چرا تنبل هستم؟ 15 راه برای غلبه بر تنبلی و بی انگیزه بودن

به گزارش زرین گراف، بیشتر ما حداقل برخی از اوقات تنبل هستیم و این کاملا طبیعی است. تنبلی فقط به این معنی است که شما می خواهید هرچه کمتر کوشش کنید.

چرا تنبل هستم؟ 15 راه برای غلبه بر تنبلی و بی انگیزه بودن

البته تنبل بودن مسئله ساز نیز هست. اگر احساس تنبلی و بی انگیزگی کنید، برای رسیدن به اهداف خود اقدامی جدی انجام نخواهید داد و ممکن است در زندگی شخصی و شغلی خود مبارزه نکنید.

راه های غلبه بر تنبلی

خوشبختانه چندین استراتژی می تواند به شما یاری کند تا این قسمت تاریک ذهن خود را شکست دهید.

اگر می خواهید تنبلی خود را متوقف کنید، کوشش متمرکز شما احتیاج خواهد بود. اما نگران نباشید به محض شروع برخی از این تاکتیک ها، برای حفظ حرکت خود بسیار راحت تر خواهید شد.

1. یاد بگیرید تنبلی خود را بپذیرید

این مقاله برای یاری به شما در مقابله با تنبلی طراحی شده است، گویی که این یک شرور بدجنس است که میخواهد موفقیت شما را خراب کند. با این حال، این می تواند نتیجه مثبتی نداشته باشد. اگر از ایده تنبلی متنفر هستید، به احتمال زیاد در نهایت از خودتان رنجیده اید.

این امر منجر به چرخه گفتگوی منفی با خودتان می گردد که از نظر علمی تأثیر منفی بر خلق و خو و افزایش استرس به دنبال دارد. روحیه بد و استرس بالا منجر به بهره وری حتی پایین تر می گردد که منجر به کاهش عزت نفس می گردد و این چرخه ادامه می یابد.

راه فرار از این امر این است که یاد بگیرید تنبلی خود را بپذیرید. احساس تنبلی می کنید و این احساس تنبلی طبیعی است. شما می توانید بدون اینکه احساس بدی یا گناهی در این باره داشته باشید، برای رفع تنبلی خود کوشش کنید.

2. منبع تنبلی یا بی انگیزگی خود را درک کنید

وقت بگذارید تا ریشه های تنبلی و یا بی انگیزگی خود را درک کنید. این یکی از چالش برانگیزترین مراحل این فرایند است اما همچنین یکی از مهمترین آنهاست.

اگر می توانید بفهمید چه چیزی باعث احساس تنبلی و بی انگیزه شدن شما می گردد، می توانید راهی برای جلوگیری یا کاهش اثر آن پیدا کنید.

به عنوان مثال، آیا همواره در ساعت مشخصی از روز احساس بی انگیزگی می کنید؟ آیا وقتی کاری ندارید که شما را به چالش بکشد احساس تنبلی به سراغتان می آید؟

استرس منبع مشترک کمبود انگیزه است. پنجاه و هفت درصد از کارکنان با استرس بالا احساس بی ثمر بودن می نمایند، در حالی که 10 درصد از کارکنان با استرس پایین احساس بی انگیزگی دارند.

به محیط خود، زمان روز، افراد اطراف خود و نوع کاری که انجام می دهید توجه کنید. به احتمال زیاد الگویی وجود دارد.

3. چرخه های شخصی خود را بشکنید

در بسیاری از موارد، تنبلی یک محصول جانبی از عادت است که به طور مستقیم یا غیرمستقیم اثر می نماید و این امر به ویژه اگر در خودتان احساس تنبلی کنید در همان ساعت از روز یا در یک شرایط خاص صادق است.

بر این اساس، شما می توانید به سادگی با ترک عادت ها و چرخه های خود احساس تنبلی خود را کاهش دهید. این مسئله به ویژه اگر در خانه کار می کنید یا هر روز در یک دفتر گیر می کنید بسیار مهم است.

کار در یک محیط جدید، دادن ساعت کاری متفاوت به خود یا حتی لباس متفاوت پوشیدن را در نظر بگیرید. هر تغییر عمده ای می تواند تأثیر مثبتی روی شما بگذارد.

4. اهداف منطقی بیشتری مشخص کنید

گاهی اوقات، افراد تنبل هستند زیرا اهدافی که برای خود مشخص نموده اند بسیار ترسناک است.

به عنوان مثال، بگذارید بگوییم یک روز گرم است و شما هدف قرار داده اید که 20 کیلومتر بیرون از خانه پیاده روی کنید. این یک چالش سخت است حتی برای یک دونده ماهر. بنابراین به طور طبیعی، شما شروع تمرین را به تعویق می اندازید و از آن وحشت خواهید داشت.

اما اگر هدف خود را به 3 کیلوکتر دویدن کاهش دهید، چه می کنید؟ یافتن انگیزه بسیار راحت تر خواهد بود و مسلماً 3 کیلومتر از هیچی بهتر است.

از معیارهای هدف هوشمندانه برای مشخص اهداف مناسب برای خود استفاده کنید و اگر احساس می کنید بی انگیزه هستید، از کاهش شدت اهداف خود نترسید.

5. انجام یک کار کوچک

احساس موفقیت یک انگیزه فوق العاده است. اگر بتوانید کاری را به سرانجام برسانید و از آن احساس خوبی داشته باشید، این انرژی مثبت در ادامه کار شما ادامه خواهد یافت حتی اگر کاری باشد که از انجام آن وحشت دارید.

می توانید حجم کار یا حتی روز خود را برای این امر بهینه کنید. در شروع روز خود یک کار کوچک که به راحتی قابل انجام است انتخاب کنید تا حرکت خود را شروع کنید. یکی از نکات خوب برای بهره وری این است که اگر چیزی کمتر از 2 دقیقه طول می کشد، همین حالا این کار را انجام دهید.

قانون 5 ثانیه ای را در نظر بگیرید. اگر انگیزه ای برای انجام کاری پربار دارید، 5 ثانیه فرصت دارید تا بر اساس آن انگیزه عمل کنید. از این احساسات زودگذر بهره وری استفاده کنید و در عمل به آنها تردید نکنید!

اگر می بینید که در میانه روز گیر نموده اید، کاری را پیدا کنید که باعث گردد شما احساس خوبی داشته باشید حتی اگر این به معنای انحراف از برنامه معمول شما باشد.

6. از روش Pomodoro یا گوجه فرنگی برای دور کردن تنبلی خود استفاده کنید

تکنیک Pomodoro یک استراتژی معروف برای مدیریت زمان است که به منظور یاری به مردم در فراوری مفید عمل می نماید.

ایده اصلی این است که کار خود را به کارهای متمرکز و وقفه های کوچک تقسیم کنید. این روش به این صورت بود که 25 دقیقه کار کنید، سپس 3 تا 5 دقیقه استراحت کنید و بعد از 4 دوره 25 دقیقه ای یک استراحت طولانی تر کنید.

با این حال، می توانید از هر کدام از روش های زمان بندی که برای شما بهتر است استفاده کنید. از این روش برای دور کردن تنبلی خود استفاده کنید. به خودتان اجازه دهید در بین وقفه های کوتاه کاملاً تنبل باشید و استراحت کنید سپس آماده شوید تا زمان تایمر به سرانجام برسد.

7. مسیرهای فرار خود را بشناسید و کنار بگذارید

بیشتر انواع تنبلی منوط به راه فرار است. اگر وسوسه وقت گذرانی در شبکه های اجتماعی را دارید و یا اگر فقط می خواهید یک قسمت دیگر از سریال محبوب تلویزیونی تان را ببینید، تنبل بودن آسان است.

یاد بگیرید که این راههای فرار را بشناسید و آنچه را که می توانید برای کنار گذاشتن آنها انجام دهید.

به عنوان مثال، آیا می توانید اعلان ها را در دستگاه تلفن همراه خود خاموش کنید؟ آیا می توانید در یک اتاق متفاوت از اتاق تلویزیون کار کنید؟ آیا می توانید دسترسی به اینترنت را به طور موقت غیرفعال کنید؟

8. از تنبلی خود نهایت استفاده را ببرید

خیلی خوب است که گاهی تنبل باشم. وقتی تصمیم گرفتید تنبل شوید و از کار دور شوید، نهایت استفاده را از آن ببرید.

به عنوان مثال، اگر خود را کاملاً بی انگیزه در کار می دانید، می توانید چند روز را در تعطیلات بگذرانید و در طی آن روزها، می توانید از عهده همه مسئولیت ها برآیید. نشان داده شده است که تعطیلات و استراحت تأثیر مثبت خالص بر بهره وری و رفاه دارند.

به عنوان مثال، مسافران مکرر تمایل به داشتن 68.4 نمره در شاخص بهزیستی دارند که معیاری از سلامتی و تندرستی است در حالی که کسانی که کمتر مسافرت می نمایند فقط 51.4 را کسب می نمایند.

9. احساس کمال طلبی خود را به حداقل برسانید

کمال گرایی دشمن بهره وری است و این قدرت را برای شما ایجاد می نماید تا انگیزه کمتر و تنبلی بیشتری داشته باشید. بیشتر از این، مطالعات علمی نشان داده است که کمال گرایی برای سلامتی شما مضر است. افرادی که دارای امتیاز کمال گرایی بالا هستند، 51 درصد خطر مرگ را در خود افزایش می دهند.

با کمال گرایی به مبارزه بپردازید. درک کنید و بپذیرید که همه کارها ناقص است شما نیز همینطور و اصلاً مسئله ای نیست.

10. برای خود جایزه مشخص کنید

بیشتر ما وقتی در سرانجام یک راه دلهره آور پاداش دریافت می کنیم، انگیزه خود را بسیار بیشتر می بینیم. دفعه بعدی که احساس کردید در برابر یک کار سخت تنبل هستید یا بی انگیزه هستید، تصمیم بگیرید که به خود جایزه بدهید.

به عنوان مثال، می توانید خودتان را به یک میان وعده دعوت کنید، یک محصول جدید را سفارش دهید یا فقط یک استراحت طولانی کنید.

11. یک شریک بگیرید

وقتی شخصی در کنار خود دارید انگیزه دریافت آسان تر است. آنها نه تنها به شما یاری می نمایند تا مستقیماً از پس پروژه برآیید بلکه منبع انرژی مثبت و احتمالاً برخی کلمات الهام بخش نیز خواهند بود.

بسته به کاری که می خواهید انجام دهید، یافتن شریک ممکن است سخت باشد. اگر نمی توانید شخصی را برای یاری به خود در انجام کار مستقیم پیدا کنید، با یک دوست یا یکی از اعضای خانواده خود تماس بگیرید تا از مشکل خود صحبت نموده و پشتیبانی خود را ارائه دهید.

برخی اوقات، سخنان مهربانانه شخصی که به او اهمیت می دهید کافی است تا انگیزه شما برای اقدام را فراهم کند.

12. خودتان را با افراد با انگیزه محاصره کنید

نگرش و انرژی تمایل به مسری بودن دارند. اگر شما توسط افراد تنبلی که غالباً شکایت می نمایند و به طور کلی دیدگاه بدبینانه دارند احاطه شده باشید، به اشتراک نگذاشتن همان احساسات منفی غیرممکن است.

برعکس، اگر در اطراف شما افراد سرحال، خوش بین و با انگیزه بالایی قرار داشته باشید، خودتان انگیزه بیشتری خواهید داشت. با استخدام گزینشی، درگیر شدن در یک گروه یا حتی مصرف محتوایی که ایجاد می نمایند، به خود یاری کنید.

13. هشدارهای مطلع نماینده را تنظیم کنید

اگر مثل بیشتر مردم هستید، حداقل گاهی اوقات خود را تنبل پیدا می کنید، نه به دلیل یک تصمیم مطلعانه بلکه به دلیل پیش فرض ناخودمطلع، این روش برای شماست.

به عنوان مثال، شما ممکن است به صورت تکان دهنده ای توئیتر را آنالیز کنید، قبل از اینکه حتی متوجه شوید گوشی در دست شما است، 100 توئیت را آنالیز نموده و ممکن است به فضای مجازی خیره شوید.

با تنظیم هشدارهای مطلعی می توانید با این مسئله مبارزه کنید. این هشدارها در فواصل زمانی، روشن می شوند. وقتی خاموش شدند، لحظه ای در خصوص آنچه انجام می دهید فکر کنید.

آیا در حال اجرا کاری مفید هستید؟ در عوض باید چه کار می کردید؟

14. خسته نماینده ترین وظایف خود را تغییر دهید

بیش از 50 درصد سازمان هایی که فرایندهای نوآوری را مدیریت می نمایند حداقل برخی از کارهای خود را به بازی تبدیل می نمایند. بازی برای ایجاد انگیزه و سرگرمی بیشتر در افراد مثبت نشان داده می گردد.

به طور کلی، مردم بازی را دوست دارند بنابراین خسته نماینده ترین کارهای خود را به یک بازی تبدیل کنید تا بتوانید احساس انگیزه بیشتری برای انجام آنها داشته باشید.

به عنوان مثال، شستن ظروف سرگرم نماینده نیست اما اگر شما یک سیستم امتیازدهی ایجاد کنید که به شما برای پاک کردن آنها در سریعترین زمان ممکن پاداش می دهد، چه می کنید؟ اگر هنگام مقابله با یک کار خسته نماینده، چالش های منحصر به فردی برای خود ابداع کنید، چه می کنید؟

15. تنبلی خود را به چیزی مولد راهنمایی کنید

باور کنید یا نکنید، تنبل بودن می تواند به شما یاری می نماید تا بهره وری بیشتری داشته باشید.

چطور؟ با تشویق شما برای یافتن راهکار های کم زحمت که مسائل شما را رفع می نماید.

به یاد داشته باشید، بهره وری مربوط به میزان کوشش شما نیست، بلکه به میزان توانایی شما بستگی دارد. تنبلی می تواند شما را ترغیب به توسعه الگوریتمی یا خرید برنامه ای کند که کاری را که بیش از حد وقت شما را می گیرد، به صورت اتوماتیک در آورد. در نهایت، به شما این امکان را می دهد که در مدت زمان کمتری به نتیجه بیشتری برسید در حالی که کوشش کمتری را نیز احتیاج دارید.

همین امر در خصوص استخدام پرسنل اضافی یا تفویض وظایف به افرادی که می توانند با کارآیی بیشتری از عهده آنها برآیند، صادق است.

نتیجه گیری

بیل گیتس می گوید: من همواره یک فرد تنبل را برای انجام یک کار سخت انتخاب می کنم زیرا او راهی آسان برای انجام آن پیدا خواهد نمود.

کاملاً منطقی است که برخی اوقات یا حتی بیشتر اوقات احساس تنبلی کنید و حتی تنبل ترین افراد در میان ما نیز با تنبلی درونی ما به چالش کشیده می شوند.

با این حال، تنبلی و بی انگیزگی نمی تواند شما را از دریافت نتیجه یا رسیدن به اهداف مورد نظر باز دارد. یک استراتژی یا ترکیبی از استراتژی های مناسب خود پیدا کنید و به آنها پایبند باشید.

منبع:

lifehack

منبع: هفت گنج
انتشار: 19 آبان 1399 بروزرسانی: 19 آبان 1399 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 431

به "چرا تنبل هستم؟ 15 راه برای غلبه بر تنبلی و بی انگیزه بودن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا تنبل هستم؟ 15 راه برای غلبه بر تنبلی و بی انگیزه بودن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید