کاشت درخت انگور در باغ و باغچه

به گزارش زرین گراف، کاشت درخت انگور، نگهداری و شرایط محیطی مورد احتیاج آن شامل مراحل مهمی می گردد . در ادامه این مطلب با نحوه نگهداری و کاشت درخت انگور در باغ و باغچه آشنا شوید.

کاشت درخت انگور در باغ و باغچه

جهت دریافت خدمات طراحی ویلا در سطح شیبدار با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

درخت انگور میتواند در اغلب خاکها رشد نموده و محصول بدهد. شرایط کاشت درخت انگور با شرایط آب و هوایی ایران بسیار سازگار بوده و پرورش و نگهداری از این گیاه در کشور ما بسیار رایج است و بسیاری نیز علاقه دارند که این درخت زیبا و میوه های پرخاصیت آن را در باغ و باغچه های محل سکونت خود پرورش دهند. برای اشنایی با مراحل کاشت درخت انگور در باغ و باغچه با خبرنگاران همراه شوید.

مراحل کلی کاشت درخت انگور

  • اماده سازی بستر مناسب کاشت
  • تامین نهال مورد نظر
  • چاله کنی برای کاشت نهال و قلمه
  • آبدهی مناسب
  • هرس کردن و فرم دادن به درخت
  • نگهداری مناسب درخت انگور قبل از آغاز باردهی

کاشت درخت انگور در باغ

کاشت انگور در باغ به دو روش قابل انجام است:

کاشت قلمه انگور در محل اصلی : برای انجام این کار معمولاً از ارقامی استفاده می گردد که قلمه آنها به آسانی ریشه می دهد. این شیوه کاشت رواج بسیار اندکی دارد. در برخی از کشورهای موخیز و همچنین ایران، از این روش فقط برای ایجاد باغات انگور به صورت دیمی استفاده می گردد .

کاشت قلمه انگور در خزانه : در بیشتر موارد ، قلمه ها را برای ریشه دار شدن ، در خزانه می کارند . این روش برای ارقامی مفید است که قلمه هایشان به سختی ریشه می دهند. برای کاشت قلمههای انگور در خزانه ابتدا زمین را به وسیله شخم عمیق ، نرم و آماده ساخته و آنگاه شیارهایی موازی به عمق 20 تا 30 سانتیمتر متناسب با طول قلمه و فاصله 40 تا 50 سانتیمتر از یکدیگر حفر می نمایند.

پس از آن قلمه ها را بطور مرتب و به فاصله 5 سانتیمتر از یکدیگر ، پای دیواره شمالی شیار به نحوی پهلوی هم قرار می دهند که 1 یا 2 جوانه انتهایی قلمه ها خارج از خاک قرار می گیرد .

در این خزانه ، قلمه ها به مدت یک سال باقی می مانند ودر سرانجام سال اول رشد ، یعنی در پاییز همان سال یا اوایل سال دوم و پیش از آغاز فعالیت حیاتی گیاهان ، قلمه های ریشه دار شده را خزانه دوم (خزانه انتظار) کشت می نمایند.

دراین خزانه قلمه ها را بر روی ردیفهایی به فاصله 75 سانتی متر از یکدیگر و با فواصل 45 تا 50 سانتیمتر بین هر بوته می کارند.

ضروری است بدانید در مواردی که در سال اول کاشت، رشد شاخه های جوان بر روی قلمه و مقدار ریشه ایجاد شده در همان سال به اندازه کافی باشد ، می توان قلمه ها را از خزانه اول مستقیماً به محل اصلی انتقال داد. پس از کاشت قلمه در خزانه و یا در محل اصلی ، می بایستی مراقب بود که در آبیاری قلمه ها کوتاهی نگردد و پس از هر آبیاری ، زمین را می بایستی سله شکنی و وجین کرد.

برای آشنایی با چگونگی قلمه زدن انگور به لینک زیر مراجعه نمایید.

نحوه تکثیر و قلمه زدن انگور

کاشت انگور در باغچه منزل

محلی از باغچه منزل را که برای کاشت درخت انگور در نظر گرفته اید باید دارای خاک حاصلخیز و غنی باشد. همچنین بهترین زمان کاشت در مناطق با آب و هوای معتدل، در بهار تا اوایل تابستان است.

نهال را طوری بکارید که حداقل دوجوانه اش داخل خاک مانده ولی سرشان حدود 5 سانتیمتر خارج از خاک باشد و سپس چاله را با مخلوطی از خاک و کود پر نموده سر نهاله را حدود 1سانتیمتر ببرید.

پس از اتمام خاک ریزی خاکهای اطراف نهال را به شدت فشار داده و به دنبال آن به مقدار کافی آبیاری کنید.

کودها را همه ساله باید به نهال داد ولی نه در کنار درخت یا در سطح چاله های قبلی بلکه در فاصله ای متناسب با رشد ریشه هایشان و دور از تنه درخت انجام گردد.

بعد از برطرف خطر سرمای بهار و کمی پیش از باز شدن جوانه ها بدون توجه به ارتفاعی که نهال رسیده آنرا از بالای جوانه سوم میبرند به طوری که برای نهال3جوانه باقی بماند در بهار یا تابستان پس از انکه جوانه ها رشد کردند به محض اینکه یکی از انها به20سانتیمتر رسید دو جوانه دیگر را از ته هرس مینمایند و جوانه20 سانتی متری را یه عنوان شاخه اصلی بحساب اورده و به قیم مبندند.

در اواخر پاییز شاخه اصلی را به 6 جوانه میرسانند و شاخه های دیگر را هرکدام به 2جوانه محدود مینمایند.

این هرس باید همه ساله به همین ترتیب تکرار گردد تا شاخه اصلی درازای مورد نظر برسد.

توجه داشته باشید، هرگاه نهال از بازار خریداری شده باشد انرا تا 24 ساعت داخل اب میخوابانند به طوریکه آب روی آن را خوب بپوشاند. سپس نهال را بیرون آورده یکساعت در هوای آزاد گذاشته سپس فورا آنها را در محل اصلی به روش بالا کاشته و آب فراوان دهید .

نحوه آبیاری

بعد از کاشت درخت انگور مهمترین و اصلیترین نکته، ابیاری صحیح و به موقع نهال جوان است. نهال انگور در فصل زمستان که بارندگی زیاد است احتیاج به آبیاری زیادی ندارد و در صورت شرایط مناسب باغ، هر دو هفته یک بار آبیاری برای رشد آن کفایت می نماید اما در فصل تابستان به دلیل خشکی هوا و گرمای زیاد هفتهای دو الی سه مرتبه آبیاری برای رشد بیشتر این درخت بسیار ضروری است.

هرس کردن و فرم دادن به درخت

بعد از گذشت یک بهار (یک سال) از کاشت درخت انگور که گیاه به خوبی رشد نموده و شکوفه داده است. شما می توانید به سراغ هرس کردن این درخت بروید و شاخ و برگ های اضافه و زرد را از آن جدا کنید البته این کار در سال اول خیلی ضروری نیست ولی انجام آن بهتر می باشد .

نگهداری درخت انگور قبل از آغاز باردهی

قبل از فصل بار دهی باید نکاتی را رعایت نمایید تا به محصول بهتری از گیاه دریافت نمایید مانند شخم زدن شیار ها ، پخش کردن کود مرغوب در سطح خاک ، سم پاشی برای از بین بردن آفت ها و برچیدن علف های هرز .

منابع: کتاب اصول باغبانی، سایت راسخون، تک فارس

منبع: setare.com
انتشار: 3 دی 1399 بروزرسانی: 3 دی 1399 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 525

به "کاشت درخت انگور در باغ و باغچه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاشت درخت انگور در باغ و باغچه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید