مهمترین چالش اقتصاد ایران در سال 99 چیست؟

به گزارش زرین گراف، در شرایط فعلی که سهم نفت از درآمدهای نفتی کشور به کاهش داشته و از سوی دیگر ارتباط مالی با دنیا نیز در تنگنای شدیدی قرار گرفته و چشم انداز اقتصاد ایران را باید در سایه شیوع ویروس کرونا در نظر گرفت، چه پیش بینی می توان از رشد مالی کشور در سال 99 داشت؟

مهمترین چالش اقتصاد ایران در سال 99 چیست؟

به گزارش تجارت نیوز، سعید اسلامی بیدگلی، عضو شورای عالی بورس می گوید: در مالی که دولت و حاکمیت نقش پررنگی نه تنها در سیاست گذاری بلکه در خود کسب وکار دارد و نوسانات سیاستی بسیار زیاد بوده و ریسک های مالی بیشتر ناشی از ریسک های سیاسی است، دولت ممکن است با تغییر در یک متغیر روندهای کوتاه مدت را تغییر دهد. همان طورکه تجربه هم نشان داده دولت ها در بلندمدت در مقابل اصول اقتصاد سر خم می نمایند و البته بازنده اصلی شهروندان این سرزمین هستند.

وی در مصاحبه با سالنامه تجارت فردا ادامه می دهد: من فکر نمی کنم ایران در سال 99 رشد مالی مثبتی داشته باشد، مگر این که گشایش هایی برای ورود مجدد به بازار نفت ایجاد گردد که در آن صورت به علت جایگزینی فروش های قبلی بخشی از نرخ های منفی رشد مالی طی دو سال آینده جبران خواهد شد.

اسلامی بیدگلی می افزاید: به نظر می رسد ادامه فشارهای مالی و تحریم ها نشانه های جدیدی در اقتصاد ایران به بار بیاورند و از جمله تغییر اجباری در تکنولوژی فراوری در بعضی صنایع مثل پتروشیمی هاست که اثرات ناگوار جدی در آینده هم خواهد داشت. باید بدانیم که با خروج ایران از بعضی بازارها و پیدا شدن جایگزین برای آن ها، بازگشت به آن بازارها چندان ساده و کم هزینه نخواهد بود.

این عضو شورای عالی بورس اضافه می نماید: دولت و بانک مرکزی با چالش جدی در حوزه سیاست گذاری روبرو اند و آن کاهش نرخ تورم و نرخ رشد نقدینگی است. اگر این اتفاق نیفتد جریان عظیم نقدینگی می تواند همه بازارها را به هم بریزد. شاید هنوز فرصت باشد که نقدینگی جذب شده در بازار سرمایه را به سمت اقتصاد واقعی سوق دهیم؛ برای چنین کاری باید سهام بیشتری در بازار عرضه کنیم، شرکت های جدیدی وارد بازار کنیم و شرکت های موجود را عظیم تر کنیم.

وی در سرانجام تاکید می نماید: همچنین باید با راه اندازی ابزارهای پولی توان کنترل نقدینگی را داشته باشیم و خوب می دانیم که بدون سیاست گذاری روی نرخ بهره این کار ممکن است عواقب ناگواری در بلندمدت داشته باشد. من نگران همه بازارها هستم.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 29 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 80

به "مهمترین چالش اقتصاد ایران در سال 99 چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهمترین چالش اقتصاد ایران در سال 99 چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید