چرا جهش اخیر کروناویروس مهم است؟

به گزارش زرین گراف، متخصص ویروس شناسی مرکز تحقیقات رگا (Rega) در بلژیک با تشریح مشخصه های جهش جدید کروناویروس و ذکر دلایل اهمیت آن، بر تدوین استراتژی مناسب واکسیناسیون در همه کشور ها تاکید نمود.

چرا جهش اخیر کروناویروس مهم است؟

به گزارش ایسنا، دکتر محمودرضا پورکریم در رابطه با اصلی ترین معینه های سویه جدید کروناویروس در بریتانیا و آفریقا، با بیان اینکه جهش­ ها، تغییرات ژنتیکی هستند که به طور معمول در ژن­ های ویروس رخ می ­دهند، عنوان نمود: جهش­ این قابلیت را به ویروس می­ دهد که برای حفظ بقای خود تغییراتی داشته و از این طریق بتواند خود را نسبت به محیط اطراف سازگارتر کند.

سویه ­های ایجاد شده در ویروس کووید19 طبیعی است

وی با بیان اینکه برخی از این جهش­ ها در پروتیئن سطحی ویروس و یا در سایر پروتیئن ­های عملکردی مانند ژن­ های تکثیر رخ می ­دهد، ادامه داد: این تغییرات برای ما (انسان­ها) که می­خواهیم در برابر­شان مبارزه کنیم، اهمیت بالایی دارد؛ به عنوان نمونه تغییر در پروتیئن سطحی ویروس که بدن ما علیه آن پادتن فراوری نموده و یا در واکسن استفاده می گردد حائز اهمیت است، لذا بوجود آمدن این سویه ­ها در ویروس کووید19 را باید طبیعی بدانیم.

پورکریم با بیان اینکه علت رخداد این تغییرات و جهش ها این است که اپیدمی در حال طولانی شدن بوده و ویروس اجازه پیدا می نماید تا آزادانه در جمعیت­ های انسانی بچرخد، شرح داد: ویروس از این طریق می تواند از فردی به فرد دیگر انتقال پیدا نموده و ایجاد عفونت کند و همین انتقال از افراد با سطوح ایمنی مختلف به ویروس در ایجاد جهش یاری می­ کند.

تغییرات و جهش های ویروس با گذر زمان بیشتر می ­گردد

وی ادامه داد: نکته قابل توجه دیگر این است که تغییرات فعلی ویروس با گذر زمان بیشتر هم می ­گردد، بطور واضح این تغییرات از حدود دو تا سه ماه بعد از آغاز پاندمی آغاز شده و سپس ذره ذره این تغییرات را در ژنوم ویروس بطور تجمعی مشاهده کردیم، برخی ­ها بی تاثیر بودند، اما برخی در نهایت، منجر به تغییر در پروتیئن های سطحی شدند؛ با این حال چیزی که الان در آفریقا و بریتانیا مشاهده شده، برخلاف موارد بالا یکسری جهش هایی است که با تعداد بالا و دفعتاً بوجود آمده، همچنین برخی از این جهش ­ها باعث تغییر در بخش پروتیئن ­های سطحی یا خار ویروس شده که اهمیت زیادی دارد.

چرا جهش های اخیر ویروس مهمند؟

این محقق ویروس شناس با اشاره به اهمیت این نوع جهش­ ها، عنوان نمود: ما در حال حاضر به مرحله واکسیناسیون رسیده ­ایم و این واکسن ­ها بر اساس پروتئین سطحی ویروس اولیه عامل کووید 19 ساخته شده و بدن فرد نسبت به آن پروتیئن خار بدون تغییر اولیه پاسخ خواهد داد؛ در این میان سوال اینجاست که آیا پادتن ناشی از آن واکسن، فرد را در برابر این گونه ویروس ایمن می ­کند؟ از طرف دیگر، پادتنی که در سرم افراد بهبود یافته با ویروس اصلی بوجود آمده آیا ممکن است در مقابل ویروس جدید جواب ندهد؟

پورکریم با اشاره به معینه های جهش جدید ویروس در بریتانیا و افریقای جنوبی، عنوان نمود: جهش­ های ایجاد شده در آفریقا الزاما با آن چیزی که در بریتانیا اتفاق افتاده یکسان نبوده و منشاء متفاوتی دارند. اصلا این طور نیست که بگوییم این ویروس از بریتانیا به آفریقا رفته یا بالعکس، بلکه هر جایی که این ویروس ­ها توانایی چرخیدن در بین جمعیت ­ها را داشته اند؛ مستعد ایجاد جهش نیز شده ­اند. کما اینکه طی چند روز آینده ممکن است این جهش را در سایر کشور ها هم مشاهده کنیم، بنابراین لزوما ربطی به هم ندارند، اما امکان انتقال این سویه ­های جدید مثل انتقال سویه اصلی در اوایل اپیدمی بواسطه مسافرت، حتما وجود دارد.

جهش های اخیر کرونا ویروس چه پتانسیلی دارد؟

این ویروس شناس با اشاره به اهمیت ایجاد جهش در پروتیئن خار ویروس، عنوان نمود: این جهش ها پتانسیل این را دارند که هم برای بحث واکسن ­سازی و هم پلاسما درمانی ایجاد مشکل نمایند؛ بنابراین باید آنالیز گردد افرادی که با ویروس قبلی عفونی شده و بهبود یافته اند، آیا اگر مجدد در معرض این ویروس جهش یافته قرار بگیرند، مبتلا می­ شوند؟ همه این فرضیات و سوالات احتیاجمند انجام تحقیقات وسیعی است که باید انجام گردد و تا پیش از آن نمی­ توان به صورت قطعی نظر داد.

ویروس چرا و چگونه جهش پیدا می نماید؟

وی با بیان اینکه جهش ­های فعلی تحت فشار سیستم ایمنی بدن افراد بوجود می ­آیند، ادامه داد: زمانی که ویروس در سیستم ­های ایمنی بدن افراد تحت فشار قرار می ­گیرد، برای نجات خود از چنگ سیستم ایمنی دستخوش تغییر می ­گردد، با این حال عوامل دیگری در ویروس ­ها از جمله کووید 19 می ­توانند منجربه ایجاد جهش شوند؛ به گونه ای که حتی بعد از واکسیناسیون کل جوامع یا کشف و استفاده از یک داروی اختصاصی برای درمان ویروس کووید 19، باز هم پیش بینی می­ کنیم که جهش­ های بیشتری را ببینیم.

وی در ادامه شرح داد: ویروس در حال تنازع برای بقای خودش می ­جنگد، از همین رو در برابر دارو های ضدویروسی و واکسیناسیون از جهش به عنوان یک مکانیزم دفاع و فرار برای بقای خودش استفاده می ­کند، لذا برای بقا در برابر واکسن، پروتیئن سطحی خود را تغییر می ­دهد. همچنین برای فرار از چنگ دارو های ضدویروسی آن قسمتی از ژنوم که مسئول ساخت پروتیئن­ های تکثیر است را تغییر می ­دهد.

تاثیر سویه جدید بر قدرت سرایت و تشدید بیماری­ زایی

این محقق با بیان اینکه هم اکنون آنالیز ­های متعددی در گروه­ های تحقیقاتی مختلف در جریان است، گفت: محققان در پی پاسخ این پرسش هستند که آیا جهش ­های اخیر ویروس منجر به افزایش نرخ سرایت یا تشدید قدرت بیماری زایی ویروس شده یا خیر؟ تا به امروز نتایج این آنالیز ­ها نشان می ­دهد که قدرت بیماری ­زایی ویروس هیج تغییری ننموده است.

وی اضافه نمود: البته معمولا در خانواده کرونا ویروس ­ها به دنبال تغییر ژنتیکی (معمولا جهش) بیماری­زایی تغییر نمی­ کند، اما همانطور که دانشگران در آفریقا و بریتانیا معین نموده­ اند قدرت سرایت و انتقال ویروس­ های واجد جهش­ های اخیر دستخوش تغییراتی شده و افزایش یافته، به گونه ای که بر اساس یافته های علمی میزان تغییر در قدرت انتقال ویروس جهش یافته 70 درصد است.

پورکریم با بیان اینکه این عدد، آلودگی تعداد بیشتری از افراد توسط یک فرد را نشان می دهد، عنوان نمود: بنابراین با ویروس جهش یافته اگر افراد در فضای سربسته حضور داشته و هوای تنفسی همدیگر را تنفس نمایند؛ اگر ماسک نزده باشند و اگر فاصله اجتماعی را رعایت ننمایند، قطعاً تعداد بیشتری آلوده خواهند شد.

آنالیز ایمنی بهبودیافتگان در مقابله با سویه جدید ویروس

وی با اشاره به سایر تحقیقاتی که در این رابطه در حال اجرا است، اظهار کرد: این مطالعه با هدف آنالیز میزان خنثی سازی پادتن در افرادی که چه ازطریق ابتلا و چه به وسیله واکسیناسیون ایمن شده اند، معطوف است. در این مطالعات، ابتدا ویروس را در محیط کشت داده و سپس پادتن­ افراد بهبودیافته از فرم ویروس قبلی را از خونشان جداسازی می­ نمایند. در نهایت، این پادتن ­ها را در محیط کشت ویروس تیمار می ­نمایند؛ اگر پادتن ­ها بتوانند ویروس­ ها را خنثی نمایند، یعنی جهش ویروس تغییری بر قدرت پادتن نگذاشته، در غیر اینصورت نشان می دهد که پادتن ­ها فرد را در برابر این ویروس جهش یافته، ایمن نمی ­کند.

پورکریم درباره سنجش ایمنی ­زایی واکسن نیز شرح داد: افرادی که به واسطه شرکت در مطالعات بالینی واکسن­ ها یا به وسیله انجام واکسیناسیون عمومی در بدن شان پادتن فراوری شده، مورد آزمایش مذکور قرار می گیرند، اگر پادتن ­ها بتوانند ویروس را خنثی نمایند می توان نتیجه گرفت که جهش ویروس بر کارایی واکسن هیچ تاثیری ندارد.

آنالیز اثرگذاری جهش اخیر ویروس بر بچه ها

این استاد ویروس شناسی همچنین در پاسخ به اثرگذاری جهش اخیر ویروس بر بیماری زایی در بچه ها، توضیح داد: گفته شده این سویه جهش یافته در بچه ها بیشتر بیماری ­زایی ایجاد نموده، این مشاهدات را بر اساس تعداد مراجعات بیشتر بچه ها به بیمارستان ­های لندن و جنوب انگلستان اعلام نموده ­اند، ولی هنوز به تحقیقات بیشتری احتیاج است، باید از این بچه ها نمونه ویروسی جمع آوری، جداسازی و توالی یابی انجام گردد و در نهایت آنالیز نمایند که آیا بچه های که بیشتر مراجعه کردند، دارای همان سویه جهش یافته ویروس بودند یا خیر؟

انتها واکسن های فراوری شده با جهش اخیر ویروس

این ویروس شناس همچنین با اشاره به تاثیر سویه جدید بر اثرگذاری واکسن های فعلی مانند فایزر و مدرنا، اظهار کرد: واکسن­ های فایزر- بیونتک و مدرنا بر پایه فناوری m-RNA ساخته شده اند، به این صورت که بخش ژنتیکی ویروس را وارد بدن فرد می ­نمایند (همین بخش مسئول ساخت پروتیئن است، پروتیئنی که می­ تواند سیستم ایمنی فرد را تحریک کند)، در نهایت پادتن علیه ویروس ساخته می ­گردد.

وی ادامه داد: البته شرکت­ های واکسن­ سازی خودشان در حال اجرا پژوهش­ های مربوطه هستند و می خواهند بدانند آیا افرادی که با این واکسن ­ها در بدن­شان پادتن فراوری شده، در برابر فرم جهش یافته ویروس مقاوم هستند یا امکان ابتلای مجدد دارند. شرکت ها در حال حاضر افراد واکسینه شده را دنبال می ­نمایند تا اگر دچار عفونت مجدد شدند، ویروس را از آن ها جدا و توالی یابی نمایند، اگر این توالی ویروس نشان دهد که این ویروس همان ویروسی هست که جدیدا جهش یافته، معین می گردد که واکسن نتوانسته فرد را در مقابل سویه های جدید ویروس مقاوم کند.

به گفته وی، البته واکسن های فایزر- بیونتک و مدرنا که براساس m-RNA هستند، در عرض یک الی دو هفته می ­توانند فرم واکسن خود را تغییر دهند، یعنی آن قسمتی که دچار جهش شده را از روی m-RNA حذف نمایند؛ در این صورت دیگر احتیاجی به گذراندن فاز های بالینی برای واکسن تغییر یافته نیست.

آیا ویروس جهش یافته وارد ایران شده؟

این محقق حوزه ویروس شناسی در بخش دیگر مصاحبه با ایسنا با اشاره به برخی اظهارنظر های غیرمستند در رابطه با تغییرات ویروس و منشاء و زمان رخداد آن، شرح داد: نکته حائز اهمیت این است که علم باید بر اساس شواهد باشد نه فرضیات! من معتقدم که اگر توالی ­هایی را از بیماران خرداد ماه ایران داشته باشیم، بهتر و دقیق تر می ­توانستیم در این باره صحبت کنیم، اما اینکه این ویروس جهش یافته از انگلستان وارد ایران شده یا نه، جای سوال دارد.

وی تاکید نمود: به عبارت دیگر، با توجه به جمعیت متراکم کشور ایران، ویروس می ­توانست به راحتی (به خصوص در خرداد ماه و ماه ­هایی که مردم کمتر رعایت می ­کردند) آزادانه در جمعیت انسانی بچرخد، بنابراین احتیاجی نیست که ویروس جهش­ دار از جای دیگری وارد کشور شده باشد و ممکن است این جهش ­ها بصورت مستقل ایجاد شده باشد. همان­گونه که جهش­ های ایجاد شده در آفریقا و انگلستان تقریبا تفاوت دارند.

پورکریم در این رابطه ادامه داد: این مساله نشان دهنده این است که ویروس­ ها در جا های مختلف تحت فشار سیستم ایمنی بدن جمعیت ­های مربوطه، جهش ­های مختلفی را تجربه نموده و این سویه ­ها بعدا به عنوان سوش غالب در جمعیت ­های مربوطه گسترش پیدا می ­کند؛ بنابراین قطعا برای انجام مقایسه علمی باید نمونه ­های ماه ­های قبل و ویروس جدا شده آن موقع با ویروس جهش یافته را توالی ­یابی نمایند.

وی اضافه نمود: به علاوه در این نوع مطالعات به توالی ­یابی گسترده احتیاج داریم و با انجام توالی­ یابی 10 تا 20 ویروس نمی­ توان به نتیجه دقیقی رسید، بلکه باید از کسری از افراد مبتلا در کل شهر ها نمونه گیری گردد؛ بنابراین برای انجام این تحقیقات و دستیابی به نتیجه قطعی امیدوارم که نمونه ­های ماه­های قبل حفظ و فریز شده و معدوم نشده باشند، چراکه تنها تحت این شرایط می ­توان نمونه ­ها را توالی­ یابی و معین کرد که در چه تاریخی این جهش­ ها اتفاق افتاده و چگونه در کشور پخش شده است، در این صورت می ­توان هم کل جهش ­های ویروس تا الان را در ایران نقشه برداری کرد و هم با جهش اخیر بریتانیا مقایسه درستی انجام داد؛ در غیر اینصورت اظهارات غیرمستند در حد فرضیه بوده است و تنها راه اثبات آن، انجام فرایند توالی ­یابی و دستیابی به نقشه جهش­ های ویروس در ایران است.

اقدامات و مداخلات لازم دولت­ ها برای مقابله با شرایط جدید

پورکریم همچنین با تاکید بر اینکه افراد جامعه و دولت ­ها برای مقابله با اپیدمی های این چنینی دارای وظایف و مسئولیت ­هایی هستند، گفت: مردم باید با پوشش ماسک به فرم صحیح، رعایت فاصله گذاری فیزیکی و عدم حضور در تجمعات حلقه انتقال ویروس را بشنمایند؛ بخصوص الان که قدرت انتقال ویروس افزایش یافته است. در این میان دولت ها نیز باید نسبت به بکارگیری راه حل های مناسب مانند جلوگیری از ازدحام جمعیت در وسایل نقلیه عمومی، شیفت­ بندی و انجام دور­کاری بخشی از کارکنان موظف و اقدامات بهداشتی شرایط را تسهیل نمایند.

نکات مهم در تدوین استراتژی واکسیناسیون کشور ها

وی با تاکید بر اینکه دولت ­ها همچنین برای تامین سلامت مردم باید برنامه واکسیناسیون را دنبال نمایند، اظهار کرد: دولت نه تنها باید از ساخت و فراوری واکسن بومی حمایت کند، بلکه احتیاجمند داشتن و تهیه استراتژی واکسیناسیون هستند؛ به این صورت که از امروز معین باشد که چه کسانی و در چه زمانی قرار است واکسینه شوند و از همین الان به این جمعیت دسترسی داشته و برای آن ها نوبت معین گردد تا به محض رسیدن واکسن دچار سردرگمی نشوند.

وی با تاکید بر اینکه همچنین باید یک برابری، مساوات و ارجحیت برای انجام واکسیناسیون در جمعیت معین گردد، ادامه داد: به عنوان نمونه اولویت اول با کسانی باشد که اگر واکسن به آن­ها نرسد، به دلیل داشتن بیماری ­های زمینه ­ای یا کهولت سن، در صورت ابتلا به کووید 19 فوت می نمایند و اولویت بعدی شامل افرادی باشد که در خط اول مبارزه با ویروس هستند یعنی کارکنان بخش درمان؛ در ادامه می ­توان افرادی با سنین و ریسک پایین ­تر را در این اولویت بندی قرار داد.

این استاد ویروس شناس با اشاره به سایر نکات مهم در تدوین استراتژی واکسیناسیون، عنوان نمود: نحوه فراخوانی جمعیت ­ها و اینکه چند مرکز و در کجا جهت انجام واکسیناسیون مستقر باشند نیز مهم است. همچنین جهت تامین زنجیره سرد برای واکسن ­های مربوطه، مطلعی از امکانات شهر های مختلف، بحث حمل و نقل واکسن و قدرت لجستیک شرکت ها دارای اهمیت است؛ همه این اطلاعات باید در هر استان و شهر به خوبی پیگیری و ظرفیت ­شناسی گردد.

پورکریم با بیان اینکه دولت ها باید تمامی ظرفیت­ ها را برای دریافت واکسن فعال نمایند، عنوان نمود: جامعه امروز در شرایطی است که باید سریع­تر واکسینه گردد و تنها موضوع مهم وارد کردن یک واکسن دارای تاییدیه FDA یا EMA است تا بتوان هر چه زودتر بخش آسیب ­پذیر جامعه را در برابر آن ایمن کرد؛ همزمان با آن هم می­ توان فاز بالینی واکسن ­های داخلی را پیش برد.

متخصص ویروس شناسی مؤسسه رگا (Rega) بلژیک در خاتمه با تاکید بر اینکه واکسن باید به صورت دنیای در دسترس همگان قرار بگیرد، بیان نمود: متاسفانه تحریم­ های ناجوانمردانه ­ای که از دسترسی کشور و مردم به درمان و دارو جلوگیری نموده، باید برداشته گردد. باید کوشش گردد تا سازمان دنیای بهداشت و سایر سازمان­ های دنیای مطلع شوند که جنگ و جدل ­های سیاسی دودش به چشم تمام مردم دنیا می ­رود؛ چراکه ما با یک پاندمی روبرو هستیم و اگر کشوری بخوبی واکسینه نگردد، یعنی ویروس در سطح دنیا کنترل نشده و نخواهد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 13 بهمن 1399 بروزرسانی: 13 بهمن 1399 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 599

به "چرا جهش اخیر کروناویروس مهم است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا جهش اخیر کروناویروس مهم است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید