پاسخ وزیر راه و شهرسازی به ادعاهای مطرح شده درباره واحدهای خالی متعلق به بانک و نهادهای دولتی

به گزارش زرین گراف، خبرنگاران : وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه قبض های مالیاتی برای خانه های خالی در تابستان امسال صادر می شود، گفت: نهاد دولتی به عنوان مالک خانه های خالی شناسایی نشده است و صاحبان خانه های خالی موسسات و صندوق های سرمایه گذاری هستند که سازمان امور مالیاتی می داند چگونه با این موسسات رفتار کند.

پاسخ وزیر راه و شهرسازی به ادعاهای مطرح شده درباره واحدهای خالی متعلق به بانک و نهادهای دولتی

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی با رد ادعاهایی درباره اینکه نهادهای دولتی و همچنین بانک های دولتی به طور مستقیم، مالکیت هزاران واحد خالی را دارا هستند و همچنین در خصوص اینکه چقدر از واحدهای خالی به بانک ها و نهادهای دولتی تعلق دارد؟ گفت: نهاد دولتی به عنوان مالک خانه خالی شناسایی نشده است و موسسات و صندوق های سرمایه گذاری، مالک هستند که آنها می دانند و سازمان امور مالیاتی.

وزیر راه و شهرسازی درباره آخرین شرایط تکمیل سامانه اسکان و املاک و آغاز صدور قبض های مالیاتی، اضافه کرد: سامانه اسکان و املاک به طور کامل بارگذاری شده و برای سازمان امور مالیاتی قابل استفاده است.

وی، گفت: نکته حائز اهمیت این است که سازمان امور مالیاتی بتواند با توجه به شناسایی که اجرا شده با مالکان خانه های خالی ارتباط برقرار کرده، پیامک ارسال کند و بتواند برای اجرای قانون اقدام لازم را به عمل آورد.

در تابستان امسال قبض های مالیاتی صادر می شود

اسلامی ادامه داد: یک ملاحظه ای وجود دارد و اینکه در این قانون به گونه ای رفتار شود که نخست سرمایه ها را از بخش مسکن فراری ندهد و دوم اینکه میزان مالیاتی که وضع می شود به قدری بازدارندگی داشته باشد که به عرضه مسکن به صورت فروش یا اجاره کمک کند، همین امر باعث شده است که در مجلس شورای اسلامی اصلاحیه این قانون در قالب یک طرح و ماده واحده در دستور کار قرار بگیرد.

وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: وظیفه ای که باید وزارت راه برای شناسایی خانه های خالی انجام می داد به اتمام رسیده است و اطلاعات موجود در سامانه قابل استفاده است حتما در تابستان امسال قبض های مالیاتی صادر می شود

وی در پاسخ به این سوال که قبلا دو میلیون و 500 واحد مسکونی خالی در کشور وجود داشت آیا این رقم افزایش داشته است؟ گفت: آماری که به آن تا به امروز استناد شده است مربوط به مرکز آمار در خصوص سرشمای نفوس و مسکن سال 95 بود؛ پیش بینی این بود حدود 500 هزار واحد مسکونی در تهران خالی باشد و آماری که تا امروز استخراج شده، ممکن است این اعداد را پوشش ندهد.

وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: از سال 95 تغییراتی رخ داده است که احتمالا با میزان اعلام شده قبلی تفاوت دارد. آمار دقیق، وقتی سازمان امور مالیاتی رسانه ای خواست کند در قالب یک اطلاعیه اعلام می شود.

خاتمه حاشیه نشینی در چابهار تا خاتمه دولت دوازدهم

وزیر راه و شهرسازی همچنین به برنامه اصلی دولت در بحث کاهش حاشیه نشینی و بافت فرسوده، گفت: در بحث زمین و مسکن تلاش کردیم مسائل مردم در شهرهای گوناگون را به موقع چاره اندیشی کنیم و پاسخ معین برای آنها استخراج کنیم، این مسائل اعم از حل مسائل در بخش بافت فرسوده، حاشیه نشینی و بافت های پیرامون حرم های مطهر در شهرهای مذهبی است.

وی گفت: مصداق آن طرح های توسعه مربوط به پیرامون حرم های مطهر در شهر قم، مشهد مقدس و در شیراز (حرم مطهر شاه چراغ) است، شرایط مسکن پیرامون این بافت ها سال هاست مردم را دچار مسائل فراوانی کرده بود که سعی کردیم این مسائل را رفع کنیم و یا در شهرهای تاریخی مثل یزد، اصفهان، قزوین و کاشان توجه اساسی به حل بافت فرسوده و حتی حاشیه نشینی داریم.

وزیر راه و شهرسازی اشاره کرد و گفت: سعی کردیم برای کاهش حاشیه نشینی طرح های دقیقی منطبق با نیازها تهیه کنیم که فوری ترین آن چابهار است.

اسلامی گفت: متاسفانه در چابهار مساله کپرنشینی و حاشیه نشینی مطرح بود که این مشکل را با تخصیص حدود هزار و 200 هکتار زمین و آوردن بنیاد مسکن به صحنه حل کردیم. چهره حاشیه نشینی را تا قبل از خاتمه دولت دوازدهم از چابهار خواهیم زدود و هیچ اثری از کپرنشینی نمی گذاریم که دستاورد بزرگی برای جمهوری اسلامی ایران است.

وی گفت: افرادی هم که این شکل زندگی را وسیله کسب و کار قرار داده بودند و برای زمین خواری افرادی را مستقر می کردند شناسایی و معین تکلیف کردیم و موضوعاتی که در خصوص بافت های فرسوده در مشهد، تبریز و دیگر شهرها است را پیگیری و راه چاره لازم اتخاذ شد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 14 مهر 1399 بروزرسانی: 14 مهر 1399 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 359

به "پاسخ وزیر راه و شهرسازی به ادعاهای مطرح شده درباره واحدهای خالی متعلق به بانک و نهادهای دولتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ وزیر راه و شهرسازی به ادعاهای مطرح شده درباره واحدهای خالی متعلق به بانک و نهادهای دولتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید