خبرنگاران کشف بمب زیر خودروی مامور پلیس ایرلند شمالی

به گزارش زرین گراف، لندن - خبرنگاران - در ادامه نا آرامی های اخیر در ایرلند شمالی میان ملی گرایان کاتولیک حامی استقلال ایرلند و پروتستان های حامی انگلیس، پلیس از کشف یک فقره بمب زیر خودروی متعلق به یک مامور اطلاع داد.

خبرنگاران کشف بمب زیر خودروی مامور پلیس ایرلند شمالی

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش سه شنبه خبرنگاران، پلیس با اعلام این خبر گفت که تحقیقات درباره ماهیت این حادثه جریان دارد و خیابان های اطراف را تا تکمیل آنالیز ها مسدود نموده است. گزارش ها حاکیست که خودرو یادشده کنار یک مزرعه متوقف بوده اما منجر به تلفاتی نشده است.

آرلین فاستر وزیر اول ایرلند شمالی این حادثه را تروریستی خوانده و آن را محکوم نموده است. سایر احزاب سیاسی از جمله وزیر امور خارجه ایرلند نیز با صدور بیانیه های جداگانه ای ضمن ابراز همدردی با پلیس، اقدامات خشونت آمیز را محکوم نموده اند.

با تشدید نا آرامی ها در ایرلند شمالی که طی دو هفته گذشته با تخریب اموال عمومی و حمله به پلیس همراه بود، نگرانی ها درباره ظهور دوباره درگیری های فرقه ای در این منطقه افزایش یافته است.

ایرلند شمالی، در دهه هشتاد و اوایل دهه نود قرن بیستم درگیر جنگ میان کاتولیک های جمهوری خواه وحدت طلب با جنوب، به رهبری ارتش جمهوری خواه ایرلند و پروتستان های سلطنت طلب بود. زخم کهنه استقلال کامل ایرلند از انگلیس هنوز درمان نشده و خشونت در مقیاسی وسیع میان دو طرف جریان داشته است.

ارتش انگلیس به جمهوری خواستار مسلح حمله می کرد و شورشیان عمدتا کاتولیک، انتقام کشته هایشان را با بمب گذاری و قتل اتباع نظامی و غیرنظامی انگلیس می گرفتند. خاتمه پیمان آدینه نیک با میانجی گری انگلیس به رهبری تونی بلر در روز آدینه 10 آوریل 1998 بسته شد.

اما از ژانویه گذشته که انگلیس به عضویت در اتحادیه اروپا خاتمه داد گروه های وفادار به این کشور در ایرلند شمالی بارها به موانع وارد کردن کالا از انگلیس اعتراض نموده و این توافق را در تناقض با پیمان آدینه نیک دانستند.

اخیرا درگیری ها هم پس از آن تشدید شد که پلیس ایرلند شمالی تصمیم گرفت تا رهبران حزب جمهوری خواه ایرلند (شین فین) را به دلیل شرکت در مراسم تشییع جنازه فرمانده سابق اطلاعات ارتش جمهوری خواه ایرلند تحت پیگرد کیفری قرار ندهد. این مراسم سال گذشته در زمانی برگزار شده بود که محدویت های کرونایی، از جمله حفظ فاصله اجتماعی، برقرار بود.

در یک هفته گذشته معترضان از هر دو گروه حامی استقلال ایرلند و هوادار انگلیس، بلفاست را صحنه تظاهرات اعتراضی نموده و با یکدیگر درگیر شده اند. در این درگیری ها چندین پلیس زخمی شده و بعضی اموال عمومی مانند اتوبوس و خودروهای شخصی سرقت و آتش زده شده اند. گزارش ها حاکیست که بیشتر معترضان را نوجوانان و جوانان تشکیل می دهند.

منبع: ایرنا
انتشار: 23 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1400 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 793

به "خبرنگاران کشف بمب زیر خودروی مامور پلیس ایرلند شمالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کشف بمب زیر خودروی مامور پلیس ایرلند شمالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید