تور تایلند: حمل و نقل در تایلند

به گزارش زرین گراف، تایلند شبکه حمل و نقل متراکم و در دسترسی داره و تقریبا همه قسمت های شهری اون رو تحت پوشش قرار داده و تنوع و مقدار راحتی و سرعت اون ها خیلی وقت ها به این موضوع بستگی داره که شما دقیقا توی کدوم شهر تایلند قرار دارید. در بانکوک مرکز این کشور سیستم حمل و نقل پیشرفته تری نسبت به سایر شهر ها وجود داره و قیمت ها معمولا اصولی تر محاسبه میشه و توی خیلی از شهر های کوچک هم شبکه محدودتری وجود داره… بهتره با خبرنگاران همراه باشید تا در خصوص حمل و نقل تایلند و قیمت های هر کدام از اون ها بیشتر آشنا بشید.

تور تایلند: حمل و نقل در تایلند

با تور تایلند از زیباترین کشور جنوب شرقی آسیا دیدن کنید و شهرهای زیبای بانکوک، پوکت و پاتایا تایلند را ببینید.

سیستم حمل و نقل

به طور کلی حمل و نقل عمومی در تایلند خیلی ارزان و ارزونه، اتوبوس ها ارزون و تاکسی ها و قطار هایی که برای فاصله های بیشتر با کمترین قیمت شما رو جابجا می نمایند.

به طور کلی هزینه های رفت و آمد مردم در طول یک روز تنها 1 تا 2 دلار میشه و برای همین هم بیشتر مردم این کشور برای جابجایی از حمل و نقل عمومی استفاده می نمایند.

موضوعی که در خصوص راننده های انواع تاکسی های تایلند وجود داره اینه که برای خانم های تنها چندان امن نیستند و برترین راه اینه یا مواقعی که تنها هستید از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده و یا سعی کنید به راننده های هیچ توجهی نکنید و بدون هیچ حرفی پیش برید و در صورتی که با مسئله ای روبرو شدید حتما از مدارک و شماره اون عکس بگیرید و برای دوستتون بفرستید تا خطری تهدیدتون نکنه!

خیلی از راننده تاکسی ها زبان انگلیسی هم بلد نیستند پس سعی کنید دو سه تا جمله ضروری رو بدونید تا کارتون به خوبی راه بیفته. مثلا با چند تا جمله کوتاه زیر تا حدی میتونید راحت تر با راننده ها ارتباط برقرار کنید:

  • برای اینکه بگید تاکسی متر دارید، باید بگید Chai meter mai؟
  • اگه راننده ای تند میره بهش بگید Cha cha یعنی آروم تر.
  • وقتی می خواید بگید مستقیم برو میگید Dtrong bpai
  • وقتی میخواید پیاده شید بگید Yut

کارت حمل و نقل

کارت های حمل و نقل در تایلند یا کارت Mangmoom سال هاست که به عنوان یک پروژه در حال پیشرفته و طبق برنامه ریزی های قراره تا سال 2020 بیشتر وسایل حمل و نقل عمومی مثل قطار، مترو و کشتی رو تحت پوشش خودش قرار بده و تا الان فقط برای برخی خطوط خاص و با تعداد محدود بهره برداری شده و پایین ترین قیمت اون کارت های 150 باتیه که حدود 100 بات اعتبار اولیه داره و فقط برای خط های آب و بنفش مترو یا مترو مورد استفاده قرار می گیره.

برای استفاده از مترو و اسکای تِرِین هم از کارت های مخصوصی به نام Rabbit Card استفاده میشه که برترین نوع این کارت ها کارت های دوره ای هستند که برای یک مدت زمان تعیین خریداری میشن و به صورت 1 روزه، 3 روزه، 15 روزه و 30 روزه فروخته میشن و هر کدوم از این کارت ها به شما اجازه میده تا توی مدت تعیین تا هر میزانی که می خواید از مترو بهره ببرید. قیمت این کارت ها از 100 بات آغاز میشه و در کارت های 15 روزه برای هر سفرتا فاصله نامحدود 25 بات، برای کارت های 25 روزه برای هر جهت تا هر ایستگاهی که بخواید 23 بات از حسابتون کم میشه.

مترو

مترو ها که گاهی در تایلند به اون ها خط آبی (Blue Line) و یا مترو هم گفته میشه و به اسکای ترین هایی که در ادامه در خصوصش صحبت میکنیم متصل میشه، یکی دیگه از رایج ترین راه های جابجایی در تایلند به حساب میاد و از روز های دوشنبه تا آدینه از ساعت 6 صبح تا نیمه شب فعاله. برای استفاده از اون ها بهتره برا کاهش هزینه هاتون از کارت های مخصوص مترو یا هموم Rabbit card بهره ببرید .

اتوبوس

اتوبوس رایج ترین وسیله حمل و نقل عمومی بین مردم تایلند به حساب میاد. برای جهت های داخل شهری و خیلی از جهت های خارج شهر اتوبوس برترین گزینه محسوب میشه که تقریبا بیشتر قسمت های کشور رو تحت پوشش قرار میده. بزرگ ترین شبکه اتوبوس تایلند هم در بانکوک قرار داره. توی سطح شهر معمولا اتوبوس هایی در سایز ها و رنگ های مختلف میبینید که معمولا بیشتر اون ها اتوبوس های شرکتی هستند. به طور کلی دو نوع اتوبوس در تایلند وجود داره که یکی از اون ها بدون تهویه هوا و یکی مجهز به تهویه هوا و کولره و مدل های بدون کولر دولتی هستند و قیمت مناسب و پایین تری دارند ولی اتوبوس هایی که تهویه هوا دارند متعلق به شرکت های خصوصی هستند و قیمت بیشتری دارند و معمولا راحت ترند و از اوجایی که مدل های مختلفی دارند، معمولا کرایه هایشون هم متفاوته.

این اتویوس ها معمولا از ساعت 5 صبح تا 11 شب فعالند و با توجه به رنگ اتوبوس ها کرایه هاشون هم کمی فرق داره. مثلا اتوبوس های کرم و قرمز 7 بات، اتوبوس های آبی و سفید 8 بات و اتوبوس های سریع السیر 8.5 بات هستند و اتوبوس های مجهز به تهویه هوا معمولا کرم آبی هستند و کرایه اون ها از 9 تا 19 بات میشه و به فاصله ای که طی می کنید بستگی داره. به طور کلی کمترین کرایه ای که باید برای اتوبوس پرداخت کنید از حدود 7 بات آغاز میشه. بزرگ ترین شبکه اتوبوس تایلند هم در بانکوک قرار داره. توی سطح شهر معمولا اتوبوس هایی در سایز ها و رنگ های مختلف میبینید که معمولا بیشتر اون ها اتوبوس های شرکتی هستند.

Songthaew

این ماشین ها در واقع یک چیزی بین اتوبوس و تاکسی هستند که پشا اون جایگاه های چوبی وجود داره و معمولا خیلی وقت ها هم خیلی ها هم تا رسیدن به مقصد سرپا وایمیستند و از اون بیشتر برای جهت های کوتاه شهری استفاده میشه و هر کس طبق جهتی که طی نموده کرایه پرداخت میکنه. در واقع برای گردشگر ها بهتره تا قبل از سوار شدن مقصدشون رو اعلام نمایند و در خصوص قیمت با راننده به تفاهم برسند! اما به طور کلی میانگین کرایه اون ها برای جهت های خیلی کوتاه حدود 20 بات میشه و هیوقت هم از 100 بات بیشتر نیمشه و همواره از توک توک و تاکسی ارزون تره.

قطار

قطار های تایلند واقعا ارزون ترین نوع حمل و نقل این کشور به حساب میان و اگه بخواید از کلاس 3 اون هم بهره ببرید که دیگه از اون یزی که فکرش رو هم کنید ارزون تر میشه ولی این قطار ها سرعت پایینی دارند و میانگین سرعتشون حدود 40 کیلومتر بر ساعته ولی باید بدونید که قطار ها همه جهت ها رو تحت پوشش قرار نمیدن و بیشتر برای جهت های طولانی که برای رسیدن عجله نداشته باشید و بخواید با هزینه کمتری به مقصد برسید مناسب هستند و به طور کل 4 خط شرقی، غربی، شمالی و جنوبی دارند و کدوم جهت های تعیینی هم دارند. کرایه اون هم معمولا برای جهت های مختلف متفاوته مثلا اگه بخواید از بانکوک تا چیانگ مای با قطار برید تقریبا 800 بات میشه. این قطار ها 3 کلاس دارند که از نظر راحتی خیلی با هم متفاوتند و کلاس 3 اون ارزون ترین کلاس قطار به حساب میاد. توی کلاس 1 قطار میتونید کابین جدا با تهویه هوای جداگانه و تخت دو نفره رزرو کنید.

تاکسی

از اونجایی که بانکوک گردشگری ترین شهر تایلند به حساب میاد، شبکه تاکسیرانی خیلی خوبی هم داره. در واقع سیستم تاکسی های بانکوک در مقایسه با خیلی از شهر های غربی و اروپایی شرایط قابل قبولی داره و مهم ترین علت اون هم اینه که بیشتر تاکسی های تایلند از تاکسی متر استفاده می نمایند و کرایه رو بر اساس جهتی که طی می کنید، دریافت می نمایند. معمولا هزینه تاکسی ها از 35 بات آغاز میشه و به ازای 2 کیلومتر اول 2 بات و بعد از اون برای هر کیلومتر مبلغ 2 بات دیگه به کرایه اضافه میشه. توی شهر های کوچک تر تایلند که کمتر گردشگری هستند، معمولا نسبت به بانکوک، تعداد تاکسی ها کمتری در سطح شهر وجود داره و خیلی از اون ها تاکسی متر ندارند و معمولا همین موضوع باعث میشه تا راننده ها هزینه های اضافی هم دریافت نمایند.

هزینه جابجایی با تاکسی در تایلند تقریبا ارزونه و از اونجایی که با تاکسی متر محاسبه میشه قیمت مناسبی داره ولی باز هم تا سوار تاکسی شدید حواستون باشه که راننده تاکسی متر رو صفر کنه. خیلی از راننده ها هم به بهونه اینکه تاکسی مترشون کار نمیکنه میخوان کرایه بیشتری بگیرند، قبل از سوار شدنتون حتما از این موضوع هم مطمئن بشید. خیلی از راننده تاکسی هم ممکنه بهتون پیشنهاد بدن تا از فلان جاذبه تماشا کنید که بهتره حرفشون رو جدی نگیرید چون هدف اونا فقط اینه که کرایه بیشتری از شما بگیرند!

برخلاف همه جای جهان که معمولا تاکسی ها زرد هستند توی شهر های بزرگ تایلند مثل بانکوک تاکسی ها رنگ های مختلفی دارند که ممکنه توی خیابان تاکسی های نارنجی، زرد، سبز، بنفش، صورتی و حتی تاکسی های دور نگ ببینید که راتش جلوه قشنگ و جالبی هم به شهر میده! معنی این رنگ ها به این صورته که تاکسی های تک رنگ معمولا متعلق به شرکت های تعیینی هستند و تاکسی های دو رنگ هم که معمولا 3 مدل هستند که تاکسی های سبز و زرد تاکسی های شخصی، تاکسی های قرمز و آبی تاکسی های در بستی و تاکسی های زرز و نارنجی شرکتی هستند.

توک توک

شاید توک توک یکی از رایج ترین راه های حمل و نقل برای فاصله های کوتاه، بین تایلندی ها به حساب بیاد و توی بیشتر شهر های تایلند هم وجود داره. بیشتر از 35 هزار توتوک توی کشور تایلند هست که معمولا هرکدوم گنجایش 2 3 نفر مسافر رو دارند.

توک توک در واقع یک ماشین سه چرخه جالبه که توی هند هم زیاد دیده میشه و اونجا بهش ریکشا میگن و برای گردشگر ها جز یکی از تجربه های مجذوب کننده و به یاد موندنی به حساب میاد. خبرنگاران بهتون پیشنهاد میکنه در سفرتون به تایلند حتما برای یک بارم که شده سوار توک توک بشید و تجربش کنید.

اما بهتره بدونید که معمولا قیمت این توک توک ها نسبت به تاکسی موتوری و Songthaew خیلی بیشتره و مهم ترین علتش هم اینه که استفاده از اون بین گردشگر ها خیلی رایج تره. معمولا قیمت اون توی هر قسمتی از شهر از 50 تا 150 باته و حواستون باشه تا هزینه اضافی زیادی پرداخت نکنید و قبل از سوار شدنتون حتما در خصوص قیمت با راننده به تفاهم برسید. این موضوع رو هم باید بدونید که راننده های توک توک علاقه زیادی دارند تا منتظر شما بمونند و کل روز رو همراهتون باشن تا پول بیشتری ازتون بگیرند پس اگه لازم نمیدونید، حتما ازشون بخواید که برن!

موتور تاکسی

موتور ها توی تایلند تقریبا همه جا هستندو یکی از روش های سریع و ارزون برای جابجایی حساب میشن و به اون ها موتور تاکسی گفته میشه و معمولا راننده های اون لباس هایی با رنگ تعیین و نارنجی می پوشند. تایلندی ها برای جابجایی خیلی از این موتور های استفاده می نمایند ولی حواستون باشه خیلی از اون ها کلاه ایمنی ندارند و بهتره قبل از سوار شدن در خصوص این موضوع مطمئن بشید.

موضوع جالبی که در خصوص این موتور ها وجود داره اینه که اگه شما حتی دو نفر هم باشید باز هم کرایه اون بیشتر نمیشه و هزینه اون همه توی همه قسمت ها معمولا از 20 بات به بالا در نظر گرفته میشه که با توجه به فاصله ای که طی می کنید گاهی تا 100 بات هم حساب میشه. بهتره بدونید توی شهر های شلوغی مثل بانکوک که معموملا ترافیکه، استفاده از این تاکسی موتوری ها بهتون یاری می کنه تا توی جهت های نزدیک راحت تر به مقصدتون برسید.

قطار هوایی

اسکای تِرِین یا قطار های اسکای به معنی آسمان یکی از مدرن ترین شبکه های حمل و نقل در بانکوکه که به اون ها BTS (بانکوک Mass Transit) هم گفته میشه و سرعت زیاد و قیمت مناسبی دارند و معمولا از 6 صبح تا نیمه شب کار می نمایند و معمولا در طول هفته خیلی شلوغ هستند ولی اخر هفته ها گاهی وقت ها سوار شدن در این قطار ها واقعا سخت میشه.

برای استفاده از این اسکای ترین ها هم باید کارت های مخصوصی به نام Rabbit card تهیه کنید که می تونید از کیوسک هایی که توی ایستگاه های BTS هست، خریداری کنید.

کارت های یک روزه BTS که قیمتشون حدود 120 بات میشه به شما اجازه میده تا در طول یک روز هر مقداری که دوست دارید با این قطار های جابجا بشید. میانگین هزینه هر سفر هم تقریبا 35 بات میشه. یعنی حتی اگه شما در روز 4 بار هم از BTS بهره ببرید باز هم به نفعتونه تا از این کارت های یک روزه خریداری کنید.

منبع: گردگرد
انتشار: 16 اسفند 1400 بروزرسانی: 16 اسفند 1400 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 1170

به "تور تایلند: حمل و نقل در تایلند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور تایلند: حمل و نقل در تایلند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید