نحوه تکثیر و نگهداری گل عنکبوتی در منزل

به گزارش زرین گراف، گل عنکبوتی یا برگ گندمی از گیاهان آپارتمانی همواره سبز با سرعت رشد بالا و قدرت تصفیه کنندگی هوای محیط است. خاک لومی، آبیاری منظم، نور متوسط و غیر مستقیم خورشید و دمای 15 تا 25 درجه سانتیگراد از شرایط نگهداری گل عنکبوتی است.

نحوه تکثیر و نگهداری گل عنکبوتی در منزل

جهت دریافت خدمات پتینه سقف منزل با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

گل عنکبوتی یا برگ گندمی از گیاهان آویزی بسیار پرطرفدار است. زیبایی، قیمت مناسب و سرعت رشد بالای این گل، آن را به یکی از مناسبترین گیاهان برای منزل و دفتر کار تبدیل نموده است. همچنین گل عنکبوتی یکی از گیاهان تصفیه کننده هوا محسوب می گردد و در از بین بردن سمومی چون بنزن، فرمالدئید، منواکسید کردن و زایلن موثر است.

شرایط نگهداری گل عنکبوتی

شرایط محیطی مورد احتیاج برای گل عنکبوتی در آپارتمان به توضیح زیر است:

 • خاک: گل عنکبوتی به نوع خاک چندان حساس نیست، با این وجود بهترین خاک برای کاشت این گیاه خاک لومی مخلوط با شن و دارای زهکشی بالا است.
 • آبیاری: احتیاج آبی گیاه متوسط است. در فصول گرم سال احتیاج به آبیاری بیشتر و در زمستان هفته ای یکبار آبیاری کافی است. همچنین توصیه می گردد در تابستان، روزانه بر روی برگها مه پاشی انجام گردد تا رطوبت مورد احتیاج برگ های گیاه تامین گردد. ضروری است در فاصله بین دو آبیاری سطح خاک گلدان خشک گردد.

  دما: مناسب ترین دما برای نگهداری گل عنکبوتی دمای بین 15 تا 25 درجه سانتی گراد است. گیاه در دمای کمتر از 7 درجه سانتی گراد از بین می رود.

 • نور: گل عنکبوتی احتیاج به نور کم تا متوسط و غیر مستقیم خورشید دارد. بهترین مکان برای نگهداری گل گندمی در آپارتمان نزدیک پنجره های جنوبی ساختمان است.
 • کوددهی: استفاده از کود مایع رقیق شده به رشد و تغذیه گیاه یاری می نماید. بهترین زمان برای کوددهی گیاه بهار و تابستان است که رشد گیاه بیشتر می گردد. میزان کود مورد احتیاج 2 گرم در لیتر ، هفته ای یکبار از فروردین تا مهر است.
 • تعویض گلدان: گل عنکبوتی رشد سریعی دارد و احتیاج است سالی یکبار گلدان تعویض گردد. در موقع جابه جایی مراقب باشید به ریشه های گیاه آسیب نرسد. بهترین زمان برای تعویض گلدان فصل بهار است که می توانید همزمان تکثیر گیاه را نیز انجام دهید.

گیاه شناسی گل عنکبوتی

گل عنکبوتی از گیاهان همیشه سبز آپارتمانی و از خانواده مارچوبه سانان است. در حالت معمول ارتفاع این گیاه در حدود 25 تا 30 سانتی متر می رسد ولی در بعضی شرایط گل عنکبوتی تا ارتفاع 150 سانتی متر نیز رشد می نماید. برگ های این گیاه شبیه به نوارهای باریک سبز رنگ با خطوط سفید است و به علت نوع و حالت برگ ها غالبا در گلدان های آویزی نگهداری می شوند.

نحوه تکثیر گل عنکبوتی

گیاه گل عنکبوتی را به دو روش کاشت بذر و تقسیم بوته می توان تکثیر نمود.

تکثیر به روش تقسیم بوته

 • برای تقسیم بوته گیاه مادری مورد نظر بایستی سالم، بدون آفت و دارای ساقه های بلند باشد که دسته های کوچک برگ را همراه خود دارد.
 • با جدا کردن این گیاهچه های کوچک از گیاه مادری و قرار دادن آنها در مجاورت خاک حاصلخیز و یا حتی آب، گیاهچه ها ریشه دار می شوند.
 • پیشنهاد می گردد، برای موفقیت بیشتر گیاهچه را روی سطح خاک، در یک گلدان با قطر دهانه 9 سانتیمتر حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت بخوابانید و به آرامی فشار دهید. زمانی که ریشه دهی به اندازه کافی انجام شد و گیاه توسعه یافت، می توانید ارتباط ساقه را با پایه مادری قطع کنید تا مستقل گردد.
 • گیاهچه های گل عنکبوتی، در آب نیز می توانند ریشه دهند. همچنین به منظور افزایش سرعت ریشه دهی، می توانید انتهای گیاهچه را در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید.

تکثیر به روش کاشت بذر

 • بذر گیاه را در فصل پائیز از گیاه بردارید و آنرا برای کاشت در بهار سال بعد نگهداری کنید.
 • بذر گیاه را در گلدان دارای خاک مناسب و در لایه سطحی خاک بکارید. بر روی سطح گلدان را با پلاستیک شفاف بپوشانید و چند سوراخ برای تهویه در آن ایجاد کنید.
 • در طول دوره جوانه زنی ضروری است خاک گلدان همیشه مرطوب باشد و در دمای 18 تا 22 درجه سانتیگراد گیاه را نگهداری کنید.
 • در شرایط مناسب، 6 تا 8 هفته طول می کشد تا گیاه جوانه بزند.

در خاتمه توصیه می کنیم، در موقع خرید گل عنکبوتی دقت کنید، گیاه فاقد آفت باشد و نوک برگها سوخته و قهوه ای نباشد.

منابع: کتاب نگهداری گیاهان آپارتمانی در منزل، سایت گل و گیاه

منبع: setare.com
انتشار: 30 بهمن 1399 بروزرسانی: 30 بهمن 1399 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 629

به "نحوه تکثیر و نگهداری گل عنکبوتی در منزل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه تکثیر و نگهداری گل عنکبوتی در منزل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید