معرفی امامزاده ازناو (ع) در استان همدان

به گزارش زرین گراف، امامزاده ازناو یا امامزاده عین و غین مربوط به دوره سلجوقیان است. بنای امامزاده غین هم به سبک مغولی ساخته شده است.

معرفی امامزاده ازناو (ع) در استان همدان

به گزارش ، امامزاده ازناو، امامزاده عین و غین، عکس های امامزاده ازناو در 40 کیلومتری شهر فامنین و بر بلندای تپه ای در جنوب شرق روستای ازناو، امامزاده عین و غین (امامزاده ازناو) به چشم می خورد.

امامزاده ازناو یا امامزاده عین و غین مربوط به دوره سلجوقیان است. این اثر در تاریخ 21 اردیبهشت ماه 1376 با شمارهٔ ثبت 1867 بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

امامزاده عین با پلانی مربع و با ابعاد 10 در 10 متر از آجر ساخته شده و درب ورودی امامزاده در سمت شمال بنا واقع شده است که با تزئینات آجرکاری زیبا در نمای بیرونی، بنا را با طرح های چلیپایی و گلبرگ آراسته اند. نمای داخلی بنای امامزاده عین که به زمان سلجوقی تعلق دارد عاریاز هر گونه تزئیناتی است و ارتفاع این امامزاده به 13 متر می رسد.

در فاصله 20 متری شمال غربی امامزاده عین بنایی دیگر دیده می شود که با نام امامزاده غین می شناسند و فاقد هر گونه کتیبه ای در بناست؛ امامزاده غین را به صورت چهار ضلعی و با مصالحی، چون سنگ لاشه و ملات گِل با گنبدی کم خیز ساخته اند. این بقعه را باتوجه به سنگ قبر یافت شده در کنار بنا که بر روی آن اسم امامزاده غین حک شده است به عزالشرف از سادات حسنی نسبت می دهند.

بنای این امامزاده هم به سبک مغولی ساخته شده است در نزدیکی امامزاده قبر هایی دیده می شوند. قبرستان روستا روی همین تپه واقع شده است و انواع سنگ قبر ها با خطوط و نقوش مختلف در آن وجود دارد.

امامزاده ازناو یا امامزاده عین و غین در شهرستان همدان، بخش فامنین ـ روستای ازناو واقع شده است.

منبع: بیتوته

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 12 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 228

به "معرفی امامزاده ازناو (ع) در استان همدان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی امامزاده ازناو (ع) در استان همدان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید