درمان ایدز؛ یک مورد تازه بهبودی پس از پیوند مغز استخوان

به گزارش زرین گراف، نتایج مطالعه ای که روز دوشنبه 20 فوریه در یک نشریه معتبر علمی منتشر شد بهبود کامل بیماری ایدز در یک فرد آلمانی پس از دریافت پیوند مغز استخوان به تایید رسیده است.

درمان ایدز؛ یک مورد تازه بهبودی پس از پیوند مغز استخوان

به گزارش یورونیوز، بر اساس نتایج این تحقیق، دیگر هیچ اثری از ویروس عامل بیماری ایدز پس از طی دوره درمان در بدن فرد آلمانی مبتلا به این بیماری دیده نمی شود.

مطالعه یاد شده در واقع به شکلی رسمی پرده از یک مورد تازه رهایی از ویروس اچ آی وی پس از پیوند مغز استخوان برمی دارد که جزئیات آن در نشریه معتبر نیچر مدیسین چاپ بریتانیا منتشر شده است.

بنا به گزارشی که در روزنامه لوفیگارو به چاپ رسیده، پیش از این تنها دو مورد مشابه بهبودی از بیماری ایدز مورد تایید قرار گرفته و در نشریات علمی توضیح آن داده شده بود.

یکی از این دو مورد به سال 2009 بر می شود که بیماری از برلین از بیماری ایدز شفا یافت و دیگری 10 سال بعد برای بیماری از لندن حاصل شد.

گفته می شود که دو مورد دیگر از بهبودی از بیماری ایدز طی سال گذشته در کنفرانس های علمی به تفصیل توضیح داده شد، اما تا به امروز جزئیات آن مجوز انتشار در نشریات علمی را دریافت ننموده است.

کنسرسیوم بین المللی IciStem که با مشارکت انستیتو پاستور این مطالعه را انجام داده در گزارش خود آورده است که سومین فرد شفا یافته به صورت تصادفی و پس از دریافت سلول های بنیادی برای درمان سرطان خون از ادامه درمان به منظور مقابله با ویروس اچ آی وی بی احتیاج شد.

بر اساس نتیجه این تحقیق، چهار سال پس از قطع درمان بیماری ایدز دیگر ذرات ویروسی یا مخزن ویروسی با قابلیت فعال شدن مجدد و نیز پاسخ های ایمنی در برابر ویروس در بدن بیمار مشاهده نشده است.

بیماران قبلی درمان شده همگی شرایط مشترک خاصی داشته اند. آنها از سرطان خون رنج می بردند و از پیوند سلول های بنیادی بهره مند شدند که سیستم ایمنی آنها را عمیقاً بازسازی و نوسازی نموده است.

فرد اهداکننده سلول های بنیادی به این بیماران از یک جهش نادر در ژنی به نام CCR5 برخوردار بوده است؛ این جهش ژنتیکی در واقع عامل اصلی ممانعت از ورود ویروس اچ آی وی به سلول ها قلمداد می شود.

به گفته یک محقق و متخصص بیماری های ویروسی که در نگارش مطالعه یاد شده مشارکت داشته سلول های ایمنی بیمار در طول پیوند مغز استخوان به طور کامل با سلول های اهدا کننده جایگزین می شود؛ این پدیده این امکان حذف اکثریت قریب به اتفاق سلول های عفونی را فراهم می نماید.

وی می افزاید: این یک موقعیت استثنایی است که همه عوامل دخیل از جمله برخوردار بودن فرد اهدا کننده از جهش ژنتیکی خاص به صورت همزمان دست به دست هم دهد تا این پیوند موفقیتی مضاعف در درمان سرطان خون و بیماری ایدز داشته باشد.

اگر موارد بهبودی اخیر برای غلبه آینده متخصصان بر ویروس اچ آی وی امیدبخش بوده است اما باید یادآور شد که پیوند مغز استخوان همچنان یک عمل بسیار سنگین و پرخطر قلمداد می شود و چنین پیوندی هنوز با بدن اغلب ناقلان ویروس سازگار نیست.

منبع: فرارو
انتشار: 3 اسفند 1401 بروزرسانی: 3 اسفند 1401 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 1401

به "درمان ایدز؛ یک مورد تازه بهبودی پس از پیوند مغز استخوان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان ایدز؛ یک مورد تازه بهبودی پس از پیوند مغز استخوان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید