خلاصه بازی آرژانتین 3 (4) ، (2) 3 فرانسه؛ خوشبختی مسی در فینال جنون آمیز

به گزارش زرین گراف، از ساعت 18:30 روز یکشنبه سوت شروع ملاقات فینال جام جهانی 2022 قطر بین تیم های ملی آرژانتین و فرانسه در استادیوم لوسیل به وسیله شیمون مارسینیاک داور لهستانی به صدا عایدی؛ ملاقاتی که پس از تساوی 3-3 در 120 دقیقه به ضربات پنالتی کشید و در این ضربات آرژانتین با نتیجه 4-2 برنده شد تا به سومین ستاره برسد.

خلاصه بازی آرژانتین 3 (4) ، (2) 3 فرانسه؛ خوشبختی مسی در فینال جنون آمیز

ترکیب آرژانتین و فرانسه برای فینال جام جهانی 2022

آرژانتین: امیلیانو مارتینس، ناهوئل مولینا (91- گونسالو مونتیل)، کریستین رومرو، نیکولاس اوتامندی، نیکولاس تالیافیکو (1+120- پائولو دیبالا)، انسو فرناندس، رودریگو دی پائول (102- لئاندرو پاردس)، الکسیس مک آلیستر، آنخل دی ماریا (64- مارکوس آکونیا)، خولیان آلوارس (102- لائوتارو مارتینس) و لیونل مسی

فرانسه: هوگو لوریس، ژول کونده، رافائل واران، دایوت اوپامکانو، تئو هرناندس (71- ادواردو کاماوینگا)، اورلین شوامنی، آدرین رابیو (96- یوسف فوفانا)، آنتوان گریزمن (71- کینگزلی کومن)، عثمان دمبله (41- رندال کولو موانی)، کیلیان امباپه و اولیویه ژیرو (41- مارکوس تورام)

گزارش بازی فینال جام جهانی 2022

نیمه اول

بازی را آرژانتین بهتر و روبه جلو آغاز کرد تا این که نخستین موقعیت خطرناک با شوت الکسیس مک آلیستر خلق شد؛ ضربه ای که در دقیقه 5 در آغوش هوگو لوریس آرام گرفت. پس از دقایقی فرانسه هم از لاک دفاعی خارج شد و خطایی که به دست آمده بود با ضربه سر اولیویه ژیرو در دقیقه 20 از بالای دروازه به بیرون رفت. البته داور خطای مهاجم خروس ها را هم پس از این ضربه گرفت. آلبی سلسته از رجحان اش با پنالتی ای که عثمان دمبله روی آنخل دی ماریا مرتکب شد، نتیجه گرفت. این ضربه را در دقیقه 23 لیونل مسی برخلاف جهت حرکت هوگو لوریس به گوشه چپ دروازه فرستاد. این اولین گل مسی در فینال جام جهانی به شمار می رفت. پس از گلزنی آرژانتین در حالی که به نظر می رسید فرانسه فشار را برای زدن گل تساوی بیشتر کند، برخلاف مسیر ملاقات این آلبی سلسته بود که به گل دوم هم رسید. فرار سریع الکسیس مک آلیستر در یک ضدحمله و پاس عالی او به آنخل دی ماریا با ضربه پای چپ دقیق وینگر باتجربه در دقیقه 36 به گل دوم تبدیل شد. دقیقه 41 دیدیه دشان که از شرایط بازی تیمش در نیمه نخست به شدت عصبانی بود دو تعویض انجام داد. او عثمان دمبله و اولیویه ژیرو را بیرون کشید تا رندال کولو موانی و مارکوس تورام را وارد میدان کند. اما در دقایق انتهای نیمه نخست خروس ها نتیجه ای از تغییرات شان نگرفتند و این نیمه با همان 2 گل رجحان آرژانتین به انتها رسید.

نیمه دوم

آرژانتین نیمه دوم را هم دفاعی آغاز نکرد و حتی برای این که گل سوم را بزند فشار هم آورد. دقیقه 49 شوت زیبای رودریگو دی پائول درست به جایی رفت که هوگو لوریس ایستاده بود. دقیقه 59 هم شوت پای چپ خولیان آلوارس را باز هم کاپیتان خروس ها مهار کرد تا شکست شان از اینی که هست سنگین تر نگردد. بازی به شکلی پیش می رفت که گویی فرانسوی ها فشاری که برای زدن گل احتیاج بود را نمی آوردند. اما خاتمه فرانسه از اندک موقعیت ها یک پنالتی گرفت و این ضربه را کیلیان امباپه در دقیقه 80 تبدیل به گل کرد تا امید به اردوی خروس ها برگردد. فقط 2 دقیقه بعد به یک باره فرانسه به بازی برگشت. در دقیقه 82 کیلیان امباپه با شوتی سرضرب پاس مارکوس تورام را به قلب آرژانتینی ها شلیک کرد و بازی را به تساوی کشاند. در ادامه فرانسه فرصت های خوبی برای تکمیل کردن کامبک داشت، اما برترین موقعیت نصیب لیونل مسی شد که در دقیقه 7+90 با شوتی تماشایی می توانست سقف دروازه فرانسه را فرو بریزد اما واکنش عالی هوگو لوریس مانع او شد تا 90 دقیقه با تساوی به انتها برسد.

وقت های اضافه

ملاقات در وقت های اضافه با احتیاط بیشتر و موقعیت های گل کمتر دنبال شد. لیونل اسکالونی با به زمین فرستادن لائوتارو مارتینس به جای خولیان آلوارس کوشش کرد تا خون تازه ای به رگ های تیمش تزریق کند. در آخرین دقیقه این نیمه دو ضربه پیاپی از لائوتارو مارتینس و گونسالو مونتیل را مدافعان فرانسه برگشت دادند. دقیقه 1+106 هم در موقعیت تک به تک لائوتارو باری دیگر پیروز به گگرددن دروازه فرانسه نشد. در ابتدای نیمه دوم وقت های اضافه مسی با شوتی زمینی می توانست دروازه لوریس را باز هم باز کند، ولی کاپیتان حریف در دقیقه 107 مانع او شد. خاتمه دقیقه 108 خود لیونل مسی دفاع خروس ها را به هم ریخت و بعد از این که شوت لائوتارو مارتینس را هوگو لوریس برگشت داد، خودش ضربه نهایی را از درون شش قدم زد. دقیقه 118 به طرزی عجیب شوت کیلیان امباپه به دست گونسالو مونتیل برخورد کرد تا شیمون مارسینیاک پنالتی دیگری برای خروس ها اعلام کند. امباپه این پنالتی را هم برخلاف جهت حرکت امیلیانو مارتینس گل کرد تا در فینال هت تریک نموده باشد. دقیقه 3+120 این بازی جنون آمیز و عجیب هردو تیم فرصت های عالی را از دست دادند. امیلیانو در موقعیت تک به تک ضربه رندال کولو موانی را گرفت و در سمت مقابل ضربه سر لائوتارو مارتینس با فاصله به بیرون رفت تا در نهایت این بازی به ضربات پنالتی بکشد.

ضربات پنالتی

ضربه اول فرانسه را کیلیان امباپه تبدیل به گل کرد. لیونل مسی هم ضربه اول آرژانتین را آرام گل کرد. سپس ضربه کینگزلی کومن را امیلیانو مارتینس به زیبایی گرفت. ضربه دوم آرژانتین را پائولو دیبالا زد و به قعر دروازه هوگو لوریس رفت. اورلین شوامنی زننده سومین پنالتی خروس ها بود که ضربه اش را به بیرون زد. سومین ضربه آرژانتین را لئاندرو پاردس به طرز خطرناکی زد اما با وجود این که لوریس دستش را به توپ زد، گل شد. رندال کولو موانی چهارمین ضربه فرانسه را گل کرد. ضربه چهارم آرژانتین را هم گونسالو مونتیل گل کرد تا آرژانتین بعد از 36 سال قهرمان جام جهانی گردد.

سومین قهرمانی آرژانتین در تاریخ جام جهانی اولین قهرمانی لیونل مسی بود که پس از این ملاقات برای همواره با جام جهانی وداع کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 2 دی 1401 بروزرسانی: 2 دی 1401 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 1368

به "خلاصه بازی آرژانتین 3 (4) ، (2) 3 فرانسه؛ خوشبختی مسی در فینال جنون آمیز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خلاصه بازی آرژانتین 3 (4) ، (2) 3 فرانسه؛ خوشبختی مسی در فینال جنون آمیز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید