7 دلیل منطقی برای خلاص شدن از وسایل اضافی

به گزارش زرین گراف، اگر از آن دسته افراد هستید که سبک زندگی مینیمال ندارند، احتمالا در گوشه وکنار خانه خود با ریخت وپاش و بی نظمی روبه رو هستید. به این فکر نموده اید که نگهداری این همه وسیله و درگیری همیشگی با ریخت وپاش چقدر از شما وقت و انرژی می گیرد؟

7 دلیل منطقی برای خلاص شدن از وسایل اضافی
  • 8 بخش بسیار کثیف خانه و نحوه تمیز کردن اصولی آن ها

امروز در خبرنگاران مگ قصد داریم با 7 دلیل منطقی ثابت کنیم که وقت رها شدن از این همه ریخت وپاش رسیده است و باید برای مرتب کردن خانه دست به کار شوید.

دلیل اول - فضای بیشتری در اختیار خواهید داشت

شلوغی و انبار شدن وسایل روی یک دیگر باعث ایجاد حواس پرتی و کلافگی می گردد. اگر شما هم دورکار هستید و از خانه کار می کنید، وقتی کوهی از وسایل کار اطراف شما را گرفته اند نمی توانید به شکل مناسبی آن ها را سازماندهی کنید و به کارها هم برسید.

وقتی تمیزکاری کنید و ریخت وپاش را از بین ببرید، فضای بیشتری در خانه ایجاد می گردد. همان طور که خانه خلوت می گردد فضای ذهنی شما هم خلوت می گردد و می توانید روی موضوعات مختلف بهتر تمرکز کنید. وقتی وسایل زیادی در برابر چشمان شما نباشد، تصاویر کمتری به مغز می رسد و در نتیجه ذهن شما درگیر بایگانی آن ها نمی گردد. مهم تر از همه، با دیدن وسایل مختلف خاطرات قدیمی در ذهن شما بازسازی نمی گردد و از احساسات خوب و بد و در نتیجه استرس و اضطراب هم خبری نیست.

دلیل دوم - بابت چیزهایی که دارید شاد و سپاس گزار می شوید

وقتی قرار باشد فقط وسایلی را در اطراف خود نگهداری کنید که دوست دارید، پس عاقلانه تر انتخاب می کنید و بابت داشتن همه آن ها شاد خواهید بود. با این کار به جای اینکه دائم وسایل جدید بخرید، با وسایلی که دارید ارتباط بهتری برقرار می کنید و راضی هستید.

وقتی دیگر به دنبال خرید بیشتر و بیشتر نباشید، زمان کافی برای ارتباط با افراد خانواده و دوستان خود دارید و به افزایش کیفیت رابطه تان می پردازید. حتی می توانید به انجام کارهایی که دوست دارید بپردازید؛ پیاده روی کنید، به موسیقی گوش کنید، کتاب بخوانید یا ورزش کنید.

دلیل سوم - با سلیقه واقعی خود آشنا می شوید

وقتی آغاز به مرتب کردن وسایل می کنید متوجه می شوید چیزهایی را نگه داشته اید که دیگر دوستشان ندارید. اما به دلیل شلوغی و انبار شدن وسایل اصلا متوجه شان نشده اید و سال های سال در کنار کمد یا پذیرایی فضایی را اشغال نموده اند.

حتما شما هم تجربه تمیز کردن کمد در شب عید را دارید. وسایلی از انتهای کمد بیرون می آیند که نمی دانستید آن ها را دارید یا اصلا نمی دانید چرا خریده بودید.

پس این بار که کمد را خلوت کردید همان طور خلوت نگه دارید. حالا دیگر می دانید که چه چیزهایی باب سلیقه تان نیست و در زمان خرید چیزهای جدید بر اساس سلیقه تان تصمیم گیری خواهید کرد.

دلیل چهارم - پس انداز خواهید کرد!

همواره خرید کردن لذت بخش است، به خصوص وقتی با تخفیف یا کالای رایگان همراه باشد. همین تخفیف ها و شرایط ویژه خرید یکی از دلایل ایجاد کوه شلوغی از وسایل در خانه است.

وقتی ریخت وپاش ها را جمع می کنید متوجه می شوید که میزان زیادی از وسایل بدون اینکه یک بار استفاده شوند در منزل انبار شده اند. پس می بینید که تخفیف همواره هم خوب نیست.

از امروز سعی کنید کمتر خرید کنید و به این موضوع عادت کنید. این کار چند مزیت دارد؛

  • خانه ای خلوت و منظم خواهید داشت.
  • به میزان قابل توجهی پول پس انداز خواهید کرد.
  • زمان خود را در فروشگاه ها و صف های خرید تلف نخواهید کرد.

البته دوره های تخفیفی فروشگاه ها زمان خوبی برای خرید وسایل لازم است. پس با پولی که پس انداز نموده اید می توانید در زمان های تخفیف، مثل تخفیف های شب عید یا یلدا، وسایل لازم خود را با قیمتی کمتر بخرید.

برای صرفه جویی در وقت و هزینه می توانید از ترفندهای زیر هم بهره ببرید؛

  • انبار کوچکتری برای خانه در نظر بگیرید.
  • یک حساب مخصوص خریدهای خانه ایجاد کنید و فقط از پول همان حساب برای خرید بهره ببرید. با این کار جلوی خرج های بی فایده را می گیرید و برای خرید وسایل ضروری مجبور به پس انداز هستید.
  • اگر برای وسیله ای جای کافی ندارید آن را نخرید.
  • قبض ها را به موقع پرداخت کنید و برای هزینه های دوره ای، مثل مالیات، پس انداز کنید.
  • وقتی انبار و یخچال را مرتب کنید دقیقا می دانید چه چیزی دارید و از خرید مواد غذایی مازاد و دور ریختن آن ها جلوگیری می کنید.

دلیل پنجم - درآمد کسب می کنید!

بله، با مرتب کردن خانه و از بین بردن ریخت وپاش می توانید درآمد کسب کنید. در حین تمیزکاری تعدادی کفش، لباس، کتاب و وسایل سالم و نو پیدا می کنید که دیگر به آن ها احتیاجی ندارید. معمولا این وسایل دوباره در جعبه گذاشته می شوند و به انباری راه پیدا می نمایند اما می توانید از آن ها درآمد کسب کنید.

  • راهنمای کامل سبک زندگی بدون پسماند برای تازه کارها

می توانید به راحتی آن ها را به شکل کالای دست دوم در سایت ها و اپلیکیشن های موجود بفروشید و بخشی از پول خرج شده را به حساب خریدتان برگردانید. می توانید برای فروش به سراغ سمساری ها بروید یا حتی آن ها را به یک خیریه اهدا کنید.

دلیل ششم - از تمیز کردن لذت خواهید برد

کاملا واضح است که هرچه خانه خلوت تری داشته باشید تمیزکاری کمتری هم خواهید داشت. با خلوت کردن خانه گردوغبار کمتری جمع می گردد، زباله کمتری فراوری می گردد و سطوح صاف و خالی بیشتری دارید.

چه لذتی بیشتر از این که به سادگی و در زمان کوتاهی تمام خانه را تمیز کنید؟ اگر قبلا باید نصف روز وقت صرف تمیز کردن اتاق خواب می کردید حالا در کمتر از یک ساعت آن را برق می اندازید، بدون اینکه خسته بشوید.

دلیل هفتم - بالاخره در خانه احساس راحتی می کنید

ریخت وپاش از جهات مختلف باعث خستگی و عقب ماندن شما از کارهای روزمره می گردد. مثلا وقتی تعداد زیادی وسیله دارید که از نظر عاطفی به آن ها وابسته اید، مجبور هستید در زمان جابه جایی منزل وسایل زیادی را بسته بندی و جابه جا کنید. این کار علاوه بر دردسرهای بسته بندی، یک کار پرهزینه است.

حتی اگر قصد جابه جایی نداشته باشید هم این وسایل مانع حرکت آسان شما در فضاها شده و دائم شما را کلافه می نمایند. کارهای مختلفی مثل تزئین اتاق، مرتب کردن مبلمان و پخت غذاهای متنوع احتیاج به فضایی خلوت دارد.

همچنین اگر بخواهید به صورت دوره ای از خدمات نظافتچی بهره ببرید هم شما هم او در بین این همه شلوغی گرفتار می شوید و در آخر هزینه زیادی برای نظافت وسایل بلااستفاده پرداخت می کنید.

تصور کنید قرار است یک دورهمی محبت آمیز بگیرید، با این همه شلوغی چطور می توانید با خیالی راحت به همه رسیدگی کنید؟ پس با خلوت کردن خانه انجام کارهای مختلف را آسان می کنید و برای خودتان راحتی و آرامش به دست می آورید.

سخن آخر

همه ما یادگاری هایمان را دوست داریم، وسایل زیادی را در ویترین ها می بینیم که دوست داریم بخریم، لباس های زیادی هستند که دوست داریم بپوشیم. اما آیا می توانیم همه را در خانه نگه داریم؟

خیلی از وسایلی که می خریم بعد از یک یا دو بار استفاده به گوشه کمد یا انباری می فرایند و سال های سال همان جا خاک می خورند. با مرتب کردن خانه و برطرف ریخت وپاش ها علاوه بر ایجاد فضای کافی برای زندگی، مشغولیت های ذهنی را هم کم می کنیم.

این را در نظر داشته باشید که برای مرتب کردن لازم نیست همه وسایل را دور بریزیم. می توانیم بخشی از آن ها را بفروشیم و بخشی دیگر را به خیریه ها ببخشیم. با این کار هم درآمد کسب نموده ایم، هم کار خیر انجام داده ایم و هم فضای خانه را خالی و آرام نموده ایم.

منبع: thespruce

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 17 اسفند 1399 بروزرسانی: 17 اسفند 1399 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 664

به "7 دلیل منطقی برای خلاص شدن از وسایل اضافی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 دلیل منطقی برای خلاص شدن از وسایل اضافی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید