آخرین شرایط غلظت چربی خون ایرانیان، عوامل ابتلا به چربی خون بالا

به گزارش زرین گراف، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ضمن تشریح شرایط غلظت چربی خون ایرانیان، از مشارکت محققان ایرانی در مطالعه جهانی آنالیز فرایند تغییرات چربی خون در 200 کشور جهان خبر داده و اطلاعات ایران را یکی از قوی ترین و وسیع ترین داده های این مطالعه و حاصل دقیق ترین و مهمترین مطالعه چربی خون ایرانیان توصیف کرد.

آخرین شرایط غلظت چربی خون ایرانیان، عوامل ابتلا به چربی خون بالا

به گزارش خبرنگاران، دکتر رضا ملک زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به مشارکت 80 محقق از 40 مرکز تحقیقاتی وابسته به 35 دانشگاه علوم پزشکی کشور در مطالعه دنیای آنالیز فرایند تغییرات چربی خون در 200 کشور دنیا، طی نزدیک به چهار دهه گذشته 1980 تا 2018، اطلاعات ایران را یکی از قوی ترین و وسیع ترین داده های این مطالعه و حاصل دقیق ترین و مهمترین مطالعه چربی خون ایرانیان دانست که با آزمایش بیش از 225 هزار فرد شرکت نماینده سالم به دست آمده است.

وی سپس به تشریح نتایج آنالیز چربی خون ایرانیان در این مطالعه دنیای پرداخت و سطح کلسترول کلی خون (Total cholesterol/ Tc) در مردان را 167 میلی گرم و زنان را 174 میلی گرم اظهار داشت که به گفته وی نسبت به چهار دهه گذشته ، تقریبا ثابت مانده و کاهش چشمگیری نداشته است.

میانگین چربی خون مطلوب در مردان و زنان ایرانی

رهبر مطالعات کوهورت گلستان ، کوهورت پرشین، اضافه کرد: میانگین چربی خون خوب (HDL /High -Density Lipoprotein) که بهتر است حدود 60 میلی گرم باشد، در مردان ایرانی 42.5 میلی گرم و در زنان ایرانی 48.7 میلی گرم است که این رقم در سال 1980 به ترتیب برای مردان و زنان کشور، 41 و 39 میلی گرم بوده است.

میانگین چربی خون بد در مردان و زنان ایرانی

وی با بیان این که ایران یکی از کشورهای دارای سطح بالای چربی خون بد در دنیا است ، گفت: میانگین چربی خون بد LDL/ Low Density Lipoprotein) یا ( Non- HDL cholesterol) که بهتر است کمتر از 70 میلی گرم باشد، در مردان ایرانی، حدود 124 میلی گرم و در زنان، حدود 120 میلی گرم است که نسبت به چهار دهه گذشته نسبتا ثابت مانده اند.

نقش اساسی چربی خون بالا و فشار خون بالا در مرگهای زودرس کشور

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با بیان این موضوع که نیمی از مرگهای ایران زودرس (زیر 70 سال) است، توضیح داد: سکته های قلبی و مغزی علت نیمی از مرگهای زودرس در کشور است و سالانه بیش از 150 هزار نفر بر اثر سکته قلبی و مغزی جان خود را از دست می دهند که چربی خون بالا در ایجاد زمینه مناسب برای بروز سکته های قلبی و مغزی و کبد چرب نقش بسیار مهم و معین نماینده ای دارد.

به گفته دکتر ملک زاده، چربی خون بالا و فشار خون بالا با هم ، نقش بسیار اساسی در وقوع بیش از 40 هزار مرگ زودرس (زیر 70 سال) و حدود 10 هزار مرگ خیلی زودرس (زیر 50 سال) در ایران دارند.

عوامل ابتلا به چربی خون بالا

رییس پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، عوامل ابتلا به چربی خون بالا را علاوه بر علل ارثی و ژنتیکی، پرخوری، اضافه وزن و چاقی، مصرف غذاهای پرچرب و رژیم غذایی پرکربوهیدرات، نداشتن تحرک کافی و ورزش نکردن، مصرف بالای نمک، مصرف الکل، استعمال سیگار، مصرف زیاد گوشت قرمز ، مصرف کم میوه ها و سبزیجات تازه و نیز افزایش سن برشمرد.

ضرورت کنترل فشارخون و چربی خون در افراد بالای 35 سال

دکتر ملک زاده بر همین اساس، کنترل چربی خون بالا را با انتخاب سبک زندگی سالم و رژیم غذایی مناسب، ورزش کردن و انجام آزمایشات لازم بویژه برای افراد پرخطر (افراد دارای سابقه خانوادگی مرگ زودرس ناشی از سکته های قلبی و مغزی) ، بسیار ضروری توصیف کرد و اضافه کرد: ضروری است تمام ایرانیان بالای 35 سال، علاوه بر اندازه گیری قند خون، فشار خون و چربی خون خود را نیز چک نموده و در صورت بالا بودن سطح این دو، برای درمان اقدام نمایند. در این مورد، بویژه چربی خون بد که در ایران به LDL معروف است، بهتر است به عدد زیر 70 میلی گرم کاهش پیدا کند.

سطح هشدار فشار خون و چربی خون بد

به گزارش وبدا، وی گفت: بر اساس آخرین پژوهشهای اجرا شده دنیای، فشار خون بالاتر از 12 روی 8 غیر طبیعی و چربی خون بد (LDL /Non HDL Cholesterol) باید زیرسطح 70 میلی گرم باشد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، نقش استاتین ها (داروهای کاهنده چربی خون بالا) را در کنترل چربی خون بسیار مهم دانست و گفت: مصرف استاتین ها سالانه از ده ها هزار مورد سکته قلبی و مغزی در دنیا پیشگیری می نماید. نتایج مطالعات علمی نشان داده است که مصرف مستمر استاتین ها، پیشرفت بیماری کبد چرب را کنترل می نماید.

رییس پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، یکی از داروهای موثر برای کنترل چربی خون و فشار خون که بر اساس پژوهش های دقیق این پژوهشکده فراوری و نتایج آن در مجله معتبر بین المللی لنست منتشر شده و هم اکنون در داروخانه های ایران موجود است را قرص پلی پیل دانست و مطرح کرد: با مصرف روزانه یک عدد قرص پلی پیل با تشخیص و تجویز پزشک، می توان از افزایش چربی خون بد و بالا رفتن فشار خون پیشگیری کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 237

به "آخرین شرایط غلظت چربی خون ایرانیان، عوامل ابتلا به چربی خون بالا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین شرایط غلظت چربی خون ایرانیان، عوامل ابتلا به چربی خون بالا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید