خیانتها سد راه جهش تولید

به گزارش زرین گراف، در عصری که سرعت پیشرفت علوم و فناوری های مختلف به حد اعجاب انگیزی رسیده، شیوع ویروس کووید-19 که در مدت اندکی کل کشورهای جهان را درگیر و تا امروز نزدیک به یک میلیون نفر در جهان را مبتلا کرده به پدیده ای مهم و حیاتی تبدیل شده است.

خیانتها سد راه جهش تولید

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، حسام الدین برومند طی یادداشتی در روزنامه حمایت نوشت : در پی نامگذاری سال 99 به سال جهش تولید، کارشناسان و صاحبنظران در همین مدت کوتاه، نکات قابل توجهی را از زوایای مختلف پیرامون راهبرد استراتژیک اقتصاد قوی و اجرایی شدن جهش تولید مطرح کرده اند.

این یادداشت می کوشد بدون آنکه برای خود صلاحیتی جعل نماید و یا به تکرار کلیشه ها بپردازد؛ تنها یک تجربه درس آموز را یادآوری کند که احتمال دارد همچون اثر یک کاتالیزور به تحقق بخشیدن حرکت در جهت جهش تولید، شتاب ببخشد.

آن تجربه ای که شاید در این جهت کمتر مورد توجه قرار گرفته است؛ برگزاری دادگاه های ویژه برخورد با مفسدان مالی است که اوج آن در سال گذشته بود.

در این دادگاه ها به وضوح و به کرات مواردی را می توان یافت که چطور مفسدان مالی و دانه درشت ها تا یقه سفیدها به دلیل منافع شخصی و زیاده خواهانه، منابعی که باید صرف مقوله حیاتی تولید در کشور می شد را به جیب زدند! و در حق تولیدکننده واقعی(افسران جنگ نفسگیر مالی) خیانت و جنایت کردند!!!

یکی از خیانت ها و جنایت ها، دریافت تسهیلات غیرقانونی از بانکها بوده است. اگر نگاهی به محاکمه مفسدان مالی در دادگاه های ویژه داشته باشیم؛ اقرار متهمان از یکسو و افشای پشت پرده ترفندها و دسیسه های آنها توسط نماینده دادستان از سوی دیگر قابل تامل است که چگونه با زد وبند ،تسهیلاتی نجومی از بانک ها اخذ کرده و بجای اختصاص به تولید، صرف خودروهای لوکس و ملک های لاکچری شده است!

به عنوان نمونه در جلسه رسیدگی به پرونده متهمان عادلیان و احسان خادم (ششمین پرونده بانک سرمایه) به ریاست قاضی مسعودی، نماینده محترم دادستان نکات مهمی در تشریح سناریوها و ترفندهای متهمان برای اخذ تسهیلات غیرقانونی بیان می کند که به صورت خلاصه می توان بدین صورت فهرست کرد:

1- ارتباط گیری با مدیران خائن بانک سرمایه و پرداخت رشوه2- عدم اعتبار سنجی تسهیلات 3- ارایه ضمانت نامه های ضعیف و بعضا نامعتبر برای اخذ تسهیلات 4- عدم رعایت تشریفات قانونی

همچنین در دادگا ه های ویژه محاکمه مفسدان مالی مشاهده شد که برخی متهمان سناریوی کثیفی را دنبال کرده اند بدین ترتیب که از برخی بانک ها با رانتِ سفارش، تسهیلات نجومی و غیرقانونی اخذ کرده اند و بعد با بخشی از آن، ملک مرغوبی را خریداری کرده و با گذشت زمان و با استفاده از ترفند متقلبانه گران نمایی آن ملک، تمام بدهی خود به بانک را با همان ملک تسویه حساب می کردند!، این چیزی جز دزدی آشکار در پوشش به اصطلاح قانونی است؟!

به عنوان نمونه در یکی از جلسات دادگاه های ویژه در سال گذشته ، نکته تلخی که معین شد عبارت بود از : گران نمایی ملک 19میلیاردی به مبلغ 125میلیارد تومان برای تسویه بدهی بانک سرمایه!

بنابراین داستان تسهیلات پرمسئله و غیرقانونی بانک ها به یقه سفیدها، نورچشمی ها و دانه درشت ها که از منظر مردم به ازمابهترون شناخته می شوند؛ داستانی است که متاسفانه خسارات فراوانی به موضوع تولید زده است و نمونه های آن پرشمار و داستان مثنوی هفتاد من کاغذ است.

به موازات موضوع تسهیلات غیرقانونی مورد اشاره که جهت تولید را به سمت حرامخواری ، دزدی و دست اندازی به بیت المال منحرف می کند؛ جولان شرکت های کاغذی و صوری نیز از موانع سد راه تولید سالم و پاک است.

به عبارت دیگر شرکت های کاغذی و صوری بستر ساز وزیر ساخت فساد مالی در کشور و ضربه به منابع اختصاصی در جهت جهش تولید می باشد. این در حالی است که کارشناسان و صاحبنظران این شرکتها را سیاه چاله های مالی می دانند.

جالب اینجاست که در جلسات برگزاری دادگاه های ویژه مفسدان مالی، معین شد که بسیاری از این شرکت های کاغذی و صوری به نام کارتن خواب های بی نوایی است که روح شان هم از این بازی سوداگرانه و متقلبانه بی خبراست.

و بالاخره باید گفت راه اساسی و منطقی مقابله با جنایت ها و خیانت هایی چون تسهیلات غیرقانونی و نجومی از سوی بانکها و از طریق شرکت های کاغذی و صوری به مفسدان و زالو صفتانی که خون مردم را در شیشه کرده اند؛ اصلاح نظام بانکی و نظارت هوشمند و آنلاین است و از دادگاه های محاکمه مفسدان مالی در این زمینه باید درس گرفت تا در میدان عمل و به دور از شعار، جهت جهش تولید هموار گردد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 5 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 97

به "خیانتها سد راه جهش تولید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خیانتها سد راه جهش تولید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید