کلید خوردن حذف چهار صفر از اسکناس ها ، رونمایی از اسکناس های 1 تا 5 تومانی

به گزارش زرین گراف، خبرنگاران - مسوولان بانک مرکزی به اسکناس های جدید اسکناس های بین نسلی می گویند، چرا که در صورت اجرایی شدن طرح حذف چهار صفر همچنان امکان استفاده را خواهد داشت. در حالی که همچنان درباره مزایای اصلاح پولی و حذف چهار صفر، بحث های بسیاری میان اقتصاددانان مطرح است، بانک مرکزی نخستین بار در مرداد امسال با رونمایی از ایران چک های 50 هزارتومانی که چهار صفر آن کمرنگ شده بود، خود را برای اجرای اصلاح پولی آماده کرد.

کلید خوردن حذف چهار صفر از اسکناس ها ، رونمایی از اسکناس های 1 تا 5 تومانی

ایران نوشت: بانک مرکزی در حالی برای اجرای اصلاح پولی آماده می گردد که طی روزهای اخیر بار دیگر با رونمایی از چهار قطعه اسکناس جدید شامل هزارتومانی، دو هزارتومانی، 5 هزار تومانی و ایران چک 100 هزارتومانی، فرایند این اصلاح شدت گرفت و صفرهای اعداد انگلیسی به طور کامل حذف شده اند. مسوولان بانک مرکزی به این اسکناس های جدید اسکناس های بین نسلی می گویند، چرا که در صورت اجرایی شدن طرح حذف چهار صفر همچنان امکان استفاده را خواهد داشت.

رونمایی از اسکناس های 1 تا 5 تومانی

با اسکناس های جدیدی که از سوی بانک مرکزی رونمایی شده است، درواقع شکل جدیداسکناس های نسل جدید را می توان مشاهده کرد. اسکناس هزارتومانی با حذف چهار صفر دراعداد انگلیسی همان اسکناس یک تومانی شده است و اسکناس های 2 و 5 هزارتومانی نیز به ترتیب 2 و 5 تومانی شده اند. ایران چک 100 هزارتومانی نیز در شمایل جدید به یک اسکناس 100 تومانی تبدیل شده است.

اما درکنار حذف صفرهای انگلیسی و کمرنگ شدن صفر اعداد فارسی، نکته مهم دیگر بازگشت دوباره اسکناس های خرد به چرخه فراوری است. هرچند هیچگاه به صورت رسمی اسکناس های خرد مانند هزارتومانی از چرخه فراوری کنار نرفته بود، اما در سال های اخیر فراوری چندانی نیز نداشته است اما با رونمایی از اسکناس های جدید قرار است دوباره هزارتومانی و دوهزارتومانی به صورت گسترده چاپ و توزیع گردد.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 28 فروردین 1400 بروزرسانی: 28 فروردین 1400 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 750

به "کلید خوردن حذف چهار صفر از اسکناس ها ، رونمایی از اسکناس های 1 تا 5 تومانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلید خوردن حذف چهار صفر از اسکناس ها ، رونمایی از اسکناس های 1 تا 5 تومانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید