پنج راز مهم درباره دلیل خراب شدن کیک بعد از پخت

به گزارش زرین گراف، کیک یکی از خوراکی های خوشمزه و محبوب در سراسر دنیاست. بسیاری از افراد علاقه دارند که در منزل و با دستور های امتحان شده یک کیک خوشمزه و عالی را تهیه نمایند؛ اما خیلی مواقع ممکن است با اینکه کاملاً مطابق دستور عمل نموده اید، کیک تان خراب گردد.

پنج راز مهم درباره دلیل خراب شدن کیک بعد از پخت

به گزارش فرادید، شاید خیلی از نکات مهم به نظر شما بی اهمیت باشد که با رعایت آن ها می توانید یک کیک عالی و بدون نقص را در منزل بپزید. توجه به کیفیت مواد اولیه، به دمای محیط رساندن مواد قبل از تهیه کیک، دمای فر، جنس قالب، میزان گیری دقیق مواد و... همگی از مواردی است که در صورت رعایت درست آن ها می توانید یک کیک عالی و خوشمزه را در منزل بپزید.

یکی از مسائل شایع در پخت کیک، فرو رفتن سطح کیک یا گنبدی شدن بیش از حد آن بعد از پخت است که ظاهر نازیبایی به کیک می دهد. ما می خواهیم در ادامه این مطلب به توضیح پنج علت اصلی که سبب بروز این مشکل می گردد، بپردازیم؛ پس با ما همراه باشید.

5 علت گنبدی شدن کیک

1 ـ یکی از دلایل مهم گنبدی شدن کیک زیاد بودن بیش از حد استاندارد دمای فر است. سعی کنید همیشه دمای فر را براساس دمایی که در دستور های پخت کیک آمده است، تنظیم کنید. به این نکته توجه داشته باشید که دمای فر های برقی با گازی فرق دارد و برای پخت کیک یکسان نیست. دما برای فر های برقی باید 15 تا 20 درجه نسبت به دمای فر گازی کمتر باشد.

2 ـ یکی دیگر از دلایل گنبدی شدن کیک بعد از پخت، اضافه کردن بیش از میزان آرد به مایه کیک است. توجه داشته باشید که میزان آرد باتوجه به جنسش فرق دارد و الزاما نباید به میزان ای که در دستور گفته شده است، آرد اضافه کنید؛ زیرا کیفیت آرد های موجود در بازار فرق دارد. به همین علت متناسب با کیفیت آرد ممکن است میزان آن کم تر یا بیش تر از میزانی گردد که در دستور گفته شده است؛ بنابراین موقع اضافه کردن آرد به این مسئله توجه داشته باشید. اگر دیدید مواد کیک درحال سفت شدن است و هنوز میزانی از آرد به جای مانده است؛ یعنی میزان آردی که اضافه نموده اید، کافی است و بقیه را اضافه نکنید.

اگر طبق دستور عمل کردید و احساس کردید مواد کیک هنوز به آن غلظتی که باید برسد، نرسیده است؛ یعنی باید کمی بیش تر آرد اضافه کنید؛ بنابراین شما همیشه میزان آردی را که در دستور گفته شده است، تهیه کنید. ممکن است این میزان باتوجه به کیفیت آرد کم یا زیاد گردد.

3 ـ مهمترین نکته که از گنبدی شدن کیک بعد از پخت جلوگیری می نماید، این است که نباید فر را از قبل بیش از حد داغ کنید. بعضی تصور می نمایند هرچه فر داغ تر باشد، برای پف کیک بهتر است. در صورتی که داغی بیش از حد فر موجب می گردد در همان لحظه اول که کیک وارد فر می گردد، دچار شوک گردد و کیک بیش از میزان بالا بیاید و از دورن خمیر بماند. پس کافی است که فر را تنها 20 دقیقه قبل از پخت کیک روشن کنید تا فر آرام آرام گرم گردد.

4 ـ یکی دیگر از دلایل گنبدی شدن کیک بعد از پخت این است که قالب را از مایه کیک پر کنید. توجه داشته باشید که از هر نوع قالبی که استفاده می کنید، باید به میزان دو سوم آن را از مایه کیک پر کنید و همیشه یک سوم قالب باید خالی باشد. اگر قالب را پر کنید، کیک شما یا بعد از پخت گنبدی می گردد و یا میزانی از آن داخل فر می ریزید و می سوزد.

5 ـ مهمترین نکته برای پخت هر نوع کیک این است که هرگز در فر را در 20 دقیقه اول پخت باز نکنید؛ زیرا 20 دقیقه اول زمان طلایی پخت کیک است و اگر در فر باز گردد، هوا وارد آن می گردد؛ درنتیجه کیک دچار مشکل خواهد شد.

5 علت فرورفتگی کیک بعد از پخت

1 ـ همانطور که در سطور بالا گفته شد، دمای فر در پخت یک کیک خوب و عالی تاثیر بسیار مهمی دارد. یکی از دلایل فرورفتگی و پف نکردن کیک این است که دمای فر کم باشد و یا فر سرد باشد. در این صورت کیک پف نخواهد کرد و حالت فرورفته پیدا می نماید. حتما به تنظیم دمای فر براساس دمای گفته شده در دستور پخت کیک و نوع فر که برقی یا گازی است، توجه کنید.

2 ـ یکی از مهمترین دلایل فرو روفتن و پف نکردن کیک استفاده از بکینگ پودر تاریخ مصرف گذشته است؛ بنابراین اگر در منزل بکینگ پودری دارید که مدت زیادی از آن استفاده ننموده اید، حتما تاریخ انقضای روی آن را چک کنید و از بکینگ پودر تازه بهره ببرید. بعلاوه بهتر است میزان بکینگ پودر را کاملا به میزان گفته شده در دستور اضافه کنید، نه بیشتر و نه کمتر.

3 ـ یکی دیگر از دلایل شایع فرو رفتن کیک بعد از پخت استفاده کم از مایعات هنگام درست کردن کیک است. معمولا کیک ها براساس دستوری که دارند، دارای شیر و روغن مایع یا آب میوه هستند. اگر این مایعات را کمتر از میزانی که در دستور گفته شده است، داخل مایه کیک بریزید، مایه کیک بیش از حد سفت می گردد؛ درنتیجه کیک بعد از پخت حالت خمیری پیدا می نماید؛ بنابراین حتما مایعات را به میزان ای که در دستور گفته شده است، اضافه کنید.

4 ـ یکی از نکات بسیار مهم برای پخت کیک استفاده از آرد گندم سبک است. آرد های سه صفر یا آرد های قنادی که در بازار موجود هستند، برترین گزینه برای پخت کیک و شیرینی محسوب می شوند. یکی از دلایل فرو رفتن کیک بعد از پخت استفاده از آرد های نانوایی یا آرد های سنگین برای تهیه کیک است. برای پخت یک کیک پوک و خوشمزه باید حتما از آرد مخصوص قنادی بهره ببرید.

5 ـ مهمترین نکته برای پخت هر نوع کیک این است که هرگز در فر را در 20 دقیقه اول پخت باز نکنید؛ زیرا 20 دقیقه اول زمان طلایی پخت کیک است و اگر در فر باز گردد، هوا وارد آن می گردد؛ درنتیجه کیک دچار مشکل خواهد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 19 مرداد 1402 بروزرسانی: 19 مرداد 1402 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 1467

به "پنج راز مهم درباره دلیل خراب شدن کیک بعد از پخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پنج راز مهم درباره دلیل خراب شدن کیک بعد از پخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید