7هزار ابتلا و 18 فوتی کرونا در گروه پرستاری

به گزارش زرین گراف، دکتر محمد میرزابیگی در ششمین جلسه شورای عالی نظام پرستاری کشور، با اشاره به اینکه 193 دانشکده پرستاری در کشور فعال هستند، گفت: حدود 250 هزار پرستار از دانشجویی تا بازنشستگی در حوزه پرستاری در کشور داریم و اکنون 110 هزار پرستار برای 140 هزار تخت مشغول فعالیت هستند که نسبت به میزان تخت تعیین است با کمبود پرستار روبرو هستیم.

7هزار ابتلا و 18 فوتی کرونا در گروه پرستاری

به گزارش ایسنا، وی اضافه کرد: از 110 هزار پرستار شاغل حدود 65 هزار پرستار در بحران کرونا مستقیما به بیماران خدمت رساندند و 50 درصد از این افراد بین دو هفته تا دو ماه بر بالین بیمار مستقر بودند و خانواده خود را ندیدند.

میرزابیگی اداه داد: بالغ بر 7 هزار پرستار در کشور به کرونا مبتلا شدند که البته تعداد زیادی از آن ها پس طی مراحل بیماری بهبود یافتند و متاسفانه 18 پرستار نیز جان خود را از دست دادند و این تعداد شهید در حوزه پرستاری داشتیم.

وی با بیان اینکه چند مبحث کلان از مسائل اصلی پرستاران است، اظهار کرد: در مدت اخیر بر بیماری های غیرواگیر تمرکز داشتیم و حالا معین شد که باید بر بیماری واگیر هم تمرکز کنیم.

وی اضافه کرد: در نظر داریم مرکز پژوهش هایی در شورای عالی نظام پرستاری به وجود آوریم و پیشنهادات خود را چکش کاری شده به مجلس شورای اسلامی تقدیم کنیم. همچنین در نظر داریم کار قانون جامع پرستاری را شروع نموده و به مجلس شورای اسلامی ببریم تا هم پرستاری مناسب با شان ایران داشته باشیم و هم خود پرستار بداند در چه جایگاهی قرار گرفته است.

وی در پایان اضافه کرد: تا سال 93 ردیف اعتبار مختصری مخصوص نظام پرستاری بوده و قصد داریم توسط مجلس جدید مجددا احیا گردد و بتوانیم به مردم خدمت برسانیم.

در ادامه این نشست دکتر شمس-رئیس شورای عالی سازمان نظام پرستاری نیز با اشاره به مسائل قشر پرستاری، اظهار کرد: یکی از نهاد هایی که همراه پرستاران بوده است، مجلس شورای اسلامی بود. به همین دلیل دو قانون ارتقا بهره وری و قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری تصویب شد. البته قانون ارتقا بهره وری علی رغم انکه تصویب شده است به درستی اجرا نمی گردد و در بعضی موارد سبب گلایه پرستاران است که انتظار داریم مجلس محترم به این موضوع ورود کند. در خصوص قانون تعرفه گذاری خدمات نیز با اینکه این قانون تصویب شده، بعضی ادعا دارند که قابلیت اجرایی شدن ندارد که به این مهم نیز باید رسیدگی گردد.

به گزارش ایسنا، در ادامه نشست نیز اعضای دیگر سازمان نظام پرستاری مواردی همچون نوع قرار داد پرستاران، تفاوت در تعرفه گذاری ها، عدم پرداخت اضافه کار و... را به عنوان مهم ترین مسائل پرستاران مطرح کردند.

منبع: فرارو
انتشار: 25 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 255

به "7هزار ابتلا و 18 فوتی کرونا در گروه پرستاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7هزار ابتلا و 18 فوتی کرونا در گروه پرستاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید