خبرنگاران حمایت از طرح های کشاورزی زمینه ساز توسعه و اشتغال پایدار است

به گزارش زرین گراف، مراغه - خبرنگاران - معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مراغه حمایت از طرح های کشاورزی را زمینه ساز توسعه و اشتغال پایدار دانست و گفت: ارایه تسهیلات به تولیدکنندگان و سرمایه گذاران بخش کشاورزی و برطرف مسائل آنها از اولویت های شهرستان است.

خبرنگاران حمایت از طرح های کشاورزی زمینه ساز توسعه و اشتغال پایدار است

حمید شکری روز یکشنبه در حاشیه بازدید از طرح های جهاد کشاورزی در بخش مرکزی مراغه به مناسبت هفته جهاد کشاورزی به خبرنگار خبرنگاران گفت: اقدامات جهاد کشاورزی شهرستان قابل تقدیر است و این سازمان با انجام کارهای عمومی و عام المنفعه و همچنین پرداخت تسهیلات سیل 98 در کوتاهترین زمان ممکن خدمات گسترده ای را در حوزه کشاورزی ارایه و عملیاتی نموده است.

وی در بازدید از سامانه ضدتگرگ در روستای آغاجری گفت: نصب سامانه ضد تگرگ در روستای آغاجری با اعتبار 85 میلیون تومان از محل تسهیلات سیل 98، یکصدهکتار از اراضی این روستا را تحت پوشش قرار می دهد.

شکری گفت: در روستاهایی که سامانه نصب شده طبق برآورد کارشناسان میزان خسارت تگرگ نزدیک به صفر بوده که این موضوع موجب رضایتمندی کشاورزان است.

وی در بازدید از طرح های کشاورزی اجرا شده در دیگر روستاهای بخش مرکزی گفت: گلخانه هیدروپونیک در روستای گل به مساحت سه هزار و 800 مترمربع و با اعتبار 680 میلیون تومان احداث شده است که از این میزان 20 درصد آورده شخصی و مابقی به صورت تسهیلات بوده است.

وی گفت: محصولات این گلخانه هیدروپونیک سبزی و صیفی جات است.

فرماندار مراغه به سیستم آبیاری قطره چهار هکتار از اراضی روستای زینق اشاره نمود و گفت: برای اجرای این سیستم 52 میلیون تومان از محل اعتبار دولتی و 32 میلیون تومان آورده شخصی هزینه شده است.

شکری دبی آن را چهار لیتر بر ثانیه بیان کرد و گفت: در این مجموعه برای 5 نفر اشتغالزایی مستقیم ایجاد شده است.

وی به دیگر پروژه کشاورزی اجرا شده در روستای زینق اشاره نمود و گفت: همچنین از محل اعتبارات سیل سال گذشته 200 میلیون تومان برای تسطیح و شن ریزی جاده بین باغات شهرک شیلات به طول یک کیلومتر هزینه شده است.

شکری به مزرعه پرورش ماهی سرد آبی که از سوی بخش خصوصی در روستای زینق به بهره برداری رسیده است اشاره نمود و گفت: عملیات احداث این مزرعه در خردادماه سال گذشته با ظرفیت 25 هزار تن در سال در اراضی روستای زینق آغاز و در بهمن ماه آماده رها سازی بچه ماهی شده است.

وی گفت: کل تسهیلات پرداخت شده از سوی بانک 825 میلیون تومان و سهم آورده 220 میلیون تومان بوده است.

وی در بازدید از تعاونی دامداران شهرستان مراغه گفت: این تعاونی با بیش از از بیش 500 دامدار با تعداد دام سنگین بیش از هشت هزار راس در سال 98 تاسیس شده است.

فرماندار مراغه ادامه داد: این تعاونی نسبت به اخذ سهمیه سبوس و کنسانتره یارانه ای از جهاد کشاورزی و اداره صمت شهرستان اقدام و به دامداران توزیع می نماید.

شکری اضافه نمود: در برنامه های آینده، امیدواریم این مجموعه نسبت به خرید تضمینی شیر و فرآوری محصولات و گوشت (دام زنده) اقدام کند.

فرماندار مراغه با اشاره به اینکه عضو گیری تعاونی از دامداران همچنان ادامه دارد، اضافه نمود: این تعاونی در راستای حمایت از فراوری کنندگان و مصرف کنندگان با حذف واسطه ها تشکیل شده است.

شکری به آغاز به کار نخستین دفتر مرکز خدمات کشاورزی غیردولتی در روستای مردق این شهرستان اشاره نمود و گفت: این مرکز با هدف توسعه خدمات دهی به روستاییان در زمینه رسیدن به کشاورزی پایدار و استفاده از دانش نیروهای فنی و مشاوره ای در منطقه سراجوی شمالی آغاز به فعالیت نموده است.

وی اضافه نمود: این مرکز به 27 روستای منطقه سراجوی شمالی با بیش از 5 هزار بهره بردار خدمات ارایه خواهد داد.

شهرستان مراغه با بیش از 110 هزار هکتار اراضی کشاورزی از قطب های کشاورزی شمالغرب کشور بوده و با حدود 268 هزار نفر جمعیت در 127 کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی قرار گرفته است.

منبع: ایرنا
انتشار: 21 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 247

به "خبرنگاران حمایت از طرح های کشاورزی زمینه ساز توسعه و اشتغال پایدار است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران حمایت از طرح های کشاورزی زمینه ساز توسعه و اشتغال پایدار است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید