خبرنگاران یکهزار و 256 پروژه توسعه محله ای در تهران در حال اجرا است

به گزارش زرین گراف، تهران-خبرنگاران- مدیر سیاستگذاری و برنامه ریزی راهبردی شهرداری تهران گفت: تا به امروز یکهزار و 256 پروژه توسعه محله ای با اعتبار بیش از یکهزار میلیارد تومان در مناطق 22 گانه شهرداری تعریف شده که 60 درصد از این پروژه ها در حال اجراست.

خبرنگاران یکهزار و 256 پروژه توسعه محله ای در تهران در حال اجرا است

به گزارش خبرنگاران از اعلام روز دوشنبه مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران، راضیه رضابیگی ثانی درباره آخرین فرایند اجرای پروژه های توسعه محله ای در سال 1399 گفت: فرآیند تعریف و اجرای پروژه های توسعه محله ای انعطاف پذیر است، معاونت برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران سال گذشته در چندین فاز مختلف لیست پروژه های توسعه محله ای را از مناطق 22گانه دریافت و بودجه آن را بررسی و ابلاغ کرد.

وی گفت: تا به امروز که لیست پروژه ها نهایی شده است، یکهزار و 256 پروژه توسعه محله ای با اعتبار بیش از یکهزار میلیارد تومان در مناطق 22 گانه شهرداری تعریف شده است و بیش از 500 پروژه با اعتبار 400میلیارد تومان نیز به معاونت های تخصصی برای اجرای متمرکز پروژه هایی مثل احداث بوستان، شهر امن، کوچه دوستی، پارکینگ های محله ای، محله دوستدار کودک تخصیص داده شده است.

رضابیگی ثانی افزود: از تعداد پروژه هایی که تعریف شده اند، حدود 60 درصد در حال اجرا هستند و حدود 40 درصد هم به این دلیل که مناقصه ها به نتیجه نرسیده و یا موانع حقوقی و مالکیتی داشتند هنوز به اجرا نرسیده اند.

مدیر سیاستگذاری و برنامه ریزی راهبردی شهرداری تهران اعلام نمود: با توجه به گزارش های بعضی از مناطق، پیش بینی می شود که بخش عمده ای از پروژه ها(بیش از 80 درصد) تا انتهای اردیبهشت 1400 که انتهای سال مالی است محقق خواهد شد.

وی افزود: پروژه های توسعه محلات از سال 1398 آغاز شد که برای نخستین بار 200 میلیارد تومان اعتبار ذیل ماده 23 برنامه سوم برای این پروژه ها در نظر گرفته شد، در همان سال با نظر اعضای شورای اسلامی شهر تهران در متمم بودجه این عدد به 370 میلیارد تومان رسید.

رضابیگی ثانی اظهارداشت:در سال 1399 برای نخستین بار دستورالعمل تعریف، اجرا و نظارت بر پروژه های توسعه محلات تهیه و ابلاغ شد و با نظر مثبت شورای اسلامی شهر تهران یکهزار و 960 میلیارد تومان اعتبار برای این پروژه ها مصوب شد.

مدیر سیاستگذاری و برنامه ریزی راهبردی شهرداری تهران گفت: هدف اصلی از تعریف و اجرای این پروژه ها کاهش شکاف برخورداری بین محلات شهر تهران بوده و بنابراین به لحاظ تعداد پروژه و میزان اعتبارات، گرایش پروژه های توسعه محله ای بیشتر به سمت مناطق کم برخوردار شهر بوده است.

وی افزود: بیشترین تعداد پروژه ها را منطقه 15 با یکصد و 15پروژه و کمترین تعداد پروژه ها را منطقه 4 با 29 پروژه داشته اند، به لحاظ اعتبارات هم، توزیع اعتبارات بیشتر به سمت مناطق نابرخوردار شهر بوده است و مناطق 18 و 14 بیشترین میزان اعتبار توسعه محله ای را داشتند.

رضابیگی ثانی، برنامه توسعه محلات را در سال 1398 یک رویکرد جدید بیان کرد و گفت: اقدامات خوبی در پروژه های توسعه محله ای انجام شده است که ایجاد تعدادی بوستان در محلات فاقد بوستان، تجهیز بوستان ها در محلات کم برخوردار، زمین های بازی بچه ها، احداث پاتوق های محله، مسیرهای دوچرخه، ایجاد و بهسازی پیاده روها، مناسب سازی فضاهای بی دفاع شهری، بهسازی محیطی و ساماندهی کالبدی جداره های محلات، دفع آب های سطحی که در بعضی محله ها مشکل جدی بود و...، بخشی از پروژه های تعریف شده در برنامه توسعه محلات بود.

مدیر سیاستگذاری و برنامه ریزی راهبردی شهرداری تهران با تاکید بر لزوم مشارکت شهفرایندان در تعریف و اجرای پروژه های توسعه محله ای افزود: قرار بود در دهه فجر از بخش مشارکت شهفرایندی در اپلیکیشن تهران من که مربوط به پروژه های توسعه محله ای است، رونمایی شود که این کار به تعویق افتاد ولی قرار است تا انتها فروردین انجام شود.

رضابیگی ثانی اظهارداشت: در این مکانیزم جدید، شهفرایندان اطلاعات محله و پروژه های جاری محله را از طریق اپلیکیشن تهران من دریافت می کنند از طرف دیگر این امکان فراهم شده تا شهفرایندان در انجام پروژه ها مشارکت مالی داشته باشند، در مورد پروژه اظهار نظر کرده و مساله شان را در مورد محله مطرح کنند.

منبع: ایرنا
انتشار: 13 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 13 اردیبهشت 1400 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 776

به "خبرنگاران یکهزار و 256 پروژه توسعه محله ای در تهران در حال اجرا است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران یکهزار و 256 پروژه توسعه محله ای در تهران در حال اجرا است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید