روسیه به سند هم پیمانی آنکارا-باکو واکنش نشان داد

به گزارش زرین گراف، به گزارش خبرنگاران به نقل از آپا، وزارت خارجه روسیه به امضای سند هم پیمانی میان ترکیه و جمهوری آذربایجان واکنش نشان داد. به همین دلیل، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه درباره این تفاهم نامه که تحت عنوان بیانیه شوشا شناخته می گردد؛ گفت: ما معتقدیم که روابط دو جانبه جمهوری آذربایجان و ارمنستان با طرف ثالث نباید با موضوع قره باغ آمیخته گردد و آخرین تماس باکو- آنکارا در سطح عالی را هم از این منظر نگاه می کنیم.

روسیه به سند هم پیمانی آنکارا-باکو واکنش نشان داد

بهترین تجربه سفر را با تور ترکیه تیر در خاطراتتان ثبت کنید. از استانبول زیبا تا آنتالیا رویایی و بالون سواری در شهرهای ترکیه تا کلی تفریح دیگر در انتظار شماست، خاطراتی از مردم مهمانواز ترکیه که همیشه در ذهن شما خواهد ماند.

زاخارووا در ادامه اضافه کرد: روابط دو جانبه در منطقه، به ویژه روابط نظامی، نباید علیه سایر کشورها باشد. روسیه از همه گام ها برای عادی سازی روابط بین باکو- ایروان و نیز گفتگوها بین ایروان- آنکارا حمایت می نماید.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه روسیه، همکاری در قفقاز جنوبی باید بر اساس حسن همجواری و البته با در نظر دریافت منافع همه کشورهای منطقه توسعه یابد.

در بخشی از بیانیه شوشا که 26 خرداد به امضای رجب طیب اردوغان و الهام علی اف رؤسای جمهور ترکیه و جمهوری آذربایجان رسید؛ می خوانیم: آذربایجان برای انتها دادن به حمله 30 ساله ارمنستان و آزادسازی سرزمین های اشغالی، حمایت ترکیه را گرامی می دارد. طرف ها در صورت بروز تهدید یا حمله به استقلال یا تمامیت ارضی هر یک از آنها توسط کشور ثالث یاری لازم را به یکدیگر ارائه خواهند کرد. طرفین برای حل و فصل مسائل امنیتی و ثبات منطقه ای و جهانی مشترکاً کوشش خواهند کرد.

همچنین در بیانیه شوشا تاکید شد که افتتاح کریدور زنگزور که ترکیه و آذربایجان را به یکدیگر متصل می نماید و خط آهن نخجوان-قارص، سهم مهمی در تحکیم روابط خواهد داشت.

طرف های بیانیه شوشا به نقش مهم ترکیه در فعالیت های مرکز مشترک ترکیه-روسیه در اراضی آزاد شده در جنگ قره باغ نیز تاکید کردند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 تیر 1400 بروزرسانی: 20 تیر 1400 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 887

به "روسیه به سند هم پیمانی آنکارا-باکو واکنش نشان داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه به سند هم پیمانی آنکارا-باکو واکنش نشان داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید