کشف راهی برای جلوگیری از سفید شدن مو ها

به گزارش زرین گراف، محققان در نیویورک دریافته اند که سلول های بنیادی خاصی که به عنوان سلول های بنیادی ملانوسیت (McSCs) شناخته می شوند، دارای توانایی منحصر به فردی در حرکت بین بخش های مربوط به رشد مو در فولیکول ها برای رنگ بخشیدن به مو هستند.

کشف راهی برای جلوگیری از سفید شدن مو ها

دانشمندان ممکن است به راهی برای جلوگیری از خاکستری شدن مو ها دست یافته باشند.

به نقل از اس اف، محققان در نیویورک دریافته اند که سلول های بنیادی خاصی که به عنوان سلول های بنیادی ملانوسیت (McSCs) شناخته می شوند، دارای توانایی منحصر به فردی در حرکت بین بخش های مربوط به رشد مو در فولیکول ها برای رنگ بخشیدن به مو هستند.

آن ها همچنین کشف کردند که با افزایش سن، ریزش و رشد مجدد مو، تعداد فزاینده ای از این سلول های بنیادی در بخشی به نام برآمدگی فولیکول گیر می کند. در نتیجه، این مو ها در برآمدگی باقی می مانند و نمی توانند به محل اصلی خود که در آن پروتئین ها به آن ها در بازسازی سلول های رنگدانه کمک می کردند و در نتیجه رنگ مو ایجاد می شد، بازگردند.

در این مطالعه که از طریق محققان دانشکده پزشکی NYU Grossman انجام گرفت، مو های موش های پیر بررسی شد و محققان مشاهده کردند که سلول های بنیادی بیشتری پس از پیری در این بخش به دام افتاده اند. این سلول ها همچنین قادر به بازسازی یا بلوغ و تبدیل شدن به مو های دارای رنگدانه که رنگ خود را حفظ می کنند، نبودند.

دانشمندان امیدوارند که تحقیقات آن ها بتواند راهی برای حفظ سلامت و رنگ مو تا سنین بالا ایجاد کند. این مطالعه بر روی سلول های بنیادی ملانوسیت متمرکز بود که هم موش ها و هم انسان ها حامل آن هستند و مسئول رنگ مو است.

چگونه دانشمندان می توانند از این کشف برای جلوگیری از سفیدی مو استفاده کنند؟

این مطالعه نشان داد که با افزایش سن مو تعداد فزاینده ای از این سلول های بنیادی در برآمدگی فولیکول مو به دام می افتند و قادر به بلوغ یا بازگشت به محل اصلی خود نیستند. پروتئین های موجود در بخش اصلی به آن ها کمک می کند تا به سلول های رنگدانه تبدیل شوند.

محققان خاطرنشان می کنند که سازگاری ملانوسیت ها در سایر سلول های بنیادی خودنوزاینده (self-regenerating)، مانند سلول هایی که خود فولیکول مو را تشکیل می دهند، وجود ندارد. این سلول ها با بالغ شدن تنها در یک جهت در طول یک جدول زمانی مشخص حرکت می کنند. این تا حدی به توضیح این موضوع کمک می کند که چرا مو حتی با از بین رفتن رنگ می تواند به رشد خود ادامه دهد.

کی سان (Qi Sun)، محقق ارشد این مطالعه می گوید: مطالعه ما به بهبود درک اولیه ما از نحوه عملکرد سلول های بنیادی ملانوسیت برای رنگ کردن مو کمک می کند. این مکانیسم های تازه کشف شده این احتمال را افزایش می دهد که ثابت شدن سلول های بنیادی ملانوسیت در یک جا در انسان نیز وجود داشته باشد. اگر چنین باشد، یک راه بالقوه برای معکوس کردن یا جلوگیری از سفید شدن موی انسان با کمک به سلول های گیر کرده وجود خواهد داشت.

این گروه تحقیقاتی قصد دارند ابزار های بالقوه ای را برای بازگرداندن تحرک به ملانوسیت یا انتقال فیزیکی آن ها به محفظه اصلی که در آن می توانند رنگدانه تولید کنند، کشف کنند و بنابراین از خاکستری شدن مو ها جلوگیری کنند.

این یافته ها در مجله نیچر منتشر شده است.

منبع: ایسنا

منبع: فرادید
انتشار: 31 فروردین 1402 بروزرسانی: 31 فروردین 1402 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 1423

به "کشف راهی برای جلوگیری از سفید شدن مو ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف راهی برای جلوگیری از سفید شدن مو ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید