مغایرت های آیین نامه ای و ایمنی در کلینیک سینا اطهر، زنگ خطر برای مراکز پزشکی هسته ای

به گزارش زرین گراف، در پی حادثه حریق کلینیک سینا اطهر در شب گذشته، مشاور رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به شرایط ایمنی سازه ای بیمارستان ها و مراکز درمانی کشور، گفت: هیچ گاه در بیمارستان شاهد نگهداری سیلندرها و کپسول های گاز زیر اتاق عمل نیستیم؛ زیرا این موضوع یکی از مغایرت های ایمنی ما در بیمارستان ها محسوب می شود، اما می بینیم که در مرکز سینا اطهر دقیقا این اتفاق افتاده و کپسول های اکسیژن زیر قسمت جراحی نگهداری می شدند.

مغایرت های آیین نامه ای و ایمنی در کلینیک سینا اطهر، زنگ خطر برای مراکز پزشکی هسته ای

به دنبال حادثه حریق کلینیک سینا اطهر در شب گذشته، دکتر علی ماهر در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به شرایط ایمنی مراکز درمانی و بیمارستان های کشور، گفت: به طور کلی در کشور شرایط مناسبی از نظر سازه ای و ایمنی ساختمان ها در بخش سلامت نداریم. باید توجه کرد که بیش از 50 درصد ساختمان های بیمارستان های کل کشور بیش از 40 سال عمر دارند که اصلا برای بیمارستان شرایط مناسبی نیست. حال وقتی این شرایط به سایر مراکز درمانی و مراکز جراحی محدود هم تعمیم می یابد، شرایط بدتر هم می شود. متاسفانه حادثه حریق شب گذشته نیز در یک مرکز جراحی محدود اتفاق افتاده که به نظر می آید بسیاری از آیتم های آیین نامه ایمنی بیمارستان ها و مراکز درمانی در این مرکز رعایت نشده بود.

60 درصد از تخت های بیمارستانی تهران بیش از 40 سال عمر دارند

وی اضافه نمود: در تهران وضع ما از نظر ایمنی بیمارستان ها و مراکز درمانی بدتر است؛ چراکه بیش از 60 درصد از تخت های بیمارستانی در تهران بیش از 40 سال عمر دارند و این یعنی اینکه طبیعتا استانداردهای امروزی را ندارند. در عین حال بعد از انقلاب، بیمارستان دانشگاهی جدیدی در تهران در نساختیم. البته در بخش خصوصی بیمارستان هایی ساخته شده است، اما اینکه این بیمارستان ها تا چه حد آیین نامه ها را رعایت می کنند و چقدر تغییرات پس از افتتاح اعمال کرده اند، مشخص نیست.

اعتباربخشی بیمارستان ها برای ایمنی ساختمانی کمرنگ شده است

ماهر ادامه داد: یکی از بخش هایی که باید جلو بروز حوادث اینچنینی را بگیرد، حوزه اعتباربخشی است که در دو سال گذشته در بخش ایمنی ساختمانی بیمارستانی تقریبا کمرنگ شده است. در حوزه نظارت بر ایمنی سازه ای سایر مراکز مانند مراکز تصویربرداری و یا مراکز جراحی محدود که با تعجب ظاهرا هر دو این موارد در کلینیک سینا اطهر وجود داشته که به نظر من از لحاظ کارشناسی شدنی نیست، متاسفانه فقط در زمان افتتاح مراکز شرایط آن ها از نظر انطباق با آیین نامه چک می شود. اگر وزارت بهداشت در زمان افتتاح موارد را به درستی چک کرده و نظارت درستی داشته باشد، بعد ممکن است تغییراتی در آن مراکز رخ دهد که خیلی مورد رصد نیست. زیرا متاسفانه چیزی با عنوان اعتباربخشی مراکز تصویربرداری و یا مراکز جراحی محدود در ایران نداریم.

مراکز جراحی محدود نظارت می شوند؟

مشاور رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره نحوه نظارت بر مراکز درمانی مانند مراکز تصویربرداری و یا جراحی محدود، اظهار کرد: در مواردی که شکایتی از مراکز رخ دهد، این مراکز مورد نظارت قرار می گیرند. همچنین در زمان تمدید پروانه های این مراکز نیز باید مورد نظارت قرار گیرند، اما باید توجه کرد که تعداد ناظران ما به نسبت مراکز بسیار کم است و احتمال اینکه نتوانند این نظارت را انجام دهند، زیاد است.

اعتباربخشی بیمارستان ها هر دو سال یکبار!

ماهر با بیان اینکه بیمارستان ها باید هر سال مورد اعتباربخشی قرار گیرند، گفت: متاسفانه طی چند سال اخیر اعتباربخشی سالانه به اعتباربخشی در هر دو سال یکبار افزایش یافت و اکنون هم به دلیل جریانات کرونا و در عین حال تغییر مداوم چندین مدیرکل در حوزه اعتباربخشی باعث شد که کار عقب بیفتد، اما مساله اصلی این است که در حوزه مراکز جراحی محدود اصلا اعتباربخشی را آغاز نکردیم. قرار بود این کار در دوره وزارت آقای دکتر هاشمی انجام شود، اما متاسفانه این اتفاق نیفتاد.

وی تاکید کرد: در عین حال به نظر می رسد که هیچ یک از مواردی که در زمینه مدیریت خطر در اعتباربخشی مطرح است، در مراکز جراحی محدود وجود ندارد و استانداردهای اعتباربخشی، خطرات مرتبط با مراقبت بیمار، کادر پزشکی و کارکنان، بحث عفونت ها و... بحث هایی است که برای آن ها در اعتباربخشی برنامه داریم، اما متاسفانه در مراکز جراحی محدود و تصویربرداری مکانیزمی برای ارزیابی این موارد نداریم. این ارزیابی ها در قالب اعتباربخشی در بیمارستان ها مورد توجه قرار می گیرد، اما در سایر مراکز درمانی اینطور نیست.

بیمارستان های فرسوده؛ آتش زیر خاکستر

ماهر با بیان اینکه متاسفانه با توجه به فرسودگی بیمارستان ها و مراکز درمانی در کشور اگر در بیمارستان چنین اتفاقاتی داشته باشیم، تلفات مان بسیار بیش از این است، گفت: البته به دلیل انجام اعتباربخشی در بیمارستان ها مغایرت های آیین نامه ای احتمالی در حوزه ایمنی رفع می شود. به عنوان مثال هیچ گاه در بیمارستان شاهد نگهداری سیلندرها و کپسول های گاز زیر اتاق عمل نیستیم. زیرا این موضوع یکی از مغایرت های ایمنی ما در بیمارستان ها محسوب می شود، اما می بینیم که در مرکز سینا اطهر دقیقا این اتفاق افتاده و کپسول های اکسیژن زیر قسمت جراحی نگهداری می شدند. البته باید گزارش رسمی و کارشناسی درباره علت این حادثه تهیه شود، اما اقداماتی مانند نگهداری گازهای طبی در زیر اتاق عمل و یا تجمیع مرکز جراحی محدود و تصویربرداری در یک مرکز نیز در بروز چنین حوادثی موثر است.

زنگ خطر برای مراکز پزشکی هسته ای

ماهر درباره راه چاره پیشگیری از بروز حوادث مشابه، گفت: راه چاره اصلی این است که مراکز جراحی محدود و مراکز تصویربرداری باید حتما مورد اعتباربخشی قرار گیرند. در عین حال ما مراکز طب هسته ای هم داریم که زیر نظر دانشگاه ها قرار دارند و از آنجایی که این مراکز چشمه رادیواکتیو دارند، اگر در آن ها اتفاقی بیفتد، ممکن است نشر رادیواکتیو اتفاق بیفتد که بسیار خطرناک تر است و باید این مراکز هم مورد اعتباربخشی قرار گیرند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 279

به "مغایرت های آیین نامه ای و ایمنی در کلینیک سینا اطهر، زنگ خطر برای مراکز پزشکی هسته ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مغایرت های آیین نامه ای و ایمنی در کلینیک سینا اطهر، زنگ خطر برای مراکز پزشکی هسته ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید