سریع ترین روش درمان سرفه خشک و خلط دار

به گزارش زرین گراف، درمان سرفه امکان پذیر است و البته سرفه ها هم چند گونه هستند که ممکن است به صورت خشک یا عفونی باشد.

سریع ترین روش درمان سرفه خشک و خلط دار

سرفه یک بازدم انفجاری است که سبب پیدایش یک مکانیزم محافظتی طبیعی جهت پاک نمودن مجاری تنفسی از ترشحات و اجسام خارجی می شود.

برونش ها و نای آنقدر به لمس سبک حساس هستند که مقادیر بیش از حد ماده خارجی یا هر دلیل تحریکی دیگر موجب شروع رفلکس سرفه می شود. حنجره و کارینا (محلی که در آن نای به دو برونش تقسیم می شود) بسیار حساس هستند و برونشیول های انتهایی و حتی حبابچه ها به محرک های شیمیایی سوزانده از قبیل دی اکسید گوگرد و گاز کلر حساس هستند.

دلایل ایجاد سرفه

سرفه می تواند دلایل متعددی داشته باشد از جمله:

- ترشحات اضافی مجاری هوایی، ریه و ...

- قرار گرفتن در مقابل مواد شیمیایی که سبب تحریک ریه شده و التهاب مجاری را در پی دارد

- ابتلا به برخی بیماری ها مانند سیاه سرفه، آسم، آبسه های ریوی، پنومونی و بیماری های قلبی

- مصرف دارو های مهار نماینده آنزیم مبدل آنژیوتانسین در بیماران قلبی

یا سرفه در اثر مکانیزم حفاظتی ریه علیه اجسام خارجی ای که به وسیله استنشاق (دود سیگار، گرد وغبار و …) یا ترشحات مجاری هوایی فوقانی، شیره معدی و اجسام خارجی دیگر که وارد ریه می شوند، شروع می شود. زمانی که سرفه به دلیل ترشحات مجاری هوایی فوقانی و شیره معدی پدید می آید، امکان دارد عامل اولیه ناشناخته به جای مانده و سرفه بطور مرتب ادامه یابد. قرار گرفتن طولانی مدت در برابر برخی محرک ها، سبب التهاب مجاری هوایی شده و سبب تشدید سرفه می شود. هر بیماری ای که به التهاب، تنگی یا تحت فشار قرار دادن مجاری هوایی بینجامد می تواند با سرفه همراه باشد.

چه زمانی می توان گفت که یک سرفه خطرناک است؟

سرفه بیماری نیست، بلکه هشدار است. مثلا فرض کنید نوجوانی ده ساله داریم که سرفه می نماید، اماتب ندارد و مشکلش با بی اشتهایی و کاهش وزن همراه نیست و در کل فرد سرحالی است، اما هنگامی که برخی مواد غذایی مانند چیپس را می خورد، سرفه اش بیشتر می شود.

از این جهت می فهمیم سرفه های این نوجوان خطرناک نیست و بیشتر جنبه حساسیت دارد که درمان ساده ای برای آن در نظر گرفته می شود، اما هنگامی که همراه سرفه تب داشته باشید یا از پره های بینی برای انجام آن، بهره ببرید یا آن که به شدت قلب تان بتپد، احتمالا مبتلا به آنفلوآنزا هستید که ممکن است خطرناک باشد؛ بنابراین بسته به نوع علائم همراه با سرفه، اندازه خطرناک بودن آن تشخیص داده می شود.

گاهی بچه ها شب هنگام به سرفه می افتد یا آن که تعداد سرفه هایشان بیشتر از قبل یا صبح هنگام، علائم سرفه ناپدید می شود. آیا می توان گفت که سرفه های شبانه با سرفه های روزانه تفاوت دارد؟

سرفه از بابت زمان بروز آن اهمیت خاصی ندارد و نمی توانیم بگوییم سرفه شب هنگام خطرناک تر از سرفه های صبحگاهی است؛ بنابراین بروز این عارضه در ساعات مختلف شبانه روز اهمیتی ندارد بلکه منشا آن باید مورد آنالیز قرار گیرد.

سرفه و عوارض آن

سرفه می تواند باعث ایجاد درد در دیواره قفسه سینه و دیواره شکم، بی اختیاری ادراری و خستگی. برخی وقت ها، حملات سرفه می تواند سبب سنکوپ شود که این امر می تواند در اثر فشار بسیار مثبت داخل قفسه سینه و آلوئل، کاهش بازگشت وریدی و کاهش برون ده قلبی صورت بپذیرد. با وجود آنکه در بیمارانی که از سایر جهات سالم هستند، سرفه می تواند سبب شکستگی دنده شود، اما وقوع این عارضه احتمال وقوع شکستگی های پاتولوژیک ناشی از میلوم مولتیپل و استئوپروز را افزایش می دهد.

انواع سرفه

سرفه خشک که هیچ گونه ترشح خاصی ندارد

سرفه خلط دار که همراه با ترشحاتی است

راه های پیشگیری

- نباید در فضای داخل خانه دخانیات مصرف شود. برخی از افراد فکر می نمایند اگر در داخل خانه و نزدیک به پنجره با راه های خروجی هوا سیگار بکشند، دودش پخش نخواهدشد؛ این فکر کاملا اشتباه است. دود سیگار در خانه می ماند و آلوده نماینده است.

- نباید حیوان خانگی را داخل خانه نگهداشت. چون محیط بسته منزل اجاره تهویه مناسب را نمی دهد و و جود حیوانات آلرژی زا و آلوده نماینده هوای خانه است.

- باید آشپزخانه ها بسته باشند. آشپزخانه این بیشتر از آشپزخانه های بسته، هوای خانه را آلوده می نماید. زیرا دود ناشی از پخت و پز بر سینه می نشیند و آسیب رسان است. حتی باید هنگام آشپزی از ماسک استفاده کرد.

- نباید در منزل از شومینه استفاده کرد. چون وجود شومینه خود از علل آلودگی هوای خانه بوده و دود ناشی از آن برای سیستم تنفسی مضر است.

- باید پس از استحمام در حمام را ببندید. اگر در حمام هایی که پس از استفاده باز بماند، آلودگی و رطوبت را به محیط منزل انتقال می دهد.

- باید در اتاق هایی که کامپیوتر قرار گرفته تهویه مناسب وجود داشته باشد. فن موجود در سیستم کامپیوتر، سبب آلودگی هوای اتاق می شود.

درمان سرفه

سرفه تحریکی بدون خلط را می توان با تجویز یک داروی ضد سرفه که آستانه مرکز سرفه را افزایش می دهد، مهار نمود. چنین دارو هایی عبارتند از کدئین (15 میلیگرم، 4 بار در روز) یا دارو های غیر مخدر مانند دکسترومتورمان (15 میلی گرم، 4 بار در روز). این دارو ها با از هم گسیختن حملات همیشگی و طولانی مدت سرفه، سبب درمان غیر اختصاصی می شوند. البته یک سرفه خلط آور هیچگاه نباید مهار شود، زیرا احتباس خلط در نایژه ها، توزیع تهویه و هواگیری آلوئل ها و توانایی مقابله در عفونت را مختل می نماید.

درمان های خانگی

آویشن

یکی دیگر از روش های درمان سرفه خشک و شدید دم کردن آویشن و نوشیدن دم نوش آن است.

آناناس

یافته های علم پزشکی حاکی از آن است که آنزیم بروملین موجود در ریشه و میوه آناناس در درمان موثر است. اغلب این میوه های موثر در درمان، با کاهش مخاط گلو و روان شدن آن به بهبود یاری می نمایند.

عسل

یکی از موثرترین مواد غذایی در درمان سرفه عسل طبیعی است؛ عسل با تسکین دادن گلوی تحریک شده و صاف کردن غشای مخاطی سرفه را کاهش می دهد. عسل را می توان با موادی مانند فلفل، لیمو، شیر و دارچین ترکیب کرده و میل کنید.

پروبیوتیک ها

غذا ها و نوشیدنی های حاوی پروبیوتیک ها با دارا بودن میکروارگانیسم های خاصی در سلامتی و افزایش ایمنی و کاهش سرماخوردگی و سرفه ناشی از آن نقش مهمی دارند.

بخور آب گرم

استفاده از بخور آب فایده های زیادی دارد و با برطرف گرفتگی بینی، مرطوب شده مجرا های تنفسی منجر به درمان سرفه می شود.

دم نوش های طبیعی

زنجبیل، پیازچه و عسل را به مدت 15 دقیقه بجوشانید و چندین بار در طول روز از آن میل کنید. این ترکیب در کاهش سرفه شدید موثر است.

دم نوش عناب و زنجبیل، جوشاندن چوب دارچین نیز بسیار مفید است.

ترکیب نعنا و ثعلب نیز می تواند برای درمان سرفه مفید واقع شود. برگ های نعنا با مرطوب کردن گلو و شکستن موکوس خاصیت شفابخشی دارد. هم چنین شما می توانید نعنا را به صورت چای و یا بخور استفاده نمایید و از اثرات مفید آن بهره مند شوید.

برگ آووکادو

این گیاه برای درمان بیماری دستگاه تنفسی مفید است. مطالعات نشان می دهد برگ های آن منجر به کاهش سرفه و عفونت های سینوزیتی می شود. این گیاه حاوی ماده فلاونوئید است که با مرطول نگه داشتن گلو سرفه را کاهش می دهد و از التهاب گلو می کاهد.

گل ختمی

این گیاه با خاصیت ضد التهابی و ضد سرفه نوشیدنی مفیدی برای درمان و بهبود بیماری است. گل ختمی را می توان جوشانیده و به صورت چای مصرف نمود. ترکیب موسیلاژی و نرم نماینده این گیاه در بهبود سرفه خشک موثر است.

منبع: برنا

منبع: فرارو
انتشار: 20 شهریور 1402 بروزرسانی: 20 شهریور 1402 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 1478

به "سریع ترین روش درمان سرفه خشک و خلط دار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سریع ترین روش درمان سرفه خشک و خلط دار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید