جزئیات انهدام یک شبکه پولشویی

به گزارش زرین گراف، رئیس پلیس فرودگاه های کشور گفت: سرکرده یکی از بزرگترین باند های کلاهبرداری شبکه ای را در فردوگاه شهید هاشمی نژاد مشهد دستگیر کردیم.

جزئیات انهدام یک شبکه پولشویی

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

به گزارش ایسنا، سردار حسن مهری، امروز 20 مرداد در نشست خبری که در کلانتری و پاسگاه نیروی انتظامی فرودگاه مشهد برگزار گشت در مورد دستگیری باند کلاهبردی در سطح وسیع در گیت بازرسی پلیس فرودگاه مشهد، اظهار کرد: پلیس فردوگاه مشهد به فردی که تعداد زیادی دسته چک همراهش داشته مشکوک می شود و در بررسی مجدد از محتویات کیف مسافر مذکور مشخص شد که وی سردسته یک باند کلاهبردای شبکه ای در تمام شهر های کشور است.

وی افزود: نحوه اقدام این فرد به صورتی بوده است که افراد معتاد و بی بضاعت را جمع می کردند و منزلی برای آن ها اجاره می کردند و در شهر های مختلف تن این افراد لباس مرتبی می پوشاندند و برایشان افتتاح حساب می کردند. پس از افتتاح حساب دسته چک ده برگی توسط این افراد گرفته می شد و حساب فرد به صورت آنی شارژ می شد و در مبالغ مختلفی، پس از اطمینان از این موضوع برای افراد دسته چک های 50 برگی اخذ می شده، چک ها به صورت سفید امضا از این افراد بی خانمان گرفته می شده و در مقاصد مختلفی استفاده می شده است. هدف از این اقدام و صدور چک های بی محل، اقدامات بسیار گسترده ای در زمینه کلاهبرداری بوده است و یک هزار و دویست میلیارد تومان در 10 بانک مختلف برگشت خورده است.

رئیس پلیس فرودگاه های کشور با اشاره به اینکه در سطح کشور پرونده هایی در مراجع قضایی در رابطه با این کلاهبرداری ها از سال 93 باز شده است، گفت: 102 نفر شناسایی شده است که 100 هزار برگه چک از بانک های مختلف استان های کشور از جمله تهران، فارس، خوزستان، کرمان، یزد و خراسان رضوی هزینه شده و نکته قابل توجه این است که این افراد با استفاده از مدارک تقلبی به صورت آنی برای افراد بی خانمان پروانه کسب صادر می کردند.

وی ادامه داد: در یکی از موارد فردی با موقعیت معلوم در 23 بانک افتتاح حساب کرده و توانسته است 2300 برگه چک دریافت کند. شرکت برای این فرد تاسیس شده و با استفاده از حساب شرکت کلاهبرداری اجرا شده است. مدارک ارائه شده به بانک ها برای افتتاح حساب همه صوری بوده و مدارک هیچ گونه وجود خارجی نداشته اند.

رئیس پلیس فرودگاه های کشور تاکید کرد: بانک ها در تشخیص هویت افراد باید تحقیق بیشتری در بررسی پیشینه افراد داشته باشند و قوانین بانکی در این خصوص چیزی کم ندارد. در ارائه چک و دریافت ضامن باید سختگیری بیشتری شود چراکه در بسیاری از اماکن اسناد با ارزشی دست کلاهبرداران می افتد و افراد و جامعه را با معضلات اقتصادی روبرو خواهد کرد.

کللاهبرداری از 39 هزار نفر

مهری اظهار کرد: بیشترین چک برگشتی از یکی از اعضای این باند به مبلغ 156 میلیارد تومان بوده است که باعث شده 30 هزار فقره چک برگشت بخورد و از 39 هزار نفر کلاهبرداری صورت گیرد. در مقایسه با این تعداد چک هنوز 70 هزار برگه چک بدست پلیس نرسیده است و فعالیت این باند در کشور بسیار گسترده است.

رئیس پلیس فرودگاه های کشور بیان نمود: اموال زیادی از این باند شناسایی شده که هیچ کدام از آن ها به نام خودشان نیست و همه را به نام نزدیکان خودشان ثبت کرده اند تا ردی از خودشان نگذارند. در کشفیات بعدی جزئیات بیشتری برای مردم جهت پیشگیری از وقوع این جرایم به نمایش گذاشته خواهد شد. توصیه ما به مردم این است که به هیچ عنوان افرادی که قصد تطمیع دارند اعتماد نکنند و سابقه افراد را داشته باشند.

تطمیع یکی از رییس شعب بانک ها

مهری خاطر نشان کرد: اعضای این باند عمدتاً دارای سوابق کیفری متعددی هستند. سرکرده این باند با تطمیع یکی از رییس شعب بانک ها، توانسته دسته چک اخذ کند و این امر جای نگرانی دارد که رییس بانک همدست کلاهبردار شده است. در مواردی نیز دیده شده است که کلاهبرداران کسبه بازار را تطمیع کرده و با مبالغ بالاتر کالا ها را به صورت چکی خریداری کرده اند و کلاهبرداری اجرا شده است.

وی در مورد نمونه هایی از کلاهبرداری های اجرا شده توسط این باند گفت: در یک فقره چک، 700 میلیون تومان خرما توسط این باند خریداری شده است که زندگی فرد را تحت تاثیر قرار داده و در مورد دیگری یکی از افرادی که در بازار آهن کار می کرده است را به تباهی کشیده اند، به طوری که فرد کارتن خواب شده است.

مهری تأکید کرد: مردم باید آگاه باشند که به هیج وجه مدارک شناسایی خود را در اختیار افراد ناشناس قرار ندهند تا زمنیه سودجویی برای افراد فرصت طلب مهیا نشود.

رئیس پلیس فرودگاه های کشور یادآور شد: یکی از اعضای این باند، پیشنهاد صد سکه بهار آزادی را به مأمور پلیس داده است، اما مامور با نهایت کرامت و وظیفه شناسی از دریافت این رشوه امتناع کرد و افراد سودجو را به دست قانون سپرد.

تشکیل شورای راهبردی مبارزه با فساد اقتصادی در دادسرای عمومی و انقلاب مشهد

قاضی حسینی، معاون دادستان مشهد نیز در ادامه این نشست اظهار کرد: با توجه به اهمیت و حساسیت موضوع پرونده به دادسرای عمومی و انقلاب مشهد ارجاع شد و تحقیقات بر روی این پرونده همچنان ادامه دارد.

وی ادامه داد: تا به امروز دوازده نفر از اعضای این باند، یک خانم و یازده مرد دستگیر شده اند. اتهامات متعددی از جمله مشارکت در کلاهبرداری شبکه ای، جعل و استفاده از اسناد، رهبری در ایجاد شبکه کلاهبرداری و... داشته اند و متهمان با صدور بازداشت موقت و شناسایی دستگیری سایر متهمان در اختیار ماموران قرار دارند.

حسینی گفت: به صورت کلی قانون گذار برای اقداماتی که به صورت شبکه ای انجام می شود، مجازات شدیدی را پیش بینی کرده و علاوه بر رد مال و جزای نقدی، حبس های طویل مدت و گاهاً مجازات اعدام برایشان پیش بینی شده است. دستگاه قضایی با افرادی که به اموال مردم تعدی کنند، با قاطعیت برخورد خواهد کرد و به هیج وجه مماشات نخواهد کرد.

معاون دادستان مشهد اظهار کرد: یک سری نواقصی در سیستم های بانکی وجود دارد که می توان به افتتاح حساب و اخذ دسته چک از بانک های مختلف در یک روز توسط یک فرد اشاره کرد. راستی آزمایی دربانک ها به نحو احسن انجام نمی شود و اگر این نواقص برطرف شود، پرونده های کمتری تشکیل خواهد شد.

وی افزود: برای اولین بار در دادسرای عمومی و انقلاب مشهد، با دستور دادستان شورای راهبردی مبارزه با فساد اقتصادی تشکیل داده ایم که تعدادی از بازپرسان و قضات باتجربه در این شورا حضور دارند و یکی از مسئولیت های این شورا، ارائه بسته پیشنهادی پیشگری از وقوع جرم است.

منبع: فرارو
انتشار: 9 مهر 1399 بروزرسانی: 9 مهر 1399 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 349

به "جزئیات انهدام یک شبکه پولشویی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات انهدام یک شبکه پولشویی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید