داستان اختلال شبانه برخی سایت ها چه بود؟

به گزارش زرین گراف، شب گذشته به دلیل قطع شدن قسمتی از فیبر نوری شهرداری، ارتباطات مرکز داده آسیاتک که از بستر زیر ساخت فیزیکی فیبر نوری شهرداری استفاده می کند دچار اختلال شد که از دسترس خارج شدن برخی سایت های داخلی را در پی داشت.

داستان اختلال شبانه برخی سایت ها چه بود؟

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، شب گذشته به دلیل قطع شدن قسمتی از فیبر نوری شهرداری، ارتباطات مرکز داده آسیاتک که از بستر زیر ساخت فیزیکی فیبر نوری شهرداری استفاده می کند دچار اختلال شد که از دسترس خارج شدن برخی سایت های داخلی را در پی داشت.

در همین ارتباط روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران اطلاعیه ای را صادر کرد.

سرقت و تخریب بخشی از راستا فیبر نوری شهرداری در راستا برج میلاد باعث قطعی ارتباط مرکز داده آسیاتک تا مرکز LCT شد و در نتیجه خدمات و سایت هایی که در دیتاسنتر شرکت آسیاتک میزبانی می شدند، از دسترس خارج شدند. در این رابطه چند نکته قابل ذکر است:

ایجاد راستا های پشتیبان برای ارتباطات مهم و حیاتی از موضوعاتی است که هر اپراتور و سرویس دهنده مرکز داده باید برای آن اقدام نماید. با توجه به اینکه خدمات شهرداری در چارچوب واگذاری ظرفیت های مازاد و فقط در سطح زیرساخت های فیزیکی است و متقاضیان این ظرفیت های مازاد کاملاً از این موضوع مطلع اند، لذا پیش بینی راستا های جایگزین از طریق سایر اپراتور ها بر عهده خود شرکت هاست. در این مورد شهرداری تهران صرفا درخواست یک لینک ارتباطی بین مراکز فوق را دریافت کرده و آن را برقرار کرد؛ و این در حالی است که هیچ گاه درخواست دیگری مبنی بر راستا پشتیبان از جانب شرکت آسیاتک ارسال نشده بود.

با توجه به تخریب فیزیکی راستا مذکور و زمانبر بودن ترمیم آن به دلیل محدودیت های فنی و نیز ترافیکی در سطح معابر و شریان های اصلی، ترمیم فیبر اصلی همچنان در جریان است. لیکن سازمان فاوای شهرداری تهران با تمام توان و در کوتاه ترین زمان ممکن برای رفع مشکل آسیاتک اقدام کرده و از سایر راستا های موجود، جهت برقراری ارتباط جایگزین در اسرع وقت اقدام کرده و دسترسی به سایت ها همان شب برقرار شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 19 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 306

به "داستان اختلال شبانه برخی سایت ها چه بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داستان اختلال شبانه برخی سایت ها چه بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید