هر کدام از شهرهای ایران چه سوغاتی دارند؟

به گزارش زرین گراف، هر یک از شهرهای ایران دارای آداب و رسوم خاص خودشان هستند و این در حالی است که با کمی گشت و گذار متوجه تنوع بالای سوغاتی در شهرهای ایران خواهید شد.

هر کدام از شهرهای ایران چه سوغاتی دارند؟

هر جامعه ای دارای قواعد و قوانین مربوط به خود است و کشور متمدن ما نیز از این قاعده مستثنی نیست. به عنوان مثال وقتی برای گردش و سرگرمی و مسافرت به یک شهر می رویم برای دوستان و اقوام خود از سوغاتی های آن شهر می آوریم که این کار هم سبب خشنودی اطرافیان می گردد و هم به اهالی آن شهر از نظر مالی نفع می رساند. با مجله گردشگری دلتا همراه باشید تا سوغاتی شهرهای مختلف ایران را بشناسید.

سوغاتی شهرهای مختلف ایران

اگر چه این روزها شرایط مالی ضعیف، دیگر این اجازه را نمی دهد که سوغاتی بخریم اما خرید یک هدیه کوچک نیز موجب خوشحالی دیگران و بعلاوه سبب آشنایی با شهر مورد نظر می گردد.

نوقای تبریز یکی از سوغاتی شهرهای مختلف ایران

اگر به تبریز مسافرت کردید حتما به قنادی ها و شیرینی فروشی ها سر بزنید و از شیرینی های نوقا، قرابیه، شکر پنیری خرید کنید و به عنوان سوغاتی برای عزیزانتان ببرید. علاوه بر شیرینی و فرش، کفش چرم، معرق و منبت نیز از هنر دست عزیزان تبریزی است.

سوغات اردبیل

وقتی نام اردبیل را می شنویم ناخودآگاه به یاد عسل خوشمزه و ناب و طبیعی اردبیل می افتیم. از سوغاتی های خوشمزه ای مثل حلوای زنجبیلی، حلوای سیاه و سفید و قچکورگی می توان به عنوان سوغاتی برای عزیزان هدیه ببرید.

سوغات آذربایجان غربی

ارومیه با نقل های خوشمزه اش شناخته شده و زبانزد خاص و عام است. از دیگر سوغاتی های خوشمزه ارومیه می توان به شیرینی های خوشمزه مانند سوجوق و نان های محلی و سنتی و عرقیجات اشاره نمود.

سوغات اراک

از جمله سوغاتی شهرهای مختلف ایران می توان به نان فطیر، انار، عسل و انگور اشاره نمود. البته این سوغاتی ها تنها شامل خوراکی های دلپذیر نیست بلکه در زمینه صنایع دستی مانند گیوه و فرش نیز دستی بر آتش دارد.

سوغات شهر کرد

گز از سوغاتی های بسیار خوشمزه شهرکرد نیز است. از دیگر سوغاتی های این شهر می توان به قره قورت و بادام درختی و عسل نیز اشاره نمود. از جمله دست سازه های شهرکرد می توان به گلیم، قالی و گبه اشاره نمود.

سوغات اهواز

خوزستان از استان های جنوبی و زیبا با مردمانی خونگرم و مهمانواز است و چون در یک منطقه گرمسیری واقع شده دارای خرماهای بسیار لذیذ و خوشمزه است. از دیگر سوغاتی های اهواز کلوچه را می توان نام برد که در شهرهای شوشتر و دزفول پخته می گردد.

سوغات ایلام

ایلام از جمله استان های زیبای کشورمان است که شیرینی های خوشمزه اش هم معرف همگان است از جمله این شیرینی های خوشمزه کله کنجی، بژی برساق، حلوای بگل را می توان نام برد و نان های متنوع مانند نان گرده و نان ساج نیز از سوغاتی های خوشمزه ای است که بسیار لذیذ و ترد هستند.

سوغات تهران

بر خلاف شهرهای دیگر سوغاتی خریدن از تهران بسیار آسان و بی دردسر است چرا که نمی توان یک چیز خاصی را به عنوان سوغاتی خاص تهران مد نظر قرار داد و جالب اینکه می توانید تمام سوغاتی های نقاط مختلف کشور را در تهران بخرید.

سوغات سنندج

سوغاتی های سنندج به دو گروه خوراکی و صنایع دستی تقسیم می گردد. شیرینی های خوشمزه ای که مختص این استان است عبارت اند از: بادام سوخته، شیرینی کنجدی، سقز، نان برساق که در گروه خوراکی های خوشمزه جای می گیرند.

سوغات بیرجند

سوغاتی های اغلب استان های کشورمان در دو گروه خوراکی و صنایع دستی طبقه بندی می شوند. سوغاتی خوراکی شامل زرشک، زعفران، انار و عناب است و صنایع دستی هم شامل قالی بافی، ترکه بافی و برک بافی هستند.

سوغات قم

از جمله سوغاتی شهرهای مختلف ایران نان خوشمزه کسمه قم است. البته مردم با استعداد و هنرمند قم در زمینه فرش و قالی بافی نیز حرفی برای گفتن دارند. در سفر قم علاوه بر خرید سوهان برای عزیزانتان، فرش و قالی هم یادتان نرود.

سوغات همدان

همدان به علت آب و هوای سردش سوغاتی های خاصی دارد، سوغاتی هایی از قبیل شیره که برای مواجهه با سرما بسیار انرژی بخش است. از دیگر سوغاتی های همدان می توان به آثار چرمی، گلیم، ظروف سفالی و آبگینه نیز اشاره نمود.

قطعا شهرهای ایران بسیار زیاد هستند و اشاره به تمام این سوغاتی ها در یک مطلب نمی گنجد. در مطلبی دیگر به موارد دیگر از سوغاتی های شهرهای ایران اشاره خواهیم کرد.

پیشنهاد مطالعه: برای تماشا مطالب بیشتر از گردشگری جاذبه ای اسرارآمیز در چالوس که ندیده اید را بخوانید.منبع: پیام دلتا
انتشار: 13 اسفند 1401 بروزرسانی: 13 اسفند 1401 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 1405

به "هر کدام از شهرهای ایران چه سوغاتی دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر کدام از شهرهای ایران چه سوغاتی دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید