ضرورت تولیدات خلاقانه رسانه ای برای اصلاح فرهنگ رفتاری رانندگان

به گزارش زرین گراف، خبرنگاران/گیلان استاندار گیلان گفت: ضروری است تولیدات خلاقانه رسانه ای برای اصلاح فرهنگ رفتاری رانندگان از سوی رسانه های جمعی، در دستور کار باشد.

ضرورت تولیدات خلاقانه رسانه ای برای اصلاح فرهنگ رفتاری رانندگان

ارسلان زارع عصر امروز در جلسه شورای راهبری کاهش تصادفات استان که فرمانداران نیز به صورت ارتباط تصویری حضور داشتند، اظهار کرد: گیلان، استانی است که به تناوب و در فصول مختلف سال به ویژه نیمه اول هر سال و به دنبال هر تعطیلی، مقصد سفر گردشگران از نقاط مختلف کشور قرار میگیرد از این رو ضروری است بهبود فرایند توسعه و تقویت ایمنی راه ها به طور جدی مورد توجه باشد.

وی آرامش، رفاه و امنیت جان مردم در راهها را دارای اهمیتی زیاد دانست و افزود: معتقدم برای ایمن سازی راه ها و کاهش عوامل خطرساز در سفر، باید با برنامه ریزی و اقدامات مورد احتیاج کوشش شود تا تصادفات جادهای کاهش یابد و مصوبات شورای عالی ترافیک شهرهای کشور نیز اجرا شود.

زارع با اشاره به بهتر شدن کیفیت راه ها نسبت به گذشته تاکید نمود: با این وجود باید در خصوص ارتقاء شاخصهای ایمنی حمل ونقل و ترافیک از جمله کیفیت روسازی، خط کشی و علائم جاده ای نیز اقدام شود.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه ترمیم و اصلاح خط کشی در افزایش ضریب ایمنی جاده ها مهم است، اظهار داشت: به موازات این اقدامات باید در خصوص آشکارسازی، برطرف و اصلاح نقاط پرتصادف نیز اقدامات لازم صورت پذیرد.

وی ادامه داد: سامانه های هوشمند در کاهش تصادف و ارتقاء سطح ایمنی راه ها نقش موثری دارند از این رو تاکید می کنم که به این امر بصورت ویژه توجه شود و فرمانداران نیز در جلسات شورای برنامه ریزی برای آن اعتبار لازم را پیش بینی نمایند.

استاندار گیلان مهندسی ایمنی و برنامه ریزی های عملی برای کاهش رفتارهای پر خطر را احتیاج جدی امروز در کشور دانست و گفت: در این راستا ضروری است آشنایی عابران پیاده با نحوه تردد ایمن در جاده ها، آموزش مقررات هدایت و رانندگی به موتورسواران، رعایت نکات ایمنی هنگام موتورسواری و تردد در جاده های استان، افزایش اطلاعات ترافیکی و پیشگیری از وقوع تصادفات به صورت مستمر در مناطق مختلف شهری و روستایی در دستور کار باشد.

وی با اشاره به سهم قابل توجه عامل انسانی در بروز تصادفات توضیح داد: بر اساس تحقیقات انجام شده؛ سرعت و سبقت غیرمجاز، عدم توجه به جلو و خستگی و خواب آلودگی که چهار عامل اصلی بروز تصادفات هستند؛ به عوامل انسانی برمی شود و بر این مبنا برای مدیریت این چالش ها؛ موثرترین راه بهبود و ارتقاء فرایند آموزش است.

زارع افزود: صداوسیما و رسانه های فراگیر، به صورت مستقیم در تغییر فرهنگ رفتار رانندگان مسئول هستند و باید تولیداتی متناسب با ذائقه مخاطبان و نیز برخوردار از فرهنگ بومی و البته با بهره گیری از خلاقیت و اثرگذاری، ارائه نمایند.

وی توسعه انضباط ترافیکی و کاهش تصادفات را احتیاجمند مشارکت و هم افزایی بین تمامی دستگاه ها خواند و گفت: اصلاح نقاط حادثه خیز، افزایش کیفیت و ایمنی خودروها و توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی اموری است که باید در سایه کوشش و تعامل نهادهای مختلف صورت پذیرد.

زارع با یادآوری اینکه سال گذشته گیلان در کاهش تلفات ناشی از تصادف رتبه دوم کشوری را کسب کرد، بر ضرورت استمرار اقدامات پیشگیرانه در وقوع تصادف تاکید و افزود: مدیریت ایمنی ، وظیفه ای بین دستگاهی و میان بخشی است که نهادهای متعددی متولی آن هستند اما موضوع ارتقاء ایمنی راه ها باید پیوسته مورد باشد.

نماینده عالی دولت در گیلان افزود: تدوین ساز و کار ارائه آموزش های لازم به رانندگان ناوگان عمومی، ارتقاء عملیات امداد و نجات تصادفات رانندگی، روش های موثر آموزش و صدور گواهینامه رانندگی و نیز ارتقاء مدیریت صحنه تصادفات رانندگی از جمله ضرورت هایی است که این شورا باید نسبت به انجام آنها اقدام کند.

وی همچنین بر لزوم تسریع در تکمیل پروژه های نیمه تمام عمرانی تاکید نمود و افزود: از فرمانداران انتظار دارم این امر را مدیریت کرده و با اخذ تصمیمات موثر در شورای ترافیک شهرستان ها و استفاده از ظرفیت شورای شهر، بخشداری و دهیاری ها، اقدامات موثری در جهت کاهش تصادفات به انجام رسانند.

به گزارش خبرنگاران؛ در سال 1398 شمار جان باختگان ناشی از تصادف در گیلان افزون بر 40 درصد کاهش داشته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 259

به "ضرورت تولیدات خلاقانه رسانه ای برای اصلاح فرهنگ رفتاری رانندگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت تولیدات خلاقانه رسانه ای برای اصلاح فرهنگ رفتاری رانندگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید