فراوری داروی سرطان از گوجه فرنگی و سیب زمینی

به گزارش زرین گراف، ایسنا نوشت: دانشمندان می گویند سیب زمینی و گوجه فرنگی می توانند داروهای تازه سرطان را در خود داشته باشند، چرا که فواید سبزیجات بسیار فراتر از درک ما است.

فراوری داروی سرطان از گوجه فرنگی و سیب زمینی

پیشرفت های پزشکی و فناوری به دانشمندان یاری نموده است تا درمان های مؤثرتری برای سرطان ابداع نمایند. با این حال، این درمان ها می توانند به سلول های سالم نیز آسیب برسانند و اغلب باعث ایجاد عوارض جانبی شدید در بیماران می شوند.

دانشمندان دانشگاه آدام میکیویچ (Adam Mickiewicz) لهستان، در جست وجوی داروهای احتمالی سرطان با عوارض جانبی کمتر، گلیکوآلکالوئیدها، مواد فعال زیستی موجود در بسیاری از سبزیجات مانند سیب زمینی و گوجه فرنگی را برای کارایی بالقوه شان در درمان سرطان آنالیز کردند. چه کسی می داند؟ شاید داروهای آینده سرطان را بتوان از گلیکوآلکالوئیدها فرموله کرد.

مکدالنا وینکیل (Magdalena Winkiel) از پژوهشگران این پژوهش در یک بیانیه مطبوعاتی گفت: دانشمندان در سراسر دنیا همیشه در جستجوی داروهایی هستند که برای سلول های سرطانی کشنده باشند، اما در عین حال برای سلول های سالم بی خطر باشند. اما این کار هنوز با وجود پیشرفت های پزشکی و توسعه شگرف روش های درمانی مدرن، آسان نیست. به همین علت است که شاید بهتر باشد به گیاهان دارویی برگردیم که سال ها پیش با موفقیت در درمان بیماری های مختلف استفاده می شدند. معتقدم که ارزش آنالیز مجدد خواص آنها و شاید کشف مجدد پتانسیل آنها وجود دارد.

کار بر روی پنج گلیکوآلکالوئید

این گروه پژوهشی روی پنج گلیکوآلکالوئید به نام های سولانین، چاکونین، سولاسونین، سولامارژین و توماتین کار کردند که در عصاره های خام خانواده گیاه سولاناسه (Solanaceae) وجود دارند که به نام بادنجانیان نیز شناخته می شوند.

خانواده گیاهی بادنجانیان شامل چندین غذای رایج مصرفی همراه با بسیاری از مواد سمی است که در نتیجه آلکالوئیدهایی است که برای محافظت از خود در برابر حیوانات گیاه خوار فراوری می نمایند. با این حال، پژوهش های قبلی نشان می دهد که این سم ها می توانند در صورت مصرف در دوز صحیح به دارو تبدیل شوند.

گلیکوآلکالوئیدها به علت مهار رشد سلول های سرطانی و به طور بالقوه کشتن آنها شناخته شده اند. بنابراین، گلیکوآلکالوئیدها پتانسیل بسیار زیادی برای درمان های آینده دارند، زیرا این منطقه ها هدف مهمی برای تحت کنترل گرفتن سرطان و بهبود پیش آگهی بیماران هستند.

پژوهش های که به وسیله شبیه سازی کامپیوتری انجام شد، نشان داد که گلیکوآلکالوئیدها سمی نیستند و خطر آسیب رساندن به دی ان ای (DNA) یا ایجاد تومورهای آینده را ندارند، اگرچه در آنجا خطر تأثیرگذاری بر سیستم فراوری مثل را به همراه دارند.

وینکیل می گوید: حتی اگر نتوانیم داروهای ضد سرطانی را که امروزه استفاده می شوند، جایگزین کنیم، شاید یک درمان ترکیبی، اثربخشی این درمان ها را افزایش دهد. سؤال های زیادی وجود دارد، اما بدون دانش دقیق از خواص گلیکوآلکالوئیدها ما نمی توانیم به پاسخ آنها پی ببریم.

هنر برجسته سولانین و چاکونین

پس از انجام پژوهش های آزمایشگاهی و حیوانی برای ارزیابی این که کدامیک از گلیکوآلکالوئیدها بی خطر و به میزان کافی برای آزمایش روی انسان امیدوارنماینده هستند، گروه پژوهشی، سولانین و چاکونین که گلیکوآلکالوئیدهای موجود در سیب زمینی هستند را برجسته کردند. با این حال، میزان آنها در سیب زمینی بسته به نوع و بعلاوه دما و شرایط نوری که در معرض آن قرار گرفته فرق دارد.

سولانین از متاستاز و بعلاوه از تبدیل ترکیبات سرطان زا به مواد سرطان زا در بدن جلوگیری می نماید. علاوه بر این، پژوهش ها روی نوع خاصی از سلول های سرطان خون نشان داد که سولانین می تواند سلول های سرطانی را در صورت استفاده در دوزهای درمانی از بین ببرد.

پژوهشگران می گویند، چاکونین نیز پتانسیل استفاده برای درمان سپسیس(گندخونی) را دارد، زیرا اثرات ضد التهابی دارد.

سولامارژین نیز فراوری مثل سلول های سرطانی کبد را مهار می نماید و سلول های بنیادی سرطانی را هدف قرار می دهد که انتظار می رود نقش مهمی در مقاومت دارویی سرطان ایفا نمایند. بنابراین می تواند به عنوان یک درمان مکمل، حیاتی باشد.

بعلاوه تصور می گردد که سولاسونین که در گیاهان مختلف خانواده بادنجانیان وجود دارد با هدف قرار دادن همان مسیر به سلول های بنیادی سرطانی حمله می نماید. حتی گوجه فرنگی ها نیز این پتانسیل را دارند که در آینده در پزشکی مورد استفاده قرار گیرند، زیرا توماتین به بدن یاری می نماید تا چرخه سلولی را تنظیم کند و بتواند سلول های سرطانی را از بین ببرد.

این گروه پژوهشی اعلام نمود که پژوهش های بیشتری مورد احتیاج است تا معین گردد که چگونه این پتانسیل آزمایشگاهی می تواند به برترین وجه به پزشکی در دنیای واقعی منتقل گردد.

نتایج این مطالعه در مجله Frontiers in Pharmacology منتشر شده است.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 17 آذر 1401 بروزرسانی: 17 آذر 1401 گردآورنده: zarringraph.ir شناسه مطلب: 1361

به "فراوری داروی سرطان از گوجه فرنگی و سیب زمینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری داروی سرطان از گوجه فرنگی و سیب زمینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید