شرایط اتصال به مراکز تبادل داده تسهیل شد

به گزارش زرین گراف، معاون راهبردی و توسعه بازار رگولاتوری اظهار داشت در راستای تقویت مدل مالی شبکه ملی اطلاعات و حمایت از محتوای داخلی، تسهیل شرایط و کاهش تعرفه اتصال به مراکز تبادل داده (IXP)، در مصوبه 4-310 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تصویب شد.

شرایط اتصال به مراکز تبادل داده تسهیل شد

علی محمد منتظری گفت: با توجه به ابلاغ طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات مصوب شورای عالی فضای مجازی و رشد و توسعه پلتفرم ها، کاربردها و محتواهای داخلی، مصوبه 2-214 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات با موضوع ارایه خدمات peering در مراکز تبادل داده (IXP) شرکت ارتباطات زیرساخت، بازنگری شد.

بنا به اطلاع سازمان تنظیم مقررات ارتباطات، وی در تشریح مصوبه 4-310 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، بیان نمود: مطابق با مدل مالی تدوین شده، در مصوبه جدید اشخاص حقوقی ایرانی مجاز هستند مراکز تبادل داده (IXP) ایجاد نمایند و شرکت ارتباطات زیرساخت نیز برای به ایجاد و نگهداری این مراکز در چارچوب طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات موظف شده است.

معاون راهبردی و توسعه بازار رگولاتوری اضافه کرد: علاوه بر این، تمام اشخاص حقوقی ایرانی با داشتنAS Number مستقل، مجاز به اتصال و تبادل ترافیک بر بستر IXP هستند. بنابراین تمام صاحبان محتوا، پلتفرم ها، پیغام رسان ها و فراهم نمایندگان خدمات پایه کاربردی شبکه ملی اطلاعات می توانند با اتصال به مراکز IXP برای تبادل و peering پهنای باند محتوای خود با دارندگان پروانه و یا سایر اشخاص اقدام نمایند.

منتظری گفت: مصوبه جدید با توجه به رشد محتوای داخلی و احساس احتیاج و تقاضا برای دسترسی پورت های با ظرفیت بالاتر تدوین شده است و علاوه بر افزایش سطوح ظرفیت اتصال در مصوبه تا صد گیگابیت بر ثانیه، تعرفه اتصال به مراکز IXP نیز بین 50 تا 75 درصد کاهش یافته است که این موضوع در مزیت بخشی مالی به پهنای باند محتوای داخلی، تاثیر قابل توجهی دارد.

وی با اشاره به اینکه مصوبه 2- 214 در سال 94 برای حمایت از توسعه محتوا و کاربرد داخلی، شکل گیری اقتصاد مراکز داده در کشور، افزایش سهم چرخش محتوا، مشخص مقررات و تعرفه ارایه خدمات peering در مراکز تبادل داده (IXP) تصویب شده بود، تاکید نمود: پس از تصویب این مصوبه بود که با راه اندازی مراکز تبادل داده توسط شرکت ارتباطات زیرساخت، مزیت بخشی ترافیک داخلی نسبت به ترافیک بین الملل در شبکه ملی اطلاعات محقق شد و در نتیجه شاخص های کیفیت دسترسی به محتوا و پهنای باند داخلی بهبود یافت.

معاون راهبردی و توسعه بازار رگولاتوری بیان نمود: در حال حاضر به منظور حمایت موثر، کارآمد و با رویکرد مالی صحیح و متناسب با طرح کسب وکار هر یک از بازیگران موجود در چرخه محتوا، با همکاری مرکز ملی فضای مجازی دو مدل درآمدی بر بستر شبکه های ارتباطی تدوین شده است که پس از طرح و تصویب در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به واسطه آن زنجیره مدل مالی محتوای داخلی تکمیل می گردد.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 31 فروردین 1400 بروزرسانی: 31 فروردین 1400 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 755

به "شرایط اتصال به مراکز تبادل داده تسهیل شد" امتیاز دهید

1 کاربر به "شرایط اتصال به مراکز تبادل داده تسهیل شد" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط اتصال به مراکز تبادل داده تسهیل شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید