خوراکی های غیر گوشتی که آهن بدن را تأمین می نمایند

به گزارش زرین گراف، ایرنا/ بیش از یک قرن است که آهن به عنوان یک ماده مغذی ضروری شناخته شده با وجود دسترسی وسیع به مواد غذایی غنی از آهن در قرن 21، هنوز کمبود تغذیه ای آهن و کم خونی فقر آهن شایع ترین بیماری کمبود تغذیه ای در جهان است.

خوراکی های غیر گوشتی که آهن بدن را تأمین می نمایند

آهن یک عنصر معدنی است که در مقادیر جزئی در همه سلول ها یافت می گردد. این عنصر به خوبی توسط بدن نگهداری شده و هر روز 90 درصد آهن بازیافت شده و مجدداً استفاده می گردد و بقیه آهن به طور عمده از صفرا دفع می گردد.

برای حفظ تعادل آهن و تأمین 10 درصد اتلاف آن، آهن باید به وسیله مواد غذایی در دسترس بدن قرار گیرد که در غیر این صورت کمبود آهن ایجاد می گردد و فرد مبتلا به کم خونی فقر آهن می گردد.

فقر آهن در بچه ها، دختران نوجوان و زنان در سنین باروری شایع بوده و درمان کم خونی فقر آهن شامل تشخیص علت ایجاد ین نوع کم خونی، مکمل کمک آهن و رژیم غذایی حاوی آهن است.

در حال حاضر به دلیل شرایط مالی جامعه ترکیبات سبد غذایی بسکمک از خانوارها تغییر نموده و بعضی مواد غذایی از مصرف روزانه به مصرف هفتگی و بعضی از مصرف هفتگی به مصرف ماهانه تبدیل شده اند و همین امر امنیت غذایی را در بسکمک از خانوار ها به خصوص مناطق حاشیه شهر و استانهای محروم به خطر انداخته است.

افزایش قیمت همه اقلام مواد غذایی به خصوص گوشت قرمز، لبنیات و میوه طی یک سال گذشته باعث شده که سهم گوشت قرمز در سبد خرید خانوار محدود گردد.

گوشت قرمز منبع اصلی و خوب دریافت آهن در سفره خانوارهای ایرانی محسوب می گردد که آهن آن از نوع آهن هم است که جذب آن حدود 15 تا 35 درصد و زیست دسترسی بیشتری نسبت به آهن غیر هم دارد، آهن غیر هم در منابع گیاهی وجود دارد و جذب آن 2 تا 20 درصد است

منبع غنی آهن هم، جگر گاو است و به غیر از این ماده غذایی گوشت قرمز، زرده تخم مرغ و گوشت مرغ هم دارای آهن هم هستند اما مقدار آهن آن از جگر گاو کمتر است.

در حال حاضر با توجه به شرایط مالی جامعه بعضی خانوارها که قدرت خرید گوشت قرمز را ندارد یا به دلایلی مثل گیاه خواری نمی توانند گوشت قرمز یا جگر گاو یا تخم مرغ مصرف نمایند می توانند از منابع گیاهی حاوی آهن تا حد زیادی از احتیاج خود به این عنصررا تامین نمایند.

به عنوان مثال حبوبات مثل عدس، لوبیا چشم بلبلی، لوبیا سفید و سبزی هایی مثل شوید، جعفری، ترخون و جعفری منابع خوب آهن گیاهی هستند. همچنین در 100 گرم تخم ریحان 9/8 میلی گرم، پسته 14 میلی گرم، توت خشک 9/5 میلی گرم، بادام خشک 4/7 میلی گرم آهن وجود دارد که از منابع بسیار خوب آهن گیاهی هستند.

گندم یا عدس به صورت جوانه زده نیز از منابع بسیار خوب اهن محسوب می شوند که می توانید آنها را همراه سالاد با آبلیمو میل کنید و حتی از این جوانه ها به صورت تازه یا خشک شده در غذاهای بچه ها بهره ببرید. باید توجه داشت چون آهن منابع گیاهی از نوع فریک است برای افزایش جذب این نوع آهن، منابع گیاهی ذکر شده را با منابع ویتامین C مثل لیمو ترش یا نارنج باید مصرف کرد.

منبع: همگردی
انتشار: 26 آبان 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 446

به "خوراکی های غیر گوشتی که آهن بدن را تأمین می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خوراکی های غیر گوشتی که آهن بدن را تأمین می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید