سازه های آبی پَسکُل و آب انبار دهن شیر لار بازسازی می گردد

به گزارش زرین گراف، معاون میراث فرهنگی استان فارس از بازسازی اضطراری و استحفاظی سازه های آبی پَسکُل و آب انبار دهن شیر لار اطلاع داد.

سازه های آبی پَسکُل و آب انبار دهن شیر لار بازسازی می گردد

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

بهگزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس، عبدالرضا نصیری امروز 13 مردادماه 1399 اظهار کرد: با توجه به اهمیت سازه های آبی لار در این مرحله، تعداد دو پروژه سازه های آبی پسکل و آب انبار دهن شیر برای انجام بازسازی های اضطراری و استحفاظی در دستور کار قرار گرفته است. این عملیات با اعتباری بالغ بر 800 میلیون ریال شامل اجرای اندود کاه گل روی گنبد، اجرای اندود کاه گل بدنه، تعمیرات سفیدکاری بدنه داخلی بنا، تعمیرات بدنه سنگی بنا با استفاده از سنگ لاشه و ملات گچ است.

او گفت: آب انبار دهن شیر از بناهای قدیمی و زیبای لار است که در سمت شرقی ورودی بازار قرار گرفته است، در لارستان چهار دهن شیر عظیم وجود داشته که در حال حاضر دهن شیر بازار و دهن شیر حاج غلامرضا معتمد پابرجا هستند.

معاون میراث فرهنگی استان فارس مطرح کرد: قدمت آب انبار دهن شیر لار نیز به دوران صفویه بازمی شود. وجه تسمیه آن به دهن شیر این است که این آب انبار دارای لوله ای سنگی به شکل سرشیر بوده که از دهان آن آب خارج می شده است. بنای دهن شیر یکی از بناهای زیبا و قدیمی لار است که در سمت شرقی ورودی بازار و در مجاورت پیر پنهان ساخته شده است.

او گفت: سازه های آبی پسکل ساختار موجود این مجموعه متعلق به قرون متأخر اسلامی است اما در مستندات شفاهی مردم قدمت اثر به قرون میانه اسلامی بازمی شود. پَسکُل به معنی پشت سر است. بنا از دیرباز تا به امروز قابل استفاده مردم بوده است و برای تأمین آب شرب و آب منازل در لارستان استفاده می شده است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 13 شهریور 1399 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 293

به "سازه های آبی پَسکُل و آب انبار دهن شیر لار بازسازی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازه های آبی پَسکُل و آب انبار دهن شیر لار بازسازی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید