پای ماجرای مرغ و تخم مرغ به فضا هم کشیده شد!

به گزارش زرین گراف، کشف دو سیاهچاله که در یک جفت کهکشان باستانی قرار دارند، باعث شده تا بحثی مشابه با بحث بی خاتمه اول مرغ بوده یا تخم مرغ برای اخترفیزیکدانان ایجاد گردد.

پای ماجرای مرغ و تخم مرغ به فضا هم کشیده شد!

غزال زیاری: تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا اخیرا تصاویر جدیدی را نور ستاره هایی از دو کهکشان که دارای سیاهچاله های فعال و در حال رشد هستند و عمرشان کمتر از یک میلیارد سال بعد از انفجار بزرگ بیگ بنگ بوده را ثبت نموده است.

یافته های این مطالعه که چند روز پیش منتشر شد، حکایت از آن دارد که این سیاهچاله ها و کهکشان های میزبانشان، میلیاردها برابر بزرگتر از خورشید ما هستند. جرم این کهکشان ها 130 تا 34 میلیارد برابر خورشید ماست و میزان گیری گازی نشان می دهد که این سیاهچاله ها 1.4 و 0.2 میلیارد برابر خورشید جرم دارند.

ماسافوسا اونوئه، سرپرست این مطالعه در این رابطه گفته: این ممکن است برای ما تعجب آور نباشد؛ چون ما قبل از شروع به کار تلسکوپ جیمز وب، شبیه سازی های داده ای متعددی انجام داده بودیم و طبق آن، این دو کهکشان را به عنوان برترین هدف برای شناسایی کهکشان های میزبان اختروش در کیهان اولیه انتخاب کردیم.

آنالیز ها حالا این سوال را مطرح می نماید که اول این سیاهچاله ها ایجاد شده بودند و یا کهکشان های میزبان آنها؛ بحثی کاملا مشابه با بحث بی انتها اول مرغ بوده یا تخم مرغ.

انتظار برای اکتشافات بیشتر

اونوئه در ادامه گفت: نمونه اختروش های کم نور ما که به وسیله تلسکوپ سوبارو رویت شده بود، کلید این کشف بزرگ است. نکته ای که ما را شگفت زده کرد، این بود که ما کهکشان میزبان کم نور را نه تنها در تصاویر تلسکوپ جیمز وب دیدیم، بلکه آن را در داده های طیفی جیمز وب نیز مشاهده کردیم. اکتشافات به مراتب بیشتری در انتظار ما هستند؛ چون ما بیش از 10 هدف دیگر را در برنامه چرخه اول پیش رو داریم.

بیشتر بخوانید:

  • عجیب ترین جاسوس زنده ارتش پوتین ، فرسنگ ها زیر دریا!
  • رازهای نهفته در منطقه نیمه شب که زیردریایی تایتان را به کام مرگ کشاند

البته هنوز تعیین نیست که این سیاهچاله ها چگونه تا این حد بزرگ شدند؛ به خصوص زمانی که کیهان کمتر از یک میلیارد سال قبل متولد شده بود که این بازه زمانی، در ابعاد کیهان ها، مدت زمان زیادی نیست.

اگر چه محققان از عمر دقیق کیهان آگاه نیستند ولی این عدد حدود 13 میلیارد سال برآورد می گردد. اولین یافته ها در این زمینه، سوالات بیشتری را برای تیم تحقیقاتی که متشکل از محققان بین المللی به رهبری موسسه کاولی ژاپن در زمینه فیزیک و ریاضیات کیهان است، ایجاد نموده است.

معجزه تلسکوپ جیمز وب

تلسکوپ فضایی جیمز وب که در سال 2021 به فضا پرتاب شد، تلسکوپی است که نجوم مادون قرمز را راهنمایی می نماید. جیمز وب بزرگترین تلسکوپ نوری در فضاست و قادر است تا تصاویری از اشیای بسیار دوردست و قدیمی را ثبت کند. جیمز وب امکان تصویربرداری از اشیایی را دارد که تلسکوپ فضایی هابل (که در سال 1990 به مدار پائین زمین پرتاب شده بود) قادر به رمزگشایی آنها نیست.

سیاهچاله ها در تصاویر، درخشان ظاهر می شوند ولی ثبت و تماشا کهکشان ها در تصاویر بسیار سخت و بعید است. قبل از شروع به فعالیت تلسکوپ جیمز وب، محققان به سختی می توانستند کهکشان هایی مثل این دو کهکشان را رویت نمایند. تلسکوپ فضایی هابل، تنها قادر است تا کهکشان هایی که مربوط به سه میلیارد سال قبل هستند را تشخیص دهد ولی تشخیص کهکشان های جوانتر برای هابل امکان پذیر نیست.

آنالیز ها ادامه دارد

محققان دریافتند که نسبت میزان سیاهچاله ها به کهکشان های میزبانشان، شبیه همان چیزی است که اخیرا مشاهده شده است. این بدان معناست که پیوند بین این دو، حدود 860 میلیون سال بعد از بیگ بنگ (انفجار بزرگ) انجام شده. محققان این پروژه با استفاده از نمونه های بزرگتر به دست آمده به وسیله تلسکوپ، به آنالیز این یافته ها ادامه می دهند.

اونوئه در این رابطه گفته: گام بعدی ما این است که شواهد آماری قوی تری از رابطه غیرقابل تکامل بین جرم سیاهچاله ها و جرم کهکشان ها در طول زمان کیهانی به دست بیاوریم.به علاوه تمایل زیادی به ویژگی های دقیق تر کهکشان های میزبان ، از جمله تجزیه جمعیتی ستاره ها در اختروش کهکشان میزبان و موقعیت مکانی این کهکشان های بزرگ میزبان اختروش در ساختار مقیاس بزرگ کیهان داریم.

منبع: newsweek

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 10 تیر 1402 بروزرسانی: 10 تیر 1402 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 1452

به "پای ماجرای مرغ و تخم مرغ به فضا هم کشیده شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پای ماجرای مرغ و تخم مرغ به فضا هم کشیده شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید