پمپاژ ماده تاریک توسط ستاره غول آسای آلفای شکارچی

به گزارش زرین گراف، ستاره شناسان با پیش بینی احتمال بیرون پاشیدن ماده تاریک از ستاره آلفای شکارچی ممکن است راهی برای پیش بینی زمان انفجار این ستاره غول پیکر یافته باشند.

پمپاژ ماده تاریک توسط ستاره غول آسای آلفای شکارچی

به گزارش ایسنا و به نقل از آی ای، در اعماق هسته پرتحرک ستاره عظیم الجثه آلفای شکارچی نوعی فرضی از ماده تاریک به نام اکسیون (axion) ممکن است در حال دمیدن و بیرون ریختن به دنیا باشد که به دانشمندان پتانسیل یک کشف و پیشرفت غیرمنتظره در جستجوی مستمر برای یافتن شواهد مربوط به ماده تاریک را می دهد.

این یافته ها در تاریخ 20 آوریل در کنفرانس انجمن فیزیکی آمریکا ارائه شده است.

ستاره عظیم الجثه آلفای شکارچی یا ابط الجوزا یا شبان شبانه (Betelgeuse) دومین ستاره پرنور صورت فلکی شکارچی بعد از پای شکارچی و به طور میانگین دهمین ستاره درخشان آسمان شب است.

تجزیه و تحلیل های اخیر که به دنبال نشانه هایی از اکسیون ها است، فیزیک دانان را قادر ساخته است تا محدودیت های دقیق تری بر خصوصیات این اکسیون های فرضی بگذارند.

اکسیون (Axion) یک ذره بنیادی فرضی است که برای حل مشکل سی پی قوی در کرومودینامیک کوانتومی (اختصاری QCD) ارائه شده است. این ذره بار الکتریکی ندارد و اسپینش صفر است. برهم کنش این ذره، جاذبه و الکترومغناطیس است.

محققان می گویند، اشعه ایکسی که از آلفای شکارچی ساطع می گردد ممکن است به ماده تاریک اشاره داشته باشد.

آلفای شکارچی یک ستاره محبوب است که همگان می توانند آن را به عنوان یک نقطه قرمز روشن در آسمان در صورت فلکی شکارچی (Orion) ببینند. این ستاره همچنین در فاصله 520 سال نوری از زمین، تقریبا به ما نزدیک است. اما این ستاره غول پیکر در سال 2020 خبرساز شد، هنگامی که رفتار عجیب و غریب کم نور شدن آن، دانشمندان را به احتمال منفجر شدن آن به شکل یک ابرنواختر شدید غیرقابل تصور ظنین کرد.

در حالی که ستاره آلفای شکارچی داغ و عظیم است، همچنین می تواند به عنوان یک کاندیدای مناسب برای دانشمندان به منظور رصد اکسیون ها باشد که فیزیک دانان انتظار دارند جرم یک میلیونم یا یک میلیاردم یک الکترون را داشته باشند و ممکن است همان ماده تاریک مرموزی باشد که با وجود داشتن ماهیتی تقریباً ناشناخته، بسیار بیشتر از ماده معمولی در دنیا ما است.

اکسیون ها اغلب نباید با ماده مرئی یا معمولی تعامل داشته باشند، اما به گفته منجیائو شیائو فیزیکدان موسسه فناوری ماساچوست (MIT)، بعضی فرضیات تصور می نمایند که فوتون ها (ذرات نور) ممکن است در یک رابطه دو طرفه درون یک میدان مغناطیسی قوی به اکسیون ها تبدیل شوند و دوباره به حالت اولیه خود بازگردند. ستاره ها دارای هسته گرماهسته ای هستند و این آن ها را به مکانی عالی برای داشتن تعداد و سطح بسیار بالایی از فوتون و مغناطیس تبدیل می نماید.

شیائو اضافه کرد: جرم آلفای شکارچی 20 برابر خورشید ما است که می تواند آن را به آنچه ما آن را یک کارخانه اکسیون می نامیم، تبدیل کند.

اگر هسته آلفای شکارچی اکسیون فراوری می نماید، آن ها باید بتوانند از جاذبه ستاره فرار نمایند و به طور دسته جمعی به سوی ما جریان پیدا نمایند.

شیائو می گوید: اکسیون ها در تعامل با میدان مغناطیسی کهکشان راه شیری ممکن است دوباره در میدان پرتوی ایکس از طیف تابش الکترومغناطیسی به فوتون تبدیل شوند. آلفای شکارچی نباید نور اشعه ایکس زیادی ساطع کند، در حالی که این اتفاق بدان معناست که انتشار هرگونه اشعه ایکس از یک ستاره پیر می تواند وجود ماده تاریک را به شکل اکسیون ها نشان دهد.

تلسکوپ آرایه طیف سنجی هسته ای ناسا (NuSTAR) در فضا این امکان را به شیائو و همکارانش داده است تا به دنبال نشانه هایی از اشعه ایکس باشند که از آلفای شکارچی برمی خیزد، اما متأسفانه چیزی غیر از فرآیند های اخترفیزیکی معمولی مانند انتشار مقدار کمی اشعه ایکس که هنوز هم به طور مستمر فراوری می گردد، چیزی مشاهده نکردند. این در حالی است که یافته های جدید ارائه شده حاکی از آن است که اکسیون ها و فوتون ها حداقل سه برابر کمتر از آنچه دانشمندان تصور می کردند، تمایل به تعامل دارند.

جاشوا فاستر فیزیکدان MIT می گوید: اگر محققان اشعه ایکس مورد انتظار از یک ستاره را رصد نمایند، لزوماً به معنای واقعی بودن و وجود داشتن اکسیون ها نیست. با این وجود دانشمندان هنوز هم باید نشان دهند که این اشعه ها از منابع ماده غیر تاریک ساطع نمی شوند.

شیائو می گوید: دانشمندان هنوز هم ممکن است اکسیون های ماده تاریک را بیابند. هر وقت این اتفاق رخ دهد، ستاره شناسان شناخت ما از آلفای شکارچی را بسیار پیشرفت می دهند. علاوه بر این، اگر بتوانیم اکسیون های ماده تاریک را که از آلفای شکارچی می آیند، شناسایی کنیم، انتها ممکن است بتوانیم محاسبه کنیم که این ستاره غول آسا و پیر چه زمانی به ابرنواختر می رود.

منبع: فرارو
انتشار: 8 خرداد 1400 بروزرسانی: 8 خرداد 1400 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 821

به "پمپاژ ماده تاریک توسط ستاره غول آسای آلفای شکارچی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پمپاژ ماده تاریک توسط ستاره غول آسای آلفای شکارچی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید