی فعلی میان طالبان و دولت افغانستان را یک بن بست خوانده و از همه طرفها خواست یک دولت ائتلافی تشکیل دهند.

او با دادن وعده حمایت بین المللی از تشکیل یک دولت موقت تاکید کرد، تصمیم نهایی در خصوص شکل و پارامترهای ساختار قدرت آینده باید از سوی خود افغانها گرفته شود.

این فرستاده انتظار دارد موقعیت مناسب به جریان انداختن فرآیند مذاکرات به پاییز نزدیکتر باشد و برگزاری نشستی با هدف به جریان انداختن مذاکرات صلح را رد نکرد.

کابلوف اظهار کرد: ما به همکاری با یکدیگر در فرمت ترویکای (سه تایی) پیشرفته با شرکت روسیه، آمریکا، چین و پاکستان ادامه می دهیم. ما تشکیل دور بعدی در آینده نزدیک را رد نمیکنیم. علاوه بر آن ما امکان سازماندهی یک نشست دیگر در فرمت مسکو را در فکر داریم، همانطور که میدانید این فرمت همه کشورهای منطقه و همینطور آمریکا را پیرامون افغانستان متحد می کند. او گفت، مذاکرات درباره مسائل افغانستان در ساختارهای سازمان ملل از جمله در شورای امنیت بهتر است در مقطعی دیرتر زمانی که طرفهای افغان به امضای یک توافق صلح دست یافته اند انجام شود.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 7 مرداد 1400 بروزرسانی: 7 مرداد 1400 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 921

به "آمریکا در پی انتقال افغان های همکار خود به سه کشور آسیای مرکزی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا در پی انتقال افغان های همکار خود به سه کشور آسیای مرکزی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید