موفقیت دانشجویان ایرانی در لیگ ایده پردازی سازمان جهانی گردشگری

به گزارش زرین گراف، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای منتشر شده، موفقیت دانشجویان ایرانی در لیگ ایده پردازی سازمان جهانی گردشگری صورت گرفت.

موفقیت دانشجویان ایرانی در لیگ ایده پردازی سازمان جهانی گردشگری

یک گروه از دانشجویان ایرانی با ایده ای برای حل معضلات روستای توریستی و صنایع دستی قاسم آباد گیلان به مرحله نهایی لیگ ایده پردازی سازمان دنیای گردشگری در سال 2021 راه یافتند.

هفتاد و هشتمین نشست از ششمین دوره سلسله نشست های منظره صنعت گردشگری در ایران به انگیزه معرفی ایده و اعضای گروه گردشگری دانشجویی Rt adventures دانشگاه گیلان که به مرحله نهایی لیگ ایده پردازی سازمان دنیای گردشگری سال 2021 با موضوع گردشگری روستایی راه یافته اند، به صورت مجازی برگزار گردید.

صدرا عمویی، دبیر ششمین دوره سلسله نشست های منظره صنعت گردشگری در ایران اظهار کرد: سازمان دنیای گردشگری سال 2020 را به نام گردشگری و توسعه روستایی معین کرد، نظر به این موضوع دو رویکرد اصلی شامل برگزاری مسابقه ایده پردازی با موضوع گردشگری روستایی (Rural Tourism) و دیگر اجرای طرح ابتکاری معرفی برترین دهکده های گردشگری در دنیا در این سازمان، در پیش گرفته شد. در مسابقه نخست، بیش از هزار تیم شرکت داشتند که خوشبختانه گروه گردشگری دانشجویی Rt adventures دانشگاه گیلان به عنوان صد و پنجاه و پنجمین تیم و ارائه دهنده راه چارهی برای چالش های گردشگری روستایی به مرحله بعد راه یافت.

وی یادآور شد: در زمینه معرفی برترین دهکده های گردشگری نیز سه روستای برندیق (استان اردبیل)، خرانق (استان یزد) و لارک (استان هرمزگان) از سوی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی معرفی شده بودند که متأسفانه این سه روستا در لیست دنیای روستاهای نمونه گردشگری قرار نگرفتند.

عمویی ادامه داد: به باور ما یکی از برترین کارنمودهای دانشگاه و گروه های علمی مربوط به گردشگری، یاری به حل مسائل مربوط به جوامع میزبان محلی و روستاهای کشور از منظر معیارهای سازمان دنیای گردشگری مانند حفاظت از منابع فرهنگی و طبیعی روستاها برای ترویج گردشگری، بکار بستن مبانی توسعه پایدار در روستاها، پایداری زیست محیطی، مسائل مربوط به زیرساخت ها، ایمنی و مدیریت یکپارچه روستاهای مقصد گردشگری و مانند آن است.

دکتر مهدی حسام، استادیار رشته گردشگری دانشگاه گیلان و سرپرست گروه Rt adventures گفت: زمانیکه سازمان دنیای گردشگری ایده چنین مسابقه ای را داد، در ابتدا شاید کمی از نگاه ما دور بود که بخواهیم در چنین مسابقه ای شرکت کنیم و بتوانیم رتبه ای در این مسابقه کسب کنیم، اما پس از مطرح کردن این تصمیم با دانشجویان، نهایتا هفت نفر از برترین دانشجویان گردشگری دانشگاه گیلان به صورت خودجوش تصمیم گرفتند این کار را انجام دهند.

او با اشاره به شرایط سخت کرونا و غیرحضوری بودن دانشگاه ها و بعلاوه پراکندگی دانشجویان در شهرهای مختلف اضافه کرد: نهایتا با برگزاری جلسات متعدد مجازی، روستاهای بسیاری مورد آنالیز نهاده شد. با توجه با انتخاب موضوع چالش روستایی و ارائه پیشنهادات مختلف، انتها روستای قاسم آباد به دلایل مختلفی از جمله ثبت دنیای چادرشب بافی در این روستا و آشنایی کامل دانشجویان با آن انتخاب شد. جلسات و کارگاه های آموزشی متعددی درباره نحوه شرکت و معرفی محورهای مناسب و تاکیدشده از سوی سازمان دنیای گردشگری نیز برگزار گردید.

استادیار رشته گردشگری دانشگاه گیلان با ارائه توضیحانی درباره چگونگی تبدیل ایده به طرح همسو با قالب و شاخص های سازمان دنیای گردشگری گفت: مسائل روستای قاسم آباد به عنوان روستایی که ثبت دنیای شده بود، احصا شد. ایده هایی که دانشجویان داشتند برای حل این مسائل به صورت کلی مطرح شد و در مجموع راه چارهی جامع برای حل این مسائل در راستای گردشگری روستایی مطرح شد. راه چاره مدنظر ما برای مسائل این روستا با رویکرد گردشگری بود. یکی از مسائل اساسی روستای قاسم آباد و البته کل استان گیلان و حتی مازندران مبحث زباله است. تغییر کاربری اراضی در قاسم آباد به شدت قابل مشاهده است. بعلاوه شاهد از بین رفتن اصالت های فرهنگی قاسم آباد هستیم.

او اضافه کرد: از این مسائل میتوان متوجه شد که راه چاره ها رنگ و بوی فرهنگی و محیط زیستی به خود گرفته است که می توانست بخشی از این مسائل را حل نماید، بنابراین با توجه به تجربه ای که سازمان میراث فرهنگی استان گیلان در حوزه ثبت دنیای این روستا داشت، ما هم سعی کردیم از آن تجربیات استفاده کنیم. نکته قابل تأمل، مشارکت مردم و مسئولان روستا در این زمینه بود.

حسام ادامه داد: طرحی به عنوان توسعه مالی و اشتغالزایی روستاهای استان گیلان ارائه شد که اساس آن مشارکت مردم بود و در خیلی از روستاهای ایران نیز انجام شد. ما 14 روستا را مطالعه کردیم و نظرات مردم و مسؤولان روستا را آنالیز کردیم و انتها از ایده ها، احتیاجها و راه چاره های خلاقانه مردم محلی، مجموعه ای از راه چاره ها پدید آمد که شاید سرتیتر آنها، مسائل محیط زیستی و فرهنگی و احتیاج شدید مردم محلی به آموزش های فرهنگی بود. برای مثال، در بعضی از این روستاها همانند روستای توسکا به علت آموزش های محیط زیستی که مردم دیده بودند مشکل بازیافت زباله های تر و خشک رفع شده بود و این مسأله به چهره روستا و گردشگرپذیری آن یاری شایانی نموده بود.

در ادامه این نشست که به همت مرکز علمی فرهنگی گردشگری دانشجویان ایران وابسته به جهاد دانشگاهی برگزار گردید، هر یک از دانشجویان گروه گردشگری Rt adventures دانشگاه گیلان، درباره شرکت در لیگ ایده پردازی سازمان دنیای گردشگری، کم و کیف همکاری در گروه دانشجویی، دغدغه های مربوط به گردشگری روستایی، ضرورت حفظ اصالت روستاها و جلوگیری از تغییر کاربری های اراضی، برنامه های تحصیلی آینده دانشجویان در حوزه گردشگری، ابعاد و آثار حضور در این رویداد دنیای و ظرفیت های گردشگری روستایی در استان گیلان طرح دیدگاه و اظهارنظر کردند. آنیتا طیب نژاد، پانته آ روغنگیرها، سحر کریمی، ستاره مزجینی، محدثه احمدی و مائده حاجی پور از دانشجویان دانشگاه گیلان و دیگر اعضای این گروه گردشگری هستند.

منبع: همگردی
انتشار: 2 بهمن 1400 بروزرسانی: 2 بهمن 1400 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 1121

به "موفقیت دانشجویان ایرانی در لیگ ایده پردازی سازمان جهانی گردشگری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موفقیت دانشجویان ایرانی در لیگ ایده پردازی سازمان جهانی گردشگری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید